2014 Rugsėjo 10

Bitkoinai tradicinių pinigų neišstums

veidas.lt

Bitkoinai – prieš kelerius metus atsiradusi virtuali valiuta. Šiandien ja galima atsiskaityti ne vienoje parduotuvėje ar įstaigoje. Entuziastų netrūksta ir Lietuvoje, bet ekonomistai šią valiutą vertina nepalankiai.

Entuziastų negąsdina

Bitkoinai (angl. ~bitcoin~) – virtuali valiuta, sukurta sudėtingu matematiniu algoritmu. Nepaisant nepalankių ekonomistų vertinimų, bitkoinų entuziastai visame pasaulyje stengiasi populiarinti šią valiutą. Dažnai tai daroma įtraukiant ją kaip atsiskaitymo už prekes ar paslaugas galimybę. Vertimų biuro „Vilniaus vertimai“ įkūrėjas Saulius Kuprėnas teigia, kad biuras galimybę atsiskaityti bitkoinais teikia jau bene metus. Tačiau pripažįsta, kad tai labiau veikia kaip netiesioginė reklama. Atsiskaityti už paslaugas bitkoinais klientai nesiryžta, nors besidominčiųjų buvo ganėtinai daug.

Taksi bendrovė „Jazz Express“ atsiskaitymo bitkoinais paslaugą taip pat teikia beveik metus. Bendrasavininkis ir IT skyriaus vadovas Jonas Gilys tikina, kad norinčiųjų atsiskaityti už paslaugas būtent šia valiuta yra nemažai. Dalis žmonių – bitkoinų entuziastai, kurie visuomet atsiskaito šiais pinigais. Taip pat pasitaiko ir pavienių klientų, kurie pabando atsiskaityti bitkoinais iš smalsumo. J.Gilys tvirtina, kad per dieną dažniausiai būna keli apmokėjimai bitkoinais.

„Mes jau nuo labai seniai domėjomės šia valiuta. Bandėme ją „kasti“. Norėjome būti naujoviški, paskatinti žmones ja naudotis, kaip sakoma, ją reklamuoti. Na, o geriausias būdas reklamuoti – suteikti galimybę atsiskaityti. Kadangi turėjome taksi verslą, nusprendėme taip ir padaryti“, – apie tai, kaip kilo atsiskaitymo bitkoinais idėja, pasakoja J.Gilys.

Abu pašnekovai tvirtina, kad bitkoinų kurso nepastovumas nėra didelė bėda ir jų nė kiek negąsdina. Esą kainą už paslaugas labai lengvai galima apskaičiuoti pagal atsiskaitymo metu esamą kursą. Na, o jei bijoma, kad virtualūs pinigai nuvertės, galima imtis apsidraudimo priemonių: bitkoinus iš karto paversti kitos valiutos pinigais.

„Mes pagal, tarkime, tuo metu esantį dolerio ir bitkoino kursą gautą sumą galime įšaldyti doleriais. Pavyzdžiui, jei mums penkiolika litų už paslaugą sumokėjo bitkoinais, tai ji iš karto yra konvertuojama doleriais. Mes priimame pinigus bitkoinais, bet visus tuos pinigus iškart įšaldome doleriais. Todėl mums nesvarbu, ar ta suma pakils, ar nukris, mes vis tiek gauname tą pačią pinigų sumą“, – aiškina J.Gilys.

Tos pačios pozicijos laikosi ir S.Kuprėnas. Jo nuomone, kiekviename versle egzistuoja tam tikra rizika. Taip yra ir su bitkoinais. Tačiau tos rizikos galima išvengti ar bent jau ją apriboti, naudojantis įvairiomis priemonėmis. „Kas rizikavo ir priiminėjo tuos bitkoinus nuo jų atsiradimo, kai jų vertė buvo maža, manau, dabar džiaugiasi, atsižvelgiant į dabartinį kursą“, – įsitikinęs S.Kuprėnas.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 342014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-34-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...