2011 Sausio 10

Studijos

Brangiausios išliks pilotų ir muzikų, pigiausios – humanitarinių ir socialinių mokslų studijos

veidas.lt

Kitais mokslo metais valstybės finansuojamoms pirmakursių studijoms aukštosiose mokyklose bus skiriama tiek pat lėšų, kiek ir pernai, pranešė Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).

Norminės studijų kainos nesikeis ir svyruos nuo 3892 iki 18 162 litų per metus. Atitinkamai pigiausios bus humanitarinių ir socialinių mokslų, brangiausios – pilotų ir muzikų studijos.

Anot ministerijos, norminė studijų kaina siejama su bazine socialine išmoka (130 litų) ir bazine mėnesine alga, kuri šiemet nesikeitė (122 litai).

Kolegijose brangiausios bakalauro studijos muzikos, teatro ir kino, šokio, fotografijos ir medijos, dailės, dizaino studijų kryptyse.

Muzikos studijų krypties programų (nuolatinė studijų forma) studijų kaina – 14 890 litų per metus. Pigiausiai (3228 litai per metus) valstybei atsieis studijos humanitarinių ir socialinių mokslų studijų kryptyse, išskyrus socialinį darbą, švietimą ir ugdymą, visuomenės saugumą.

Universitetuose brangiausiai kainuojančios bakalauro studijos – pilotų rengimas ir muzika. Pirmosios pakopos nuolatinės studijų formos kaina – 18 162 litų.

Pigiausios – humanitarinių ir socialinių mokslų studijos, išskyrus filologiją, psichologiją, švietimą ir ugdymą, visuomenės saugumą, kurių kaina – 3892 litai.

Norminės studijų kainos nustato maksimalią sumą, kuri gali būti skiriama iš biudžeto valstybės finansuojamo studento vienerių metų studijoms padengti. Aukštosios mokyklos gali nustatyti didesnę arba mažesnę studijų kainą nei norminė.

Valstybės finansuojamas studentas, besimokantis valstybinėje aukštojoje mokykloje, neturi mokėti jokių papildomų įmokų, net jei aukštoji mokykla yra nustačiusi aukštesnę studijų kainą nei norminė.

Anot ŠMM, dvejų metų praktika parodė, kad valstybinės aukštosios mokyklos, nustatydamos studijų kainas, lygiuojasi į normines.

Palyginti su 2009 metais pirmakursių studijų kainos šiemet ir pernai sumažėjusios. Tai, pasak ministerijos, lėmė sumažinta bazinė mėnesinė alga, pagal kurią skaičiuojami dėstytojų, mokslo ir kitų su studijomis susijusių darbuotojų atlyginimai.

Norminę studijų kainą sudaro dėstytojų ir mokslo darbuotojų bei kitų su studijomis susijusių darbuotojų atlyginimai, išlaidos su studijomis susijusioms prekėms ir paslaugoms, išlaidos studentams skatinti. Didžiausią norminės studijų kainos dalį (70-80 proc. studijų krepšelio) sudaro lėšos dėstytojų atlyginimams.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...