2014 Gegužės 23

Daug lemsiantys prezidento rinkimai

veidas.lt


Šį savaitgalį vyksiantys Ukrainos prezidento rinkimai, kaip ir tuo pat metu rengiamas Lietuvos prezidento rinkimų antrasis turas, turi aiškų favoritą, tačiau, kitaip nei mūsų šalyje, Ukrainoje ir toliau išlieka nežinomybė, kas valstybės laukia rinkimams praėjus.

Ukrainos prezidento rinkimai, nors ir sunkiai, skinasi kelią į priekį. Šiuose rinkimuose varžosi net 21 kandidatas, iš kurių tik septyni yra iškelti kurios nors partijos. Gegužės 6–8 d. visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės “GfK Ukraine” atliktos apklausos duomenimis, absoliutus šių rinkimų favoritas yra aiškus – tai šokolado karalius Piotras Porošenka, šiuo metu turintis maždaug 40 proc. piliečių paramą. Nepaisant to, sudėtingą situaciją išgyvenančios Ukrainos prezidento rinkimų baigtį ir galimus tolesnius scenarijus politikos ekspertai prognozuoja atsargiai.
Nors dar vykstant Kijevo Maidano judėjimui vienas pagrindinių pretendentų užimti tuomet Viktoro Janukovyčiaus tebekontroliuojamą prezidento postą buvo partijos “Udar” (“Smūgis) lyderis Vitalijus Klyčko, jis savo kandidatūrą atsiėmė P.Porošenkos naudai. Viena iš partijos “Batkivščyna” (“Tėvynė”) lyderių, dėl neskaidrių sandorių su Rusija kalinta Julija Tymošenko, kurios teismo procesas buvo viena pagrindinių Vakarų kritikos strėlių Ukrainos atžvilgiu, nebesišildo tokiuose šlovės spinduliuose kaip anksčiau. Dažnai vadinta realia kandidate užimti šalies vadovo postą, ji šiuo metu dėl antrosios pozicijos varžosi su buvusiu Regionų partijos nariu oligarchu Serhijumi Tihipka.
Ukrainoje galiojanti prezidento rinkimų sistema yra tokia pat kaip ir Lietuvoje: jei per pirmąjį rinkimų turą nė vienas kandidatas nesurenka absoliučios daugumos, antrajame varžosi daugiausiai balsų surinkę kandidatai. Taigi atrodo, kad pagrindinė intriga bus dėl to, kuris antrajame rinkimų ture varžysis su P.Porošenka.

Trijų kandidatų akistata
Tarp 21 kandidato, išreiškusio siekį dalyvauti prezidento rinkimuose, yra ir senų, ir naujų pavardžių, pateikiančių visą įmanomą ideologinį spektrą: dalyvauja ir “amžinas kandidatas” komunistų partijos lyderis Petro Symonenka, ir per Maidano revoliuciją iškilęs sukarintų savigynos būrių “Pravyj sektor” (“Dešiniojo sektoriaus”), vėliau tapusio partija, lyderis Dmytras Jarošas. Į valstybės vadovo kėdę taikosi trys moterys, viena jų – Maidano revoliucijos metu pasižymėjusi medicinos darbuotoja Olgą Bogomolec.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 202014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-20-2014-m
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...