2016 Sausio 13

Obamos doktrina

B.Obama – nevykęs lyderis: 7 argumentai

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Paskutinis JAV prezidento Baracko Obamos metinis pranešimas išsiskyrė dviem aspektais: savo sėkmingai įgyvendintų planų paminėjimu ir optimizmu dėl Amerikos ateities. Vis dėlto ne visi tokie optimistiški, kaip B.Obama.

Buvęs JAV viceprezidento Dicko Cheney patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Hannahas teigia, kad B.Obamos vadovavimas buvo nevykęs. Ekspertas straipsnyje “Foreign Policy” argumentuoja:

1. 2009 m. B.Obama pranešė, kad sustiprins JAV pajėgas Afganistane 30 tūkst. žmonių, bet kartu pranešė, jog išves jas per 18 mėnesių, nepriklausomai nuo rezultatų. Nors B.Obama dabar atsisakė pažado išvesti visas JAV pajėgas iki baigsis jo kadencija, Afganistane turėtų likti tik juokingai mažai – 5,5 tūkst. karių. Tuo metu Talibanas kelia didžiausia grėsme nuo 2001 m. “Al Qaeda” taip pat kelia galvą, o ir Islamo valstybė (ISIS arba “Daesh”) plečia įtaką ten.

2. Libija turėjo būti B.Obamos politikos “lyderiauti iš už nugaros” arba  išmaniai naudotis Amerikos kietąja galia pavyzdys. Priskyrus lyderystę prancūzams ir britams, JAV karinės oro pajėgos suvaidino lemiamą vaidmenį nuverčiant Muammaro Gaddafio režimą. B.Obama paskelbė pergalę ir paliko mūšio lauką taip greitai, kaip tik galėjo. Įsigalėjo chaosas. Žlugusioje valstybėje dominuoja džichadistai, planuojantys atakas Europoje.

"Scanpix" nuotr.

3. Irake ir Sirijoje – dar blogiau. Išvesdamas pajėgas iš Irako B.Obama absurdiškai deklaravo, kad “karą baigiame ne galutiniame mūšyje, bet galutiniame žygyje namo.” Pasakykite tai kariams, kurie sugrįžo į Iraką 2014 m., kad užkirstų kelią Bagdado žlugimui ir atkovotų teritorijas, kurios jau buvo laimėtos amerikiečių krauju.

4. Tuomet – nesuvokiamas, net siurealus atsitraukimas nuo “raudonos linijos” Sirijoje, kai Bashiro al Assado režimas panaudojo dujas prieš savo tautiečius ir liko nenubaustas.

"Scanpix" nuotr.

5. Karas su ISIS be antžeminių pajėgų dislokavimo po 18 mėnesių liepsnoja toliau. Priešas išplito per kelias šalis ir kontinentus. Pirmą kartą per keturis dešimtmečius Rusija sugrįžo į Artimuosius Rytus, Europa – ant katastrofos ribos dėl didžiausios pabėgėlių krizės nuo Antrojo pasaulinio karo metų, o teroro išpuolių grėsmė didesnė nei bet kada nuo Rugsėjo 11-osios.

6. B.Obamos valdymo metu JAV kariniai pajėgumai buvo sistematiškai mažinami ir išaugo rizika įgyvendinti misijas ateityje. Kariuomenės pasirengimas degradavo iki istorinių žemumų - tik trečdalis brigadų laikomos pasirengusios mūšiui. Oro pajėgos – ne tik mažesnė, bet ir senesnės nei bet kada.

"Scanpix" nuotr.

7. Pasauliui aižėjant per siūles, JAV lyderystė ir patikimumas atsidūrė mirties spiralėje, o priešininkai daro išvadą, kad atidarytas “Pax Americana” medžioklės sezonas.

Visą originalų tekstą skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...