2011 Balandžio 05

Verslas

Pralaimi nelegaliems chemikalų vežėjams

veidas.lt

Į Lietuvą laisvai patenkant cheminės medžiagoms, kurios nėra tinkamai paženklintos ir neužregistruotos pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus, konkurencinę kovą pralaimi reikalavimų besilaikančios didžiosios šalies bendrovės – naftos koncernas “Orlen Lietuva”, trąšų gamintojos “Achema” ir “Lifosa”.

“Lietuvos žinios” rašo, kad šios trys bendrovės yra užregistravusios bent po keletą cheminių produktų pagal REACH reikalavimus, už tai kiekviena jų sumokėjo bent po 1 mln. eurų (3,45 mln. litų).

Chemijos pramonės asociacijos vykdomojo direktoriaus Giedriaus Mažūnaičio teigimu, produktus be registracijos tiekiančios ir už ją nemokėjusios įmonės įgyja rinkoje konkurencinį pranašumą, nes gali produktus siūlyti pigiau.

“Įsigaliojus reglamentui, jau nuo 2010 metų gruodžio 1 dienos į Europos Sąjungos (ES) rinką draudžiama tiekti didelį kiekį – daugiau nei tūkstantį tonų per metus – neregistruotų cheminių medžiagų, tačiau realiai kontroliuojami tik ES gamintojai”, – teigė “Achemos” Rinkodaros skyriaus viršininkas Tadas Staneika.

Apskaičiuota, kad Lietuvos gamintojams tik vienos cheminės medžiagos ištyrimas ir registravimas kainavo nuo 35 iki 100 tūkst. eurų.

“Teoriškai REACH labai saugo rinką, tačiau tikrovė kitokia. Tikrai nežiūrima ir netikrinama, tad į rinką pakliūva bet kas, nes mechanizmo, kuris užtikrintų įvežamų medžiagų patikrą, taip ir nėra. Nors Lietuvoje prikurta daugybė kontrolės įstaigų ir institucijų, kontrolė tik popierinė”, – tvirtino “Lifosos” atstovė Zita Šakalienė.

Anot dienraščio, nors įstatymai ir nurodymai griežti, iš tikrųjų kontrolės ir patikros sistema beveik neveikia. Kompetetingos institucijos darbuotojai nedalyvauja apžiūrint konkretų produktą, jie vertina tik atsiųstus dokumentus, o muitinės pareigūnai negali nustatyti produktų saugumo ir neturi techninių galimybių patikrinti registracijos pagal REACH reglamentą tikrumo.

Tai reiškia, kad per Lietuvos sieną galima pervežti chemines medžiagas, kurios turi bet kokį sugalvotą REACH numerį, formaliai atitinkantį REACH registracijos numerio formatą, ir muitinė net negalės įsitikinti jo tikrumu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...