2011 Sausio 15

Žiemos pramogos

Daugiau judėjimo – mažiau vaistų

veidas.lt

"Veido" archyvas

Sniego šiemet gausu, spaudžia malonus šaltukas todėl pasidžiaugti žiemos malonumais – tiesiog privalu. Nusileisti su rogutėmis nuo kalniuko, išmėginti slides ar pačiūžas ne tik smagu, bet ir didžiai prasminga – nereikės pavasarį vėl dejuoti dėl per žiemą priaugtų nereikalingų kilogramų.

Paprastai žiema verčia užsidaryti namie, valgyti riebesnį maistą ir susirangius ant sofos laukti šiltesnio laiko. Daugelis taip ir darome, o paskui verkšlename: sunku užlipti net į antrą aukštą, dešimtį metrų pabėgėjus apima dusulys, o lankstant rankas ir kojas braška sąnariai. Gydytojai linguoja galvas ir kalba apie hipodinamiją, t.y. judėjimo stygių, kurį sieja su daugybe žmones varginančių ligų, pirmiausia širdies ir kraujagyslių. Dar primena apie faktą, kad kuo mažesnis žmogaus fizinis aktyvumas, tuo spartesni organizmo senėjimo procesai. Norint bent dalies šių negandų išvengti, pirmiausia reikėtų įprasti daugiau judėti, mankštintis, sportuoti. Ne veltui sakoma: judėjimas gali pakeisti visus vaistus, bet jokie vaistai negali pakeisti judėjimo.

Tad kodėl su rogutėmis nenuėjus į artimiausią miškelį, čiuožyklą ar slidžių trasą? Gera ne tik išsijudinti, bet ir atsipalaiduoti, pasijusti vaikais kaip kadaise – nesirūpinančiais dėl sniegu apkritusios kepurės, peršlapusių pirštinių ar varvančios nosies…

Slidinėjimas

Tiek kalnų, tiek lygumų slidėjimas yra puiki treniruotė visoms kūno raumenų grupėms. Ir ne tik treniruotė: gražūs žiemos vaizdai gerina nuotaiką ir nuostabiai atpalaiduoja, o spaudžiantis šaltukas grūdina organizmą.

Judant su slidėmis aktyviai dirba viršutinė ir apatinė kūno dalys, pilvo, nugaros, rankų, pečių, krūtinės ir kojų raumenys. Šliuožimas pagerina širdies ir kraujagyslių darbą, lavina pusiausvyrą ir taisyklingą laikyseną. Judant su slidėmis lygia vieta, per valandą sudeginama apie 400 kcal. Kalnų slidininkai, nelygu trasos sudėtingumas, per tą patį laiką išeikvoja net 350 – 520 kcal. Kaip ir visos kitos sporto šakos, slidinėjimas suaktyvina viso organizmo darbą, intensyviai judant padažnėja kvėpavimas, todėl organizmo audiniai ir organai geriau aprūpinami deguonimi – užplūsta energija ir gera nuotaika.

Pradedantiesiems prie slidinėjimo siūloma pratintis pamažu. Pradėti nuo kelių minučių šliuožimo, reguliariai darant pertraukėles, pamažu ilginti distancijas ir čiuožimo trukmę. Labai svarbu turėti tinkamas slides ir aprangą: šiltą, bet lengvą, nevaržančią judesių, leidžiančią kūnui kvėpuoti. Prieš lipant ant slidžių naudinga pavaikštinėti, trumpai pabėgioti. Nederėtų tai daryti ką tik gausiai privalgius, pavargus, blogai jaučiantis.

Kalnų slidinėjimas pradedantiesiems yra dar sunkiau įkandamas, drąsuolių čia laukia ir daugybė traumų. Pasak specialistų, prieš “tepant slides” rimtiems kalnams, reikėtų maždaug 15 užsiėmimų čiuožiant nuo neaukštų, lietuviškų kalniukų.

