2017 Kovo 23

Daugiausia pokyčius pajus dalis internetu mokėjimus atliekančių Vilniaus regiono gyventojų

veidas.lt

3 klausimai apie besitraukiančias elektronines atsiskaitymo knygeles Tomui Karpavičiui, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus viršininkui
– Kurie Lietuvos gyventojai pajus pokyčius naikinant elektronines bankines atsiskaitymo knygeles?

– Daugiausia pokyčius pajus dalis internetu mokėjimus atliekančių Vilniaus regiono gyventojų – tų, kurie šiuo metu mokėjimus atlieka naudodamiesi Vilniaus regiono atsiskaitymo knygele. Beje, tą knygelę jau dabar siūlo ne visi bankai, vienas didžiausių bankų šalyje atsiskaitymo knygelės neteikia ir Vilniaus regiono gyventojams.

Nuo balandžio mėnesio ir kituose regionuose gali būti keletas įmonių, kurios nuspręs atsiskaitymui už kai kurias paslaugas nebenaudoti iki šiol naudotų ir gyventojams žinomų elektroninių specializuotų įmokų formų.

– Kaip šie gyventojai toliau atsiskaitys už komunalines paslaugas ir ar bendra jų sumokama suma už atliekamus pavedimus dėl to nepadidės?

– Gyventojai įmokas toliau galės mokėti naudodamiesi specializuotomis įmokų formomis, standartiniais kredito pervedimais. Taip pat gyventojai gali pasirinkti ir paprastesnį mokėjimo už paslaugas būdą – užsisakyti internetinėje bankininkystėje e. sąskaitas ir joms pasirinkti automatinį apmokėjimą. Tada visi mokėjimai bus atliekami automatiškai ir nereikės jais rūpintis. Tokį apmokėjimą siūlo dauguma įmonių.

Gyventojams, kurie naudojasi pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga su nustatytu paslaugų krepšeliu ar kitais bankų siūlomais mokėjimo paslaugų krepšeliais, įmokų pokyčiai neigiamų finansinių pasekmių neturės, nes už fiksuotą kainą į krepšelį įtrauktas pakankamas skaičius (10) papildomai neapmokestinamų mokėjimų, kad vartotojai galėtų sumokėti už komunalines ir kitas paslaugas. Taip pat ir bankų siūlomuose mokėjimo paslaugų krepšeliuose mokėjimų skaičius pakankamas sumokėti visoms įmokoms.

– Jei naikinamos elektroninės atsiskaitymo knygelės, kodėl lieka galioti popierinės? Ar neplanuojama atsisakyti ir jų?

– Mokėjimų pokyčiai vyksta dėl Europos Sąjungos reglamento, vadinamo SEPA reglamentu, reikalavimų taikymo. SEPA skirtas standartizuoti mokėjimams Europoje, o tai atveria naujas galimybes elektroniniams mokėjimams. Ilgainiui šio didelio projekto nauda bus ryškesnė. Įmokų paslaugos standartizavimo Lietuvoje tikslas – didinti konkurenciją tarp mokėjimo paslaugų teikėjų, taip suteikiant daugiau galimybių mokėjimo paslaugų vartotojams. Standartizavus įmokas įmonėms taps lengviau pasiruošti naudotis įmokų paslaugomis ir jas automatizuoti, paprasčiau pakeisti banką.

SEPA reikalavimai taikomi tik kredito pervedimų paslaugai, kuria naudojantis įmokos buvo mokamos per elektroninę atsiskaitymo knygelę. Popierinės atsiskaitymo knygelės daugiausia naudojamos mokant įmokas grynaisiais pinigais mokėjimo įstaigose, o tai yra pinigų perlaidos paslauga, todėl joms SEPA reglamento reikalavimai nėra taikomi, ir apie pokyčius sprendžia patys paslaugos teikėjai. Šiuo metu, mūsų žiniomis, pinigų perlaidų teikėjai nesirengia atsisakyti popierinės knygelės ar keisti šios paslaugos.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...