2012 Balandžio 12

Bręsta referendumų bumas

veidas.lt


Ką tik pradėti rinkti parašai Žaliosios politikos instituto ir kitų visuomenininkų inicijuotam patariamajam referendumui dėl Visagino atominės elektrinės statybos surengti, o jau bręsta dar keturi.

Šią savaitę Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarstys dar vieną iniciatyvą: Valstiečių ir žaliųjų sąjunga nori rengti privalomąjį referendumą dėl naujos branduolinės jėgainės. Ta pačia tema, tik kitaip suformuluotu klausimu tautos norėtų atsiklausti ir kita iniciatorių grupė su Krikščionių frakcijos nariais priešaky.
Kaip informavo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, teiraujamasi ir dar dėl dviejų: dėl šeimos statuso ir dėl Seimo narių skaičiaus.
Priminsime, kad norint surengti referendumą, reikia surinkti 300 tūkst. parašų. Tokia nuostata įtvirtinta Konstitucijoje, tačiau jau senokai diskutuojama, kad tai darosi nebeįmanoma. Z.Vaigausko skaičiavimu, dabar Lietuvoje likus 2,7 mln. rinkėjų, referendumo idėją turi paremti kas devintas. Vieni politikai siūlo mažinti būtinų surinkti parašų skaičių, kiti – pailginti dabar trijų mėnesių parašų rinkimo laikotarpį iki pusės metų ar dar ilgiau.
Nuo 1991 m. Lietuvoje buvo surengta dešimt referendumų: keturiais atvejais nuostatos priimtos, trimis – ne. Per pastarąjį įvykusį referendumą 2003-iųjų gegužę Lietuvos piliečių atsiklausta dėl narystės ES.
Dukart rengtas referendumas neįvyko dėl rinkėjų pasyvumo. Pastarasis toks – 2008 m. plebiscitas dėl branduolinės energetikos: tautos klausta, ar ji pritaria Ignalinos AE darbo pratęsimui iki techniškai saugių terminų. Dar keliolika referendumo iniciatyvų žlugo nesurinkus pakankamo kiekio parašų. Z.Vaigausko stebėjimų duomenimis, jei referendumo klausimu politikų nesutarimai bent kiek didesni, referendumas šanso neturi.
Jei patariamojo referendumo dėl naujos atominės elektrinės iniciatoriams iki birželio 27 d. pavyks surinkti 300 tūkst. parašų, tikėtina, kad jie sieks referendumą surengti kartu su Seimo rinkimais spalio 14 d. Atskirai rengiamo referendumo išlaidos siekia apie 14 mln. Lt, o rengiamo kartu su kitais rinkimais – apie 2 mln. Lt.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    Ką? 2008 metais vyko kažkoks plebicistas? Tai kodėl niekas nepranešė, čia rimtai sakau. Niekur nebuvo skelbta…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...