Čiuožinėjimas su pačiūžomis

Tai ne tik puiki viso kūno raumenų, bet ir laikysenos, pusiausvyros treniruotė.

Tiesa, vyresnio amžiaus žmonėms mėginti šią sporto rūšį reikėtų labai atsargiai – labai didelė traumų tikimybė.
Pradedantiesiems pirmiausia reikėtų išmokti su pačiūžomis stovėti, paskui mėginti čiuožti pirmyn ir atgal, atlikti posūkį, suktuką, spiralę. Įvaldžius paprasčiausius elementus, apima džiugesys, pasitenkinimo savimi jausmas – juk tam reikia nemažai drąsos, valios ir ryžto. Paprastai savo gebėjimus norisi tobulinti toliau – todėl čiuožimas su pačiūžomis niekada neatrodys monotoniškas užsiėmimas. Kiek džiaugsmo būna išmokus ne tik kelissyk apsisukti, bet pašokti ir nenukritus nusileisti…

Čiuožimo judesiai stiprina visas raumenų grupes, spartina kraujotaką, gerina širdies, kvėpavimo organų, nervų sistemos veiklą. Valandą intensyviai čiuožinėjant sudeginama apie 250–350 kcal, puikiai grūdinamas visas organizmas. Reguliariai čiuožinėjant labai pagerėja laikysena.

Atsiradus dengtų čiuožyklų, Lietuvoje domėjimasis čiuožimu labai išaugo. Žiemą daugelyje miestų liejamos atviros čiuožyklos, kur už nedidelį mokestį galima smagiai pačiuožinėti. Prie jų dažniausiai nuomojamos ir pačiūžos.

Rogutės

Na, o jeigu jums tikrai labai nedrąsu lipti ant slidžių ar užsimauti pačiūžas, atsisėsti ant rogučių – juk tikrai paprasta. Iki artimiausio kalniuko paėjėti nebūna toli net miestiečiams, vaikai jau būna tokį atradę ir smagiai nučiuožinėję. Kaip gražu matyti kartu su jais siaučiančius augusiuosius. Kai kelissyk su vėju nuo tokio nusileisite ir užbėgsite į viršų, pasijusite lyg naujai gimę: keliolika metų jaunesni, žvalesni, optimistiškesni…

Tik neišsisukinėkite!

Lietuvos kurortai, miestai, miesteliai ir priemiesčiai siūlo aibes galimybių žiemos sportui: kuriamos slidinėjimo trasos, liejamos čiuožyklos, nuomojamas inventorius. Tereikia tik išsirinkti, kokią veiklą pirmiausia norėtumėte išmėginti. Ir tinkamai apsirengus bei apsiavus išeiti iš namų.

Kur paslidinėti

Nebūtina vykti į Austriją ar Italiją – nemažai trasų, tinkamų patyrusiems, neįgudusiems slidininkams ir vaikams yra Lietuvoje. Nelygu norai, jomis galite slidinėti kelias valandas arba visą savaitgalį.

Lietuvos žiemos sporto centras Ignalinoje

Trasos, keltuvai. Veikia keturios kalnų slidinėjimo trasos (ilgiausia – 460 m) su keltuvais, viena iš jų skirta vaikams ir nepatyrusiems slidininkams. Galima pasisamdyti instruktorių. Yra trys sutvarkytos trasos (5, 6 ir 7 km ilgio) tiems, kas mėgsta čiuožti lyguma. Galima pačiužinėti ant užšalusio ledo, nusileisti rogėmis nuo kalno. Penktadienį ir šeštadienį trasos veikia nuo 10 iki 20 val., sekmadienį – iki 18 val. Yra kavinė.

Kainos. Pagrindinės trasos ir keltuvas – 12 Lt val., 50 Lt – 8 val. Trasa ir keltuvas vaikams – 5 Lt val., – 30 Lt 8 val. Kalnų slidinėjimo inventorius – 15 Lt val., 70 Lt – 8 val. Vaikų inventorius – 10 Lt val., 40 Lt – 8 val. Rogutės – 5 Lt val.

