2010 Kovo 15

Gintaras Sarafinas

Burbulų pūtėjai vėl kelia galvas

veidas.lt

Paprastai atkaklumas yra laikomas pozityvia savybe. Tačiau tik tokiu atveju, jei jis nepanaudojamas manipuliacijoms, apgavystėms ir naivuolių paieškai. Mūsų krašte atkaklumas virsta neigiama savybe, nes tampa vertelgų, kurie nesiskaito su priemonėmis, įrankiu.

Štai nemaža dalis Lietuvos bankų ir nekilnojamojo turto plėtotojų atkakliai ir vis su naujais gudravimais ieško lengvatikių, bandydami jiems brangiai prastumti butus, užkabinti akmenį ant kaklo keliasdešimčiai metų ir kaip galima daugiau iš jų pasipelnyti. Pasekmės jiems nesvarbios, iš jokių krizių jie nepasimokė, žmonių likimai taip pat nesvarbūs – svarbiausia jiems tebėra pelnas.

Jiems visiškai nerūpi, ką kažkokie pasaulinio garso ekonomistai postringauja apie tai, kad vien tik pelno siekimas bendroves veda į susinaikinimą, kad apgautųjų ašaros virsta likimo smūgiais patiems apgavikams. Šiandien jiems niekas nerūpi. Mes turime butų, ir juos prakalsime brangiai, pasitelkę bet kokius metodus, – štai taip mąsto ankstesnio nekilnojamojo turto burbulo pūtėjai.

Beje, šiomis savaitėmis jie vėl grįžo prie senų įpročių ir bando pūsti naujus nekilnojamojo turto burbulus. Per skirtingas žiniasklaidos priemones jie įrodinėja, kad nekilnojamasis turtas Lietuvoje nepigs, aiškina, kad geresnių sąlygų būstui įsigyti nebebus, manipuliuoja skaičiais, prognozuoja dalykus, kurie aiškiai neišsipildys.

Gerai dar, kad esama ekspertų, bandančių atsverti šią buką propagandą. Tylėti negalima, nes jei tylėsime, verteivos vėl mums mikliai prikabins ant ausų makaronų. O dabar argumentai: šiuo metu Estijoje ir Latvijoje nekilnojamasis turtas 20 proc. pigesnis nei Lietuvoje. Jokio pagrindo, kad kainos pas mus turėtų būti didesnės, nėra, taigi jos ir toliau kris. Mažiausiai – kol taps tokios kaip ir pas kaimynus. Butų pasiūla Lietuvoje vis dar labai didžiulė ir joks jų trūkumas net negresia, tad ir tai kainų kritimo neturėtų sustabdyti.

Žinoma, bankai ir nekilnojamojo turto plėtotojai turi savo motyvų ir argumentų. Tačiau be jų jie dar turi jausti ir atsakomybę. Tai yra jei jie dabar aiškina, kad nekilnojamasis turtas Lietuvoje nebepigs ir geresnių sąlygų būstui įsigyti nebebus, – tebūnie. Bet tuomet po metų mes ir dabar butus perkantys žmonės priminsime, ką jie įrodinėjo. Kitaip tariant, jei dabar žmogus už butą susimoka 300 tūkst. Lt ir jei toks pat butas po metų kainuos 250 tūkst. Lt, tai bankininkai ir nekilnojamojo turto plėtotojai nebeturėtų aiškinti nežinoję, kad taip įvyks, ir kad nuostoliai yra paties pirkėjo reikalas. Tai ne pirkėjų reikalas, tai elementari bankų ir NT plėtotojų apgavystė.

Mūsų, spaudos, tikslas ir pareiga – informuoti skaitytojus apie tai, kad jie gali tapti manipuliacijų aukomis, kad gali padaryti investavimo klaidų ir į balą išmesti po keliasdešimt tūkstančių litų. O jau jiems patiems spręsti, kokiais faktais, prognozėmis ir vertinimais tikėti.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...