2013 Kovo 26

Butas ar namas – ką šiandien rinktis?

veidas.lt


Namą galima pasistatyti už 2500 Lt/kv. m, butai dabar statomuose daugiabučiuose Vilniuje parduodami už 5000 Lt/kv. m. Tad kokį būstą šiandien verta rinktis?

29-erių metų rinkodaros projektų vadovė Indrė Svajūnienė su vyru jau septynerius metus gyvena nuomojamame bute, tačiau šiemet nusprendė, kad nuomotis jau pakaks, – vilniečių pora ėmė dairytis nuosavo būsto. „Turime šiek tiek santaupų, tad galėtume įsigyti nebrangų sklypą ir statytis namą, nors vargu ar galėtume sau leisti didesnį nei 150–170 kv. m. Kita vertus, namas mums asocijuojasi su didele priežiūra ir savaitgaliais, praleistais pjaunant žolę kieme, tad pasvarstome ir apie naujos statybos buto pirkimą. Esame atsidūrę kryžkelėje, nežinome, ką pasirinkti“, – pasakoja I.Svajūnienė.
Nekilnojamojo turto brokeriai iš galimų pirkėjų dabar dažnai sulaukia klausimo, kokį būstą šiandien labiau verta rinktis: ar pirkti butą, ar statytis namą. Tačiau jų atsakymas paprastai būna abstraktus: kad ir kokia padėtis būtų rinkoje, galvojantiems apie nuosavą būstą visi ekspertai pataria visų pirma realiai pasverti savo galimybes ir poreikius.
Vis dėlto ką rodo rinkos analizė įvairiais pjūviais: kokia šiandien yra butų ir sklypų pasiūla, kokios jų kainos ir kas dabar atsieina pigiau: naujas kokybiškai pastatytas butas geroje vietoje ar nuosavas namas užmiestyje?

Šiandien statosi ir 70 kv. m namus

Bendrovės „Ober-Haus“ rinkotyros ir vertinimo skyriaus vadovas Saulius Vagonis pastebi, kad Lietuvoje didžiausią paklausą turi mažesnės kvadratūros, pigesni 1–2 kambarių butai: būsto rinkoje ir prieš krizę, ir dabar tai paklausiausia prekė. Mindaugas Kulbokas, „Newsec Re&Solution“ tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims, papildo, kad paklausiausi dabar 150–200 tūkst. Lt kainuojantys butai, būtent todėl būsto projektų plėtotojai nuėjo butų ploto mažinimo keliu – vidutinis parduodamo buto plotas Vilniuje pastaruoju metu krito nuo 65 iki 56 kv. m.
„Butų parduodama kur kas daugiau nei sklypų ar namų, tačiau tiems gyventojams, kurie būstui gali skirti daugiau lėšų, savarankiška statyba yra labai patrauklus dalykas. Butų pardavimo apimtys, palyginti su geriausiais laikais, mažėjo labiau nei leidimų namui statytis išdavimas“, – pastebi S.Vagonis.
„Veido“ apklausti namų statytojai vienu balsu teigia, kad laikas statytis namą dabar itin palankus: sklypų kainos nuo krizės pradžios sumažėjusios maždaug dvigubai (atokesniuose rajonuose – dar labiau), statybininkų atlyginimai, statybinių ir apdailos medžiagų kainos, nors jau nebėra tokios kaip 2009–2010 m., taip pat nesikandžioja.
„Statybinių medžiagų pardavėjai jau kurį laiką nekelia kainų – šiek tiek brangsta nebent pavienės prekės, nes konkurencija ir gyventojų perkamoji galia neleidžia. Statybininkai irgi jau nebesitiki kada nors uždirbti tiek, kiek auksiniais laikais iki krizės“, – komentuoja vilnietis statybų organizatorius Vidas Račkauskas.
Skaičiuojama, kad statantis namą Vilniaus ir Kauno apskrityse vienas kvadratinis metras atsieitų maždaug 2200–2500 Lt. Išeitų, kad 150 kv. m ploto namą su apdaila galima pasistatyti už maždaug 330–375 tūkst., o 200 kv. m – už 440–500 tūkst. Lt. Būtent tokio dydžio namai šiuo metu populiariausi, nors Kauno regione dirbantis Arvydas Petkauskas, organizuojantis visus namo statybos darbus nuo pradžios iki pabaigos, atkreipia dėmesį, kad dabar vis dažniau statomi net 60–70 kv. m namai. Tokį būstą renkasi gyventojai, nenorintys gyventi bute, bet didesnio namo neįperkantys.
„Puikiai atsimenu laikus, kai lietuviai statėsi 400–500 ir net 700 kv. m namus, kuriuose buvo tiek kambarių, kad nežinojo, kokį pavadinimą kuriam sugalvoti. Buvo po kambarį ir vaikams, ir anūkams, ir svečiams bei giminaičiams, reikėjo name turėti ir pirtį, ir baseiną. Šiandien statomi jau kur kas mažesni namai, pagaliau imta protingai mąstyti, kad baseinas, kurio priežiūra per mėnesį gali atsieiti tūkstantį litų, nėra būtinas dalykas. Vis dėlto, mano požiūriu, statytis 70 kv. m namą nėra racionalu, nes reikia įvertinti tai, kad įvairios ūkinės patalpos tokiu atveju užima santykinai per didelę dalį. Optimalus namo dydis – 150–250 kv. m“, – teigia 25 metų patirtį turintis namų statytojas A.Petkauskas.
Beje, jis pataria atsargiai vertinti parduodamus jau pastatytus namus, nes tarp jų pasitaiko itin nekokybiškų, nors neprofesionalas jokių defektų gali ir neįžvelgti. „Teko padėti draugams, ieškantiems jau pastatyto namo. Apstulbau, kiek daug yra nekokybiškų namų. Jie rinkosi namą net pusantrų metų. Posakis, kad pirmą namą statai uošvei, antrą – pardavimui, o tik trečią – sau, atsirado ne šiaip sau“, – tvirtina A.Petkauskas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-13-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (7)

