2010 Spalio 22

Spaudos aktualija

Baltarusiai kviečia atvažiuoti

veidas.lt

„Jūs atvažiuokite į Baltarusiją šiaip sau, net jei neturite giminių arba konkrečių tikslų”, – užvakar lietuvius kvietė Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka.

Kaimyninės šalies vadovas svetingumą rodė Minske viešint Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Per šį vizitą buvo pasirašytas ir dvišalis susitarimas dėl pasienio gyventojų kelionių tvarkos. Ko ateityje gali tikėtis šimtai tūkstančių lietuvių ir baltarusių?

„Lietuvos rytas“ rašo:

Apie tai vakar papasakojo šį susitarimą rengęs Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento vadovas Vytautas Pinkus.

– Ar lietuviams, turintiems teisę gauti leidimus lankytis pasienyje, Minskas suteiks kokių nors teisinių buvimo jos teritorijoje lengvatų?

– Baltarusija sutiko Lietuvos piliečiams, atvykusiems ne daugiau kaip 30 dienų, leisti nesiregistruoti vietiniuose pasų poskyriuose. Tuo tarpu gavus Baltarusijos vizą tai būtina daryti.

– Kada susitarimas pradės veikti?

– Tiek Baltarusija, tiek Lietuva privalės jį ratifikuoti. Baigus teisines procedūras, turės praeiti dar 30 dienų ir tik tada susitarimas įsigalios.

Šiemet visoms procedūroms laiko jau nepakaks. Ar jis įsiteisės kitais metais, ar vėliau, nesiimčiau spėlioti.

Su Latvija tokį pat susitarimą Baltarusija pasirašė šių metų vasarį, o su Lenkija – rugpjūtį, tačiau dokumentai dar neratifikuoti.

– Ar žmonės, turintys leidimus, pasienyje bus tikrinami lygiai taip pat kaip ir turintys vizas?

– Susitarimas palengvins asmenų, o ne prekių judėjimą per sieną, todėl pasienio punktuose išliks visa privaloma kontrolė.

– Ar visi pasienio gyventojai galės gauti leidimus?

– Ne, tik tie, kurie nustatytoje teritorijoje gyveno ne mažiau kaip metus.

Tačiau net turintiems šį sėslumo cenzą baltarusiams Lietuva privalės taikyti visus patikros reikalavimus, kurie būtini Šengeno erdvėje.

Be to, Baltarusija turės teisę spręsti, ar leidimus galintys gauti lietuviai pageidautini jos teritorijoje.

– O jei lietuviai norės nuvykti į Baltarusiją tik pagrybauti?

– Ko gero, tektų įrodyti, kad Lietuvoje baltarusiškų grybų nėra. (Juokiasi.)

– Kas grės keliauninkams, peržengusiems 50 kilometrų ribą nuo pasienio?

– Dabar tiek Lietuvos pasieniečiai, tiek policija tikrina ne tik kertančius mūsų šalies, bet kartu ir Šengeno erdvės sieną. Ši tvarka neabejotinai išliks. Vidaus reikalų ministerija rengia ir papildomų priemonių planą.

Jei, pavyzdžiui, Baltarusijos pasienio gyventojas, gavęs leidimą atvykti į Lietuvą, susigundys nuvykti iki Vokietijos, tokia jo kelionė į mūsų šalį bus paskutinė.

– Per kiek pasienio postų abiejų šalių piliečiai, turintys specialius leidimus, galės kirsti sieną?

– Šiuo metu tarp Baltarusijos ir Lietuvos yra keturi tarptautiniai bei vienuolika supaprastintos patikros postų. Pasienio gyventojai, gavę leidimus, turės teisę vykti per juos visus.

Dirbti nebus galima

* Numatyta, kad leidimai lankytis 50 km atstumu nuo Lietuvos ir Baltarusijos pasienio bus išduodami nuo 1 iki 5 metų, bet nesuteiks teisės dirbti.

* Leidimai kainuos 20 eurų ir bus išduodami per 20 darbo dienų; nemokamai leidimus gaus vaikai iki 6 metų, moksleiviai, dieninio skyriaus studentai ir riboto darbingumo bei vyresni nei 60 metų asmenys.

* Leidimai suteiks teisę būti pasienio teritorijoje iki 90 dienų per pusę metų.

* Kad žmonės nepaklystų ar savo noru neperžengtų palengvinto judėjimo zonos ribų, kartu su leidimu jiems bus pateikta tiksli informacija, iki kur jie gali judėti.

* Į pasienio teritoriją įtraukti administraciniai ir teritoriniai vienetai, nutolę nuo sienos ne daugiau kaip 30 km bei prasidedantys zonoje, esančioje iki 30 km, bet nenutolę daugiau nei 50 km.

* Lietuvos pasienyje su Baltarusija gyvena apie 800 tūkstančių gyventojų, Baltarusijos pasienyje su Lietuva – apie 600 tūkstančių gyventojų.

* Į Lietuvos pasienį patenka visas Vilnius, taip pat Druskininkai, Ignalina, Lazdijai, Šalčininkai, Švenčionys, Visaginas, Zarasai.

* Tuo tarpu, pavyzdžiui, šalia Vilniaus esanti Zujūnų gyvenvietė atsidūrė jau už pasienio linijos.

* Baltarusijos pasienyje atsidūrė šie miestai: Gardinas, Lyda, Astravas, Ašmena, Breslauja.

Iš pirmų lūpų

Raimondas Kuodis

Ekonomistas

„Įsigaliojus Baltarusijos ir Lietuvos susitarimui, Lietuvos biudžetas gali surinkti mažiau degalų, tabako ir alkoholio akcizų.

Todėl valstybė turės didinti kitus mokesčius, kad galėtų išmokėti pensijas arba kitas išmokas.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...