2012 Gruodžio 04

D.Zubo sėkmės istorija: kaip sukurti 1,3 mlrd. Lt pajamų generuojantį verslą

veidas.lt


Panevėžietis Darius Zubas taip ir netapo veterinarijos gydytoju, užtat šiandien valdo įmonių grupę, kurios apyvarta pasiekė 1,3 mlrd. litų. Viena grupės įmonių – eksportuotoja „Linas Agro“ – patenka tarp vertingiausių Lietuvos bendrovių.

Lapkričio pradžioje Stokholme D.Zubo vadovaujama AB „Linas Agro Group“ buvo paskelbta viena pirmaujančių Rytų Europos bendrovių ir apdovanota „Metų atradimo“ prizu. Lietuvos įmonė tapo viena Švedijos investicijų bendrovės „East Capital“ rengiamų apdovanojimų laureate. Užsienio investuotojams, kurie nuo 2004 m. teikia apdovanojimus sparčiai augančioms Rytų Europos įmonėms, įspūdį padarė tai, kad „Linas Agro“ geba dirbti pelningai nepaisant visų žemės ūkį purtančių krizių ir neramumų.
„Veido“ tyrimo duomenimis, pagrindinė grupės įmonė – vienas didžiausių Lietuvos eksportuotojų „Linas Agro“ – šiandien patenka ir tarp vertingiausių Lietuvos bendrovių. Įmonės pagrindinė veikla yra Lietuvoje išaugintų grūdų eksportas, kurių kasmet vis daugiau išaugina ir pati „Linas Agro“ įmonių grupė.
„Veidui“ vertinant Lietuvos įmones „Linas Agro“ ypač išsiskyrė eksporto apimtis, didžiausiu vidutiniu atlyginimu (6518 Lt iki mokesčių), gera dividendų politika (didžiąją dalį pelno įmonė reinvestuoja). Vertingiausių įmonių sąraše „Linas Agro“ šiemet užima 6 vietą. Atkreipiame dėmesį, kad atliekant tyrimą buvo vertinamos tik atskiros įmonės, o ne jų grupės ar koncernai. Į vertingiausių įmonių trisdešimtuką taip pat pateko ir dar viena grupės įmonė „Dotnuvos projektai“, o už jo ribų atsidūrė biodyzelino gamyklą valdanti „Mestilla“.

Kaip veterinarijos gydytojas tapo eksportuotoju

Iš tiesų net ir pastarąją ekonomikos krizę „Linas Agro“ įveikė be didesnių sunkumų: tiesa, grupės pajamos krito, bet nuostolių ji nepatyrė, o pelnas tik šiek tiek smuktelėjo. Per krizę nemažėjo ir darbuotojų atlyginimai, tačiau jie nebuvo didinami. Tai liudija, kad įmonės vadovai gerai perprato verslo taisykles ir, nė per žingsnį neatsilikdami nuo galingiausių pasaulio grūdų eksportuotojų, geba itin greitai rasti išeitis iš bet kokios situacijos.
Bet taip buvo ne visada. „Linas Agro Group“ valdybos pirmininkas 47-erių D.Zubas, šiandien valdantis 10,73 proc. biržoje listinguojamos įmonės akcijų, gerai prisimena, kokia sudėtinga buvo pati verslo pradžia ir kokie nepatyrę jis ir jo bendražygiai tuo metu buvo.
D.Zubas verslą pradėjo pačioje Lietuvos nepriklausomybės pradžioje – gūdžiais 1991-aisiais. Įmonių grupę lipdė nuo nulio, beveik neturėdamas lėšų, į priekį vedamas vien savo verslo vizijos.
Kaip dažnai ir būna, D.Zubo lyderio savybės atsiskleidė dar mokyklos suole. Buvusi D.Zubo matematikos mokytoja ir klasės auklėtoja Bronė Vasilytė prisimena jį kaip išskirtinį, itin stropų ir gabų, bet švelnaus ir gero būdo mokinį. Mokytoja pasakoja jau tuomet numačiusi, kad gyvenime jis daug pasieks.
„Buvo veržlus, energingas, viską matantis, viską girdintis“, – taip D.Zubą apibūdina Panevėžio 5-osios gimnazijos (buvusi 5-oji vidurinė mokykla) direktorius Antanas Doniela.
Vis dėlto nė vienas iš D.Zubo mokytojų nesitikėjo, kad jų mokinys taps vienu stambiausių Lietuvos verslininkų. Juk mokyklą D.Zubas baigė dar sovietmečiu, tais laikais, kai žodžio „verslininkas“ dar nė nebuvo lietuvių žodyne.
Kad D.Zubas ir pats nenujautė, kaip pakryps jo likimas, liudija ir jo pasirinkimas studijuoti veterinarijos mokslus. 1988 m. jis baigė tuometinę Lietuvos veterinarijos akademiją Kaune, įgydamas veterinarijos gydytojo specialybę.
Bet veterinarijos gydytoju niekada taip ir nedirbo. Po studijų dirbdamas technologijų skyriaus vadovu tuometiniame didžiausiame šalies kiaulininkystės komplekse (dar neprivatizuotoje dabartinėje „Krekenavos agrofirmoje“), D.Zubas ėmė brandinti savo būsimo verslo idėją.
„Man labai padėjo tai, kad baigęs mokyklą puikiai kalbėjau angliškai – 5-oji vidurinė Panevėžyje buvo specializuota anglų kalbos mokykla. Mintis apie būtinybę vystyti eksportą į užsienį atėjo bedirbant. Susidūrėme su situacija, kad įmonei reikėjo kažką nusipirkti iš užsienio, bet nebuvo iš ko, nebuvo valiutos. Atrodė logiška patiems parduoti savo produkcijos į užsienį, taip gauti lėšų ir tada įsigyti, ko reikia“, – prisimena D.Zubas. 1991-aisiais jis įkūrė pirmąją savo įmonę ir veiklą pradėjo nuo lietuviškų rapsų eksporto į Vakarų Europą. Šiandien, praėjus dvidešimčiai metų, “Linas Agro” įmonių grupę sudaro jau 27 įmonės keliose šalyse.
„Pačioje pradžioje veikla buvo nedidelė, tad ir lėšų nereikėjo – iš gamintojų gaudavome, tarkime, rapsų sėklų ar kitą produkciją, ir ją eksportavome. Už tai mums likdavo komisinis mokestis – tai ir buvo mūsų uždarbis. Nuo to ir pradėjome – daugiausiai padėdami kitiems gamintojams eksportuoti jų produkciją“, – verslo kūrimo ištakas prisimena D.Zubas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-49-2012-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...