 1. bne bne rašo:

  visu geriausia siais laikais tai suns buda miske.

 2. Lukas Lukas rašo:

  Na mano manymu, geriausia šiuo metu yra pirkti butą šiame rajone- nekilnojamas turtas Fabijoniškėse , kadangi kainos yra ženkliai kritusios, plius buto išlaikymas kainuoja nedaug. Aš pats katik įsigijau butą čia ir niekaip negaliu atsidžiaugt savo sprendimu :) )

 3. Lukui Lukui rašo:

  Nes tu esi asfalto vaikas, nemates gamtos, tokie ir renkasi butus perpildytuose ir smirdanciuose fabuose. Man tai cia butu depresija, jei pirkti buta tai nebent Zveryne, Antakalni, Dvarcionyse.

 4. Melvin Walliams Melvin Walliams rašo:

  Sveiki,

  Sveiki Melvin PASKOLOS FINANSAVIMO. Tai agentūra, kuri padeda asmenims ir bendradarbiauti įstaigas su abiem trumpalaikes ir ilgalaikes paskolas projektams Kontaktą mus šiandien per mūsų oficialaus paštu: melvinwalliamsassociates@gmail.com~~HEAD=pobj pagalbos ir mes mielai Jums padėti su savo finansavimo poreikius

  Esame žinomi visame pasaulyje už mūsų tikrumą, patikimumą ir puikų aptarnavimą, mes įsikūrę Jungtinėse Amerikos Valstijose ir mes teikiame finansavimą tiek daug žmonių society.If jus domina gauti paskolą iš mūsų, pateikti mums žemiau išvardinti informations.We siūlau paskolos labai mažomis palūkanų norma 3%

  Vardas:
  Šalis:
  Amžius:
  valstybė:
  kiekis:
  trukmė:
  Priežastys, dėl paskolos:
  Pareigos:
  Mothly Pajamos:
  Mobilusis #:

  Kai gausime šiuos informations iš jūsų, mes pereiti prie Apdorojant jūsų paskolą immidiately ir jums bus suteikta galimybė gauti paskolą per 48 valandas po to, kai paskolos buvo APPROVED.We laukia išgirsti iš tavęs greitu.

  Nuoširdžiai linkėjimai,

  MELVINWALLIAMS PASKOLŲ PLC “.

  melvinwalliamsassociates@gmail.com

 5. Luka Luka rašo:

  Nežinau kaip visi kiti, bet aš visada buvau ir esu už namo pirkimą. Jis suteikia visišką laisvę, neriboja. Žinoma, namas bei jo sklypas kainuoja daug daugiau nei pavyzdžiu butas, tačiau kiekvienas renkasi sau patogiausia variantą. Asmeniškai aš, negalėčiau gyventi dviejų ar trijų kambarių bute, kuriame tiek man, tiek mano vaikams trūktų laisvės, o ir kaimynai triukšmautų kada panorėję. Jau nuo pat tų laikų, kai dar buvau studentė pradėjau domėtis kaip veikia nekilnojamo turto agentūros. Po 5 metų su vyru įsigijome namą iš čia https://www.capital.lt/
  Tačiau jo apdaila ir dizainu rūpinomės patys. :) Dabar esame tikrai patenkinti savo sprendimu ir nė už ką nekeistume namo į butą.

 6. Rima Rima rašo:

  Kai aš miesto vaikas esu, tai man tik butas. Žinoma namas su nuosavu kiemu taip pat smagu… Tik veikliam žmogui, retai būnant namie nemanau, kad tai yra teikiamas variantas. Su vyru turime nuosavą butą miesto centre. (pirkome prieš 3 metus su http://kku.lt/paskolos/busto-paskolos/ paskola)

 7. Ruta Ruta rašo:

  Patikrinkite, ar visi būsto dokumentai tvarkingi. Jei būste atlikti renovavimo darbai, tačiau jie nebuvo įteisinti, gali kilti problemų, ypač jei ketinate imti būsto paskolą iš banko. Todėl būtinai įsitikinkite, kad viskas atlikta teisėtai ir visi dokumentai sutvarkyti.
  O norintiems pasimti paskolą siūlau pasinaudoti nemokamu puslapiu https://www.vesusfinansai.lt/busto-paskolos-skaiciuokle, kur mes padėsime jums išsirinkti geriausią paskolą.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...