2011 Kovo 07

Kosmosas

Astronautus namo išlydėjo muzika

veidas.lt

JAV astronautus pirmadienį pažadino aktoriaus Williamo Shatnerio (Viljamo Šatnerio) balsas ir muzika iš serialo “Žvaigždžių kelias” (Star Trek). Taip prasidėjo paskutinė diena Tarptautinėje kosmoso stotyje (TKS), prieš leidžiantis į kelionę namo – į Žemę.

“Kosmosas, galutinė riba. Tokios buvo erdvėlaivio “Discovery” kelionės”, – kalbėjo W.Shatneris, įrašytame įvade į kūrinį “Theme from Star Trek,” kuris buvo sugrotas astronautų pažadinimui 2 val. 23 min. (9 val. 23 min. Lietuvos laiku).

“Erdvėlaivio 30-metė misija – ieškoti naujo mokslo. Statyti naujas stotis. Sutelkti tautas prie galutinės ribos. Narsiai žengti ir daryti tai, ko nė vienas erdvėlaivis anksčiau nedarė”, – kalbėjo W.Shatneris, populiariame televizijos ir kino seriale vaidinęs kapitoną Kirką.

Muziką astronautams pažadinti buvo parinkta visuotinu balsavimu NASA konkurse.

“Discovery” – seniausias ir daugiausia kosminių kelionių atlaikęs JAV erdvėlaivis atsiskyrė nuo TKS, išbuvęs prijungtas prie jos aštuonias paras ir 16 valandų.

“8 val. 37 min. JAV rytų (15 val. 37 min. Lietuvos) laiku “Discovery” įjungė variklius ir atsiskyrė nuo Tarptautinės kosmoso stoties paskutinį kartą”, – pranešė NASA.

Numatytas erdvėlaivio tūpimas Kenedžio centre Floridoje – trečiadienį – 11 val. 58 min. (18 val. 56 min. Lietuvos laiku).

Pirmadienį dar numatyta “Discovery” apsaugos nuo karščio skydą pradėti tikrinti apie 11 val. 13 min. (18 val. 13 min.), o 13 val. 30 min. (20 val. 30 min. Lietuvos laiku) surengti spaudos konferenciją.

Kai “Discovery” baigs šį skrydį, jis bus seniausias ir daugiausiai misijų atlikęs iš išlikusių JAV erdvėlaivių, nuskraidinęs į kosmosą 180 žmonių, tarp kurių buvo pirmoji įgulai vadovavusi moteris ir pirmasis į atvirą kosmosą išėjęs afroamerikietis.

“Discovery” ne kartą įsiamžino istorijoje nuo pirmojo starto 1984 metais. Šis erdvėlaivis iškėlė į orbitą kosminį teleskopą “Hubble”, taip pat pirmasis susijungė su Rusijos orbitine stotimi “Mir” ir atskraidino į TKS dalį Japonijoje sukurtos kosminės laboratorijos “Kibo” modulio.

Šis erdvėlaivis taip pat pirmasis startavo po tragiškai pasibaigusių kitų dviejų erdvėlaivių misijų – kai 1986 metais kildamas sprogo “Challenger”, o 2003 metais grįždama iš orbitos sudegė “Columbia”.

“Discovery” per 352 kosmose praleistas dienas yra apskriejęs mūsų planetą daugiau nei 5 600 kartų, o bendras jo įveiktas atstumas – apie 230 mln. kilometrų.

Vėliau šiemet į orbitą planuojama paