2011 Birželio 09

Beveik penktadalis lietuvių duoda kyšį

veidas.lt

BFL

Pagrindinės lietuvių korupcijos apraiškos yra kontrabandinių degalų, rūkalų ir maisto pirkimas, kreipimasis į gydytojus per pažįstamus ir atsidėkojimas, neoficialus užmokestis darbininkams, reikalų valstybinėse institucijose tvarkymas per pažįstamus, susitarimas su policijos pareigūnais, nuolaidų derėjimasis parduotuvėje neimant kasos čekio, rodo tyrimas.

Šešėlio ir korupcijos apraiškų tyrimo duomenimis, kurį atliko UAB “Socialinės informacijos centras”, darbo užmokestį “vokelyje” gauna apie 10 proc. apklaustųjų. Dažniausiai darbo užmokestį “vokelyje” gauna 26-40 metų bedarbiai vyrai, turintys mažiausias pajamas. Kad norėtų gauti visas oficialias pajamas, nurodė 68 proc. apklaustųjų, neoficialias, bet didesnes pajamas norėtų gauti apie 16 proc. apklaustųjų, o dalies oficialių ir neoficialių pajamų pageidautų 17 proc. respondentų.

Namų ūkiuose apie 84 proc. jų gauna visas oficialias pajamas. Daugiausia tai moterys, pensininkai, turintys vidutines pajamas.

Kad yra davę kyšį, nurodė 19 proc. apklaustųjų. Kyšį dažniausiai duoda turintys aukštąjį išsilavinimą ir gaunantys didžiausias pajamas.

Kontrabandiniai degalai, rūkalai, maistas labiausiai paplitę miesteliuose ir kaimuose, kontrabandos šalininkai – bedarbiai.

Vos 13 proc. respondentų teigia, kad praneštų apie šešėlines veiklas. Apie nusikaltimą linkstama pranešti teisėsaugos institucijoms, karštąja linija, įstaigos vadovui, bendruoju pagalbos telefonu, žiniasklaidai.

Vasarį atliktame tyrime dalyvavo 500 15-74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...