2014 Spalio 13

Dilema: kaip suderinti verslo interesus ir turistų apsaugą

veidas.lt


Lietuvos turizmo rinką drebina kelionių organizatoriaus „Go Planet Travel“ bankrotas: kapojamos galvos ir ieškoma kaltų, bet ne problemos sprendimo.

Aušra Pocienė

Po to, kai šių metų liepos mėnesį kelionių organizatorė bendrovė „Go Planet Travel“ Turkijoje ir Graikijos saloje Kretoje likimo valiai paliko turistus ir pasiskelbė esanti nemoki, pirmiausia buvo nuplėšti Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos direktorės Raimondos Balnienės antpečiai. Ūkio ministras Evaldas Gustas pareiškė jai papeikimą ir pažemino pareigas, skirdamas vyriausiąja patarėja.
Esą Valstybinis turizmo departamentas (VTD) nesugebėjęs vykdyti jam pavestos turizmo verslo priežiūros, todėl laiku ir neįžvelgęs galimo „Go Planet Travel“ bankroto, nors dėl šios įmonės galimos nusikalstamos veikos ir tyčinio bankroto ikiteisminį tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras. O investuotojų interesams atstovaujantis advokatas Valdemaras Stančikas jau viešai pareiškė, kad Kipre registruotas turizmo holdingas „Grand Go Gruop“, kuriam priklauso „Go Planet Travel“, galėjo būti sukurtas kreditorių bei turistų pinigams pasisavinti ir padaryta žala gali siekti keliolika ar dar daugiau milijonų litų.
Taigi nuo nusikalstamos kelionių organizatorių veiklos VTD turistus vargu ar galėtų apsaugoti. Kaip negalėtų apsaugoti ir nuo įmonių bankroto. Svarbiausias klausimas yra kitoks: kaip užtikrinti, kad kelionių organizatoriui tapus nemokiam turistas atgautų visus už neįvykusias keliones sumokėtus pinigus?
To reikalauja Europos Sąjungos direktyva, tačiau šalys narės šią direktyvos nuostatą dėl garantijų yra įgyvendinusios skirtingai. Lietuvoje pasirinktas draudimo modelis, numatant tam tikrą sumą, kuri turėtų padengti nuostolius, tačiau neužkrautų didelės naštos nei verslui, nei turistams.
Turizmo įstatymas numato, kad kelionių organizatorius kaip garantiją privalo turėti draudimą, kurio suma (7 proc.) skaičiuojama nuo kelionių organizatorių gaunamų įplaukų, taip pat numatyta minimali garantijų suma. Ši suma buvo padidinta po to, kai 2010 m. bankrutavo bendrovė „Novus orbis“. Tuomet konstatavus, kad 150 tūkst. Lt minimalios draudimo sumos nepakanka, kai kelionių organizatorius veiklą vykdo užsakomaisiais skrydžiais, ji padidinta iki 350 tūkst. Lt.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-39-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...