2010 Rugsėjo 20

Politika

CŽV kalėjime Lietuvoje buvo laikomas palestinietis

veidas.lt

Nevyriausybinė organizacija pirmadienį pranešė turinti duomenų, kad slaptame JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjime Lietuvoje buvo kalinamas palestinietis, kuris klaidingai laikytas teroristinio tinklo “Al Qaeda” vienu iš pagrindinių operacijų vadovu.

Vilniuje veikiantis Žmogaus teisių stebėjimo institutas pirmadienį pranešė, kad duomenis apie Abu Zubaydaho (Abu Zubaidaho) kalinimą pateikė Londone įsikūrusios organizacijos “Reprieve” informatorius.

Teigiama, kad įtariamasis kažkuriuo metu Lietuvoje galėjo būti kalinamas tarp 2004 ir 2006 metų. Žmogaus teisių gynėjų teigimu, palestinietis buvo kankinamas.

Informaciją pateikę žmogaus teisių gynėjai prašo generalinio prokuroro Dariaus Valio pradėti ikiteisminį tyrimą “dėl galimo palestiniečio Abu Zubaydah neteisėto priverstinio dingimo ir slapto gabenimo, bei galimo neteisėto kalinimo ir kankinimo JAV CŽV slaptajame sulaikymo centre Lietuvoje”.

“Reprieve” informacijos šaltinio duomenimis, kažkuriuo laikotarpiu tarp Abu Zubaydah kalinimo Maroke 2004-aisiais metais ir Gvantanamo bazėje 2006 metais, jis laikytas Lietuvoje veikusiame slaptajame CŽV įkalinimo centre”, – teigiama pranešime spaudai.

JAV žiniasklaidoje pernai pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto surinkti duomenys parodė, kad minimu laikotarpiu Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, kurie siejami su CŽV.

Komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo.

Išvadose teigiama, kad tuometiniai Lietuvos saugumo pareigūnai sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių.

Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš jų “patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra”, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.

Dabartinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad turi “netiesioginių įtarimų”, jog Lietuvoje galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas. Buvęs prezidentas Valdas Adamkus sako manąs, kad kalėjimo nebuvo.

JAV pareigūnai pranešimų nekomentavo.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...