2011 Rugpjūčio 15

Didžiausi Lietuvos teršėjai

veidas.lt

BFL

Prieš dvidešimtmetį smarkia kritusią, o ekonominio pakilimo metais vėl pradėjusią kilti teršalų išmetimo kreivę sustabdė krizė. Aplinkosaugininkai prognozuoja, kad šis stabtelėjimas – neilgam. Ji kasmet išmeta kelis kartus daugiau CO2 nei visa Lietuva.

Didžiausia Europos teršėja šiemet paskelbta Vokietijos energetikos milžinė EON AG (Nevyriausybinė aplinkosaugos investicijų agentūros  tyrimas)

Į didžiausių stacionarių oro taršos šaltinių viršūnę be konkurencijos taip pat iškopusios energetikos ir pramonės įmonės. Jos į šį sąrašą patenka todėl, kad į atmosferą išleidžia daugiausia šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų ir teršalų, tiesiogiai kenkiančių žmonių sveikatai (sieros ir azoto oksidų, kietųjų dalelių ir t.t.)

Nors išmetamų teršalų kiekiai Lietuvoje vis dar skaičiuojami šimtais tūkstančių tonų, didžiausios įmonės teršalų kiekį nuo sovietmečio yra sumažinusios kartais. Pasyti aplinkosaugos reikalavimų jas privertė investuotojai iš užsienio, griežti europiniai aplinkosaugos reikalavimai ir noras eksportuoti į ES šalis – aplinkosaugos reikalavimus ignoruojanti įmonė paprasčiausiai nerastų klientų rinkoje.

Didžiausia Lietuvos teršėja „Orlen Lietuva (buvusi „Mažeikių nafta) 1991 m. į aplinką išmetė 54 tūkst. t teršalų (be CO2), o pernai 23,9 tūkst. tonų. Kone perpus sumažėjo teršalų kiekis milijonui tonų naftos produktų pagaminti. Mažiau teršalų išmetama ir į vandenį, nes šiemet „Orlen Lietuva“ išbraukta iš didžiausių Baltijos jūros teršėjų sąrašo – vienintelė šiame sąraše dar juoduojanti Lietuvos pramonės įmonė yra „Lifosa“.

Kita vertus, ir „Lifosa“ jau išmeta į orą jau gerokai mažiau teršalų. Kauno rajono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vedėjas

Kazys Mikalauskas pamena, kad iš gamybą pradėjusios 1965 metais „Lifosos“ į aplinką patekdavo apie 10 tūkst. t teršalų (be CO2), o pernai šis rodiklis siekė 2,3 tūkst. tonų. (…)

Visą publikacijos tekstą su didžiasių gamtos teršėjų sąrašu jau nuo pirmadienio skaitykite savaitraštyje “Veidas”, įsigykite elektroninę žurnalo versiją “veidas.lt” svetainėje (http://www.veidas.lt/332011) arba skaitykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...