2010 Lapkričio 03

Fiziniai asmenys

Aukojantys partijai privalo pateikti deklaraciją

veidas.lt

Savivaldybių tarybų rinkimų politinė kampanija dėl įstatymo pataisos gali būti gerokai skurdesnė nei buvusios. Politikai pavasarį palaimino Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisas, įpareigojančias partijas remiančius fizinius asmenis deklaruoti turtą ir pajamas. Neabejojama, kad toks reikalavimas nemenkai daliai rėmėjų atmuš norą aukoti, rašo “Lietuvos žinios”.

Nesvarbu, ar savo mylimai partijai žmogus skirs maksimalią 42 360 litų sumą, ar 10 litų, prieš tai privalės Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateikti savo ir savo šeimos deklaraciją. VMI patikrins, ar aukotojas iš tiesų turi tiek lėšų bei turto, kad gali pamaloninti ir kitus.

“Karpydami nagus nukirpome ir plaštaką”, – įstatymo pataisą, įsigaliojusią nuo rugsėjo 15 dienos, apibūdino partijos “Tvarka ir teisingumas” vicepirmininkas bei frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis. Politiko nuomone, pradinė intencija – sugriežtinti reikalavimus aukotojams, kad į partijų kasas nepatektų “juodųjų” pinigų – yra gera, tačiau reikalavimas deklaruoti pajamas – perteklinė. “Turime institucijų, kurios gali patikrinti aukotojų sąrašus ir įtartinų asmenų paklausti, kodėl jie tokie dosnūs”, – sakė V.Mazuronis. Jis mano, kad privalomas deklaravimas atmuš žmonių norą paremti partijas.

“Mes, liberalai, sakome: reikėjo griežtinti įstatymo nuostatas, bet tikrai ne tokiu būdu – realiai eliminuojant fizinius asmenis”, – teigė Liberalų sąjūdžio rinkimų štabo vadovas Šarūnas Gustainis. Pasak jo, pati deklaravimo tvarka, kai reikia pateikti pastarųjų 12 mėnesių deklaracijas, visiškai neadekvati maksimalios aukos dydžiui.

Kita vertus, anot Š.Gustainio, Liberalų sąjūdžiui fizinių asmenų “atstūmimas” nėra labai skausmingas dalykas, nes partiją daugiausia remia juridiniai asmenys.

Socialdemokratų partijos rinkimų štabo vadovas parlamentaras Juozas Olekas sutinka, kad papildomas deklaravimas gali atstumti privačius asmenis. “Įstatymą greičiausiai teks tikslinti”, – sakė socialdemokratas. Tam pritartų ir Darbo partijos rinkimų štabo vadovė Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas taip pat prognozuoja, kad nauja tvarka gali smarkiai atsiliepti rinkimų kampanijos finansams. “Nors ką gali žinoti, gal daugiau lėšų aukos juridiniai asmenys. O ir ištikimiausi partijų rėmėjai gal nepatingės deklaruoti savo pajamų”, – spėjo VRK vadovas.

Jis apgailestavo, kad pataisų rengėjai, užuot leidę aukoti visiems, kurie VMI teikia kasmetines pajamų deklaracijas, pasirinko 12 mėnesių deklaravimo terminą. “Matyt, tokia nuostata liko per nesusipratimą. Svarstant pataisas vyko kova dėl visų normų, jas suderinti buvo sunku”, – sakė VRK pirmininkas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...