Nakvynė. Galima apsistoti šalia esančiuose kotedžuose arba viešbutyje.

Anykščių kalnų slidinėjimo centras “Kalita”

Trasos, keltuvai. Pagrindinės kalnų trasos ilgis – 250 m. Veikia kelios trasos, tinkančios vaikams ir neįgudusiems slidininkams. Į viršų kelia 2 keltuvai. Dirba instruktoriai. Galima įveikti 3 km arba 5 km atstumą lygumų slidėmis.
Darbo laikas: šeštadienį – nuo 10 iki 23 val., sekmadienį nuo 10 iki 22 val. Parduodami bilietai, galiojantys visą slidinėjimo sezoną. Kaina suaugusiems – 350 Lt.

Kainos. Jeigu šeštadienį ir sekmadienį keltuvu kelsitės 1,5 val., reikės mokėti 18 Lt, jeigu 5 val.– 35 Lt. Vaikams iki 12 metų keltuvas – 25 Lt už 5 val. Mažesni vaikai keliami nemokamai. Galima nuomotis slidinėjimo inventorių, rogutes, snieglentes.

Nakvynė. Veikia lauko kavinė, apsistoti galima kuriame nors iš Anykščių viešbučių.

Trasa Vilkaviškio rajone, prie Vištyčio ežero

Trasos, keltuvai. Veikia dvi kalnų slidinėjimo trasos  profesionalams ir dvi, tinkamos naujokams. Veikia du keltuvai: įprastinis ir trosas su kabliu. Darbo laikas: šeštadienį – nuo 11 iki 20 val., sekmadienį – nuo 11 iki 18 val.

Kainos. Visai dienai ir keltuvo, ir inventoriaus nuoma norint čiuožinėti mėgėjų trasomis – 30 Lt dienai, vaikams – 15 Lt. Pakilimo kaina įprastu keltuvu – 25 Lt dienai, vaikams – 15 Lt; trosu su kabliu – 15 Lt dienai, vaikams – 10. Šeimoms taikomos nuolaidos.

Nakvynė. Apsigyventi galima visai šalia trasų esančiuose nameliuose, kaimo turizmo sodybose.

Vilniaus slidinėjimo sporto centras Liepkalnyje

Trasos, keltuvai. Įrengtos penkios slidinėjimo trasos, viena iš jų skirta vaikams ir pradedantiems slidininkams (šiuo metu veikia tik ji). Į viršų kelia trys keltuvai. Kas nori, gali čiuožinėti lygumų slidinėjimo trasa, kurios ilgis – 3 km. Šeštadienį ir sekmadienį trasos veikia nuo 10 iki 19 val. Yra kavinė.

Kainos. Pakilimo kaina penkioms valandoms – 38 Lt, vaikams – 29 Lt. Viso slidžių komplekto su lazdomis nuoma penkioms valandoms – 43 Lt.

Birštono slidinėjimo trasa

Trasos, keltuvai. Veikia dvi trasos – viena įgudusiems, kita – mažiau patyrusiems slidininkams. Taip pat įrengta atskira slidinėjimo vieta vaikams. Nauja pramoga – motorizuotos snieglentės. Šeštadienį trasos veikia nuo 10 iki 22 val., sekmadienį – nuo 10 iki 21 val.

Kainos. Pakilimo kaina – 2 Lt. Galima nusipirkti kortelę pasikelti kelis ar net šimtą kartų ir ją išnaudoti per visą sezoną. Motorinės slidės – 60 Lt valandai, visam savaitgaliui – 300 Lt. Kalnų slidinėjimo slidės suaugusiems – 30 Lt visai dienai, vaikams – 20 Lt.

Nakvynė. Birštone galima likti visam savaitgaliui – apsistoti viešbutyje arba sanatorijoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...