2010 Gegužės 06

Didžioji Britanija

Britai renka parlamentą

veidas.lt

Didžiojoje Britanijoje ketvirtadienį vyksta parlamento rinkimai, kurių metu tarp pagrindinių partijų virs bene labiausiai įtempta kova per daug dešimtmečių ir po kurių pirmą kartą per daugiau nei 30 metų gali nebūti aiškaus laimėtojo.

Ketvirtadienį ryte, 7 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku, duris atvėrė daigiau nei 40 tūkst. balsavimo apylinkių, kurios veiks iki 22 val. (vidurnakčio Lietuvos laiku). Pirmuosius rezultatus tikimasi sužinoti praėjus kelioms valandoms po balsavimo pabaigos.

Premjeras Gordonas Brownas (Gordonas Braunas), opozicinės Konservatorių partijos lyderis Davidas Cameronas ir liberalų demokratų vadovas Nickas Cleggas (Nikas Klegas) trečiadienį, paskutinę mėnesį trukusios rinkimų kampanijos dieną, praleido keliaudami po šalį ir mėgindami palenkti į savo pusę dar neapsisprendusius rinkėjus.

Rinkimų išvakarėse atliktos viešosios nuomonės apklausos parodė, kad konservatoriai aiškiai pirmauja prieš G.Browno Leiboristų partiją ir liberalus demokratus.

Tačiau jos taip pat parodė, kad D.Camerono partijai veikiausiai nepavyks iškovoti tiek vietų Bendruomenių Rūmuose, kad viena galėtų formuoti vyriausybę ir išstumti iš valdžios leiboristus, kurie 13 metų vadovavo šaliai.

Toks parlamentas, kuriame nė viena partija neturi pakankamai vietų, kad galėtų viena formuoti vyriausybę, Didžiojoje Britanijoje būtų išrinktas pirmą kartą nuo 1974 metų.

Paskutinės trečiadienį laikraščių užsakymu atliktos apklausos parodė, kad parama toriams siekia 35-37 procentus. Tai reiškia, kad jie aiškiai pirmauja, tačiau šios paramos nepakaks užsitikrinti aiškią daugumą parlamente.

Dėl antrosios vietos tarp leiboristų ir liberalų demokratų turėtų vykti įtempta kova. Remiantis paskutinių apklausų duomenimis, valdančiąją partiją remia 28-29 proc. britų, o liberalus demokratus – 26-28 procentai.

Paskutinę rinkimų agitacijos dieną D.Cameronas praleido varginančioje kelionėje autobusu, kurios maršrutas nusidriekė per Anglijos šiaurinius ir centrinius rajonus į Velsą, o iš ten – į Bristolį Pietvakarių Anglijoje, kur konservatorių lyderis dalyvavo paskutiniame rinkimų kampanijos mitinge.

“Išeikite rytoj. Balsuokite už permainas. Balsuokite už konservatorius”, – sakė jis džiūgaujančiai savo rėmėjų miniai.

“Balsuokite, kad atneštumėte šiai šaliai viltį, optimizmą ir permainas, kurių mums reikia. Drauge mes galime sukurti geresnę, stipresnę šalį”, – sakė jis.

Tuo tarpu premjeras paskutinę rinkimų kampanijos dieną nuvyko į gimtąją Škotiją, kur mėgino įtikinti dar neapsisprendusius rinkėjus paremti Leiboristų partiją, kuri esą geriausiai gali užtikrinant sklandų šalies ūkio atsigavimą po recesijos.

“Šiuo pavojingu mūsų ekonomikai metu, šiuo mūsų šaliai svarbaus apsisprendimo metu prašau jūsų, sugrįžkite į namus pas leiboristus”, – ragino jis minią Damfriso mieste šalies pietvakariuose.

Didžioji Britanija tik visai neseniai išbrido iš recesijos, kuri buvo didžiausia šioje šalyje nuo praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio, ir G.Brownas, buvęs finansų ministras, rinkimų kampanijos metu akcentavo savo vaidmenį užtikrinant ūkio atsigavimą.

Tuo tarpu N.Cleggas per vieną paskutinių agitacinės kelionės sustojimų Darame Šiaurės Rytų Anglijoje ragino rinkėjus atiduoti balsus už liberalus demokratus ir “nepraleisti tik kartą per kartą pasitaikančios galimybės pasielgti kitoniškai”.

“Jei suteiksite mums progą, jei patikėsite mums savo balsą, pažadu, jog padarysiu viską, kad reikalai visam laikui pasikeistų į gera, kad būtų sukurta teisingesnė Britanija, kokios jūs norite”, – sakė jis.

Rinkimų kampanijos autsaideriu anksčiau laikytas N.Cleggas labai sėkmingai pasirodė pirmą kartą surengtuose partijų lyderių televizijos debatuose, po kurių smarkiai išaugo liberalų demokratų populiarumas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...