2010 Gruodžio 06

Užsienis

Atnaujino derybas su Iranu dėl branduolinės programos

veidas.lt

Galingosios šalys ir Iranas pirmadienį atnaujino derybas dėl Teherano vykdomos prieštaringai vertinamos branduolinės programos, kurios buvo nutrūkusios 14 mėnesių, pranešė šį susitikimą organizuojantys Šveicarijos pareigūnai.

Likus vos dienai iki derybų Teheranas informavo pasigaminęs pirmąją partiją iš urano rūdos gaunamo “geltonojo kekso” – žaliavos iš kurios sodrinamas uranas.

Tai sukėlė nemažą Vašingtono ir Europos šalių susirūpinimą, kurį jos išreiškė atskiruose prieš Ženevoje numatytą Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovės Catherine Ashton (Ketrin Ašton) ir Irano vyriausiojo derybininko Saeedo Jalilio (Saido Džalilio) susitikimą paskelbtuose pranešimuose.

Dvi dienas truksiančios derybos prasidėjo pirmadienio rytą Šveicarijos Jungtinių Tautų (JT) misijos pastate.

Kaip informavo susitikimo organizatoriai, prie apskritojo derybų stalo sėdo C.Ashton, S.Jalili, taip pat Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir Jungtinių Valstijų pareigūnai.

Irano šaltinių duomenimis, susitikimą pradėjęs S.Jalili pareiškė griežtą protestą prieš neseniai buvusį Irano branduolinių technologijų specialisto nužudymą Teherane.

“Mes tikimės rimto iraniečių atsako. Mes nežinome, ką galvoja Iranas”, – prieš derybų pradžią sakė vienas diplomatų.

Pasak vieno Vakarų pareigūno, antradienį po pietų buvo numatyta surengti dar vieną posėdį. Tuo tarpu kitas diplomatas pridūrė, kad planuojami ir dvišaliai susitikimai su Irano pareigūnais.

Susitikimas, kurio tikslai atspindi tarptautinės bendruomenės dar 2009 metų spalį dėtas pastangas pažaboti Irano urano sodrinimo ambicijas, teikia mažai vilčių, kad šalims pavyks pasiekti susitarimą, be kurio Teheranui gresia dar griežtesnės tarptautinės bendruomenės sankcijos.

Teheranas ir toliau tvirtina, kad jo vykdomos branduolinės programos tikslai yra taikūs, nors Vakarų šalys kaltina Irano Islamo Respubliką, esą ji slapta vykdo branduolinio ginklavimosi programą.

Paskutinės 2009 metų spalio mėnesio derybos Ženevoje baigėsi gana optimistine nata – pirmu per 30 metų aukštų JAV ir Irano pareigūnų susitikimu.

Netrukus po jų Iranui buvo pateiktas pasiūlymas mokslinių tyrimų reaktoriui Teherane reikalingą uraną sodrinti už šalies ribų.

Per 14 mėnesių Irano turimos iki 3,5 proc. sodrinto urano atsargos išaugo nuo 1580 kg iki 3183 kg.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...