- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Butas ar namas – ką šiandien rinktis?

Autorius: veidas.lt | 2013 03 26 @ 12:00 | Lietuva | 7 Comments


Namą galima pasistatyti už 2500 Lt/kv. m, butai dabar statomuose daugiabučiuose Vilniuje parduodami už 5000 Lt/kv. m. Tad kokį būstą šiandien verta rinktis?

29-erių metų rinkodaros projektų vadovė Indrė Svajūnienė su vyru jau septynerius metus gyvena nuomojamame bute, tačiau šiemet nusprendė, kad nuomotis jau pakaks, – vilniečių pora ėmė dairytis nuosavo būsto. „Turime šiek tiek santaupų, tad galėtume įsigyti nebrangų sklypą ir statytis namą, nors vargu ar galėtume sau leisti didesnį nei 150–170 kv. m. Kita vertus, namas mums asocijuojasi su didele priežiūra ir savaitgaliais, praleistais pjaunant žolę kieme, tad pasvarstome ir apie naujos statybos buto pirkimą. Esame atsidūrę kryžkelėje, nežinome, ką pasirinkti“, – pasakoja I.Svajūnienė.
Nekilnojamojo turto brokeriai iš galimų pirkėjų dabar dažnai sulaukia klausimo, kokį būstą šiandien labiau verta rinktis: ar pirkti butą, ar statytis namą. Tačiau jų atsakymas paprastai būna abstraktus: kad ir kokia padėtis būtų rinkoje, galvojantiems apie nuosavą būstą visi ekspertai pataria visų pirma realiai pasverti savo galimybes ir poreikius.
Vis dėlto ką rodo rinkos analizė įvairiais pjūviais: kokia šiandien yra butų ir sklypų pasiūla, kokios jų kainos ir kas dabar atsieina pigiau: naujas kokybiškai pastatytas butas geroje vietoje ar nuosavas namas užmiestyje?

Šiandien statosi ir 70 kv. m namus

Bendrovės „Ober-Haus“ rinkotyros ir vertinimo skyriaus vadovas Saulius Vagonis pastebi, kad Lietuvoje didžiausią paklausą turi mažesnės kvadratūros, pigesni 1–2 kambarių butai: būsto rinkoje ir prieš krizę, ir dabar tai paklausiausia prekė. Mindaugas Kulbokas, „Newsec Re&Solution“ tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims, papildo, kad paklausiausi dabar 150–200 tūkst. Lt kainuojantys butai, būtent todėl būsto projektų plėtotojai nuėjo butų ploto mažinimo keliu – vidutinis parduodamo buto plotas Vilniuje pastaruoju metu krito nuo 65 iki 56 kv. m.
„Butų parduodama kur kas daugiau nei sklypų ar namų, tačiau tiems gyventojams, kurie būstui gali skirti daugiau lėšų, savarankiška statyba yra labai patrauklus dalykas. Butų pardavimo apimtys, palyginti su geriausiais laikais, mažėjo labiau nei leidimų namui statytis išdavimas“, – pastebi S.Vagonis.
„Veido“ apklausti namų statytojai vienu balsu teigia, kad laikas statytis namą dabar itin palankus: sklypų kainos nuo krizės pradžios sumažėjusios maždaug dvigubai (atokesniuose rajonuose – dar labiau), statybininkų atlyginimai, statybinių ir apdailos medžiagų kainos, nors jau nebėra tokios kaip 2009–2010 m., taip pat nesikandžioja.
„Statybinių medžiagų pardavėjai jau kurį laiką nekelia kainų – šiek tiek brangsta nebent pavienės prekės, nes konkurencija ir gyventojų perkamoji galia neleidžia. Statybininkai irgi jau nebesitiki kada nors uždirbti tiek, kiek auksiniais laikais iki krizės“, – komentuoja vilnietis statybų organizatorius Vidas Račkauskas.
Skaičiuojama, kad statantis namą Vilniaus ir Kauno apskrityse vienas kvadratinis metras atsieitų maždaug 2200–2500 Lt. Išeitų, kad 150 kv. m ploto namą su apdaila galima pasistatyti už maždaug 330–375 tūkst., o 200 kv. m – už 440–500 tūkst. Lt. Būtent tokio dydžio namai šiuo metu populiariausi, nors Kauno regione dirbantis Arvydas Petkauskas, organizuojantis visus namo statybos darbus nuo pradžios iki pabaigos, atkreipia dėmesį, kad dabar vis dažniau statomi net 60–70 kv. m namai. Tokį būstą renkasi gyventojai, nenorintys gyventi bute, bet didesnio namo neįperkantys.
„Puikiai atsimenu laikus, kai lietuviai statėsi 400–500 ir net 700 kv. m namus, kuriuose buvo tiek kambarių, kad nežinojo, kokį pavadinimą kuriam sugalvoti. Buvo po kambarį ir vaikams, ir anūkams, ir svečiams bei giminaičiams, reikėjo name turėti ir pirtį, ir baseiną. Šiandien statomi jau kur kas mažesni namai, pagaliau imta protingai mąstyti, kad baseinas, kurio priežiūra per mėnesį gali atsieiti tūkstantį litų, nėra būtinas dalykas. Vis dėlto, mano požiūriu, statytis 70 kv. m namą nėra racionalu, nes reikia įvertinti tai, kad įvairios ūkinės patalpos tokiu atveju užima santykinai per didelę dalį. Optimalus namo dydis – 150–250 kv. m“, – teigia 25 metų patirtį turintis namų statytojas A.Petkauskas.
Beje, jis pataria atsargiai vertinti parduodamus jau pastatytus namus, nes tarp jų pasitaiko itin nekokybiškų, nors neprofesionalas jokių defektų gali ir neįžvelgti. „Teko padėti draugams, ieškantiems jau pastatyto namo. Apstulbau, kiek daug yra nekokybiškų namų. Jie rinkosi namą net pusantrų metų. Posakis, kad pirmą namą statai uošvei, antrą – pardavimui, o tik trečią – sau, atsirado ne šiaip sau“, – tvirtina A.Petkauskas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-13-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/butas-ar-namas-%e2%80%93-ka-siandien-rinktis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.