2015 Gegužės 08

Baleto legenda baigė savo žemiškąją kelionę

veidas.lt

Gegužės 2 d., šeštadienį, meno pasaulį nuliūdino žinia apie pasaulinio garso balerinos, choreografės, „baleto maištininkės“ Majos Pliseckajos mirtį. Viena talentingiausių ir įtakingiausių XX a. baleto šokėjų laikomą M.Pliseckają ištiko širdies smūgis. Jai buvo 89-eri.

1925 m. žydų šeimoje Rusijoje gimusios M.Pliseckajos vaikystė nebuvo lengva: jos tėvas buvo sušaudytas, o motina su jaunesniuoju broliu ištremta. Būsimoji legenda augo tetos, kuri su vyru buvo žymūs Maskvos Didžiojo teatro solistai, šeimoje. Baletą ji ėmė šokti sulaukusi aštuonerių, o pirmasis pasirodymas Didžiajame teatre įvyko sulaukus vienuolikos metų.

1943 m. baigusi geriausią pasaulyje baleto mokyklą – Didžiojo teatro baleto akademiją M.Pliseckaja pati prisijungė prie šio teatro. 1960 m. ji tapo teatro primabalerina, o netrukus ir jo vizitine kortele. Specialiai jai baletus kūrė tokie žymūs choreografai kaip Jurijus Grigorovičius, Rolandas Petitas, Albertas Alonsas, Morisas Bežaras.

Žymiausiais jos vaidmenimis laikomi Odeta-Odilija „Gulbių ežere“, Aurora „Miegančiojoje gražuolėje“, taip pat Karmen, Ana Karenina iš tų pačių pavadinimų baletų. Baleto scenoje ji išbuvo ilgai – sceną paliko sulaukusi 65-erių. Po aktyvios balerinos karjeros M.Pliseckaja ėmėsi choreografės darbo, išleido autobiografinę knygą „Aš, Maja Pliseckaja“. Jos darbai įamžinti ir dokumentinio kino juostose: 1953 m. filme „Rusų baleto žvaigždės“, 1957 m. „Gulbių ežere“ ir 1966 m. juostoje „Pliseckaja šoka“.

M.Pliseckaja turėjo glaudžių ryšių su Lietuva – jos motina, nebyliojo kino aktorė Rachilė Messerer-Pliseckaja, gimė Vilniuje. Pati M.Pliseckaja ir jos vyras kompozitorius Radionas Ščedrinas turėjo Lietuvos pilietybę, daug laiko praleisdavo Lietuvoje. M.Pliseckaja apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi ir Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Didžiuoju kryžiumi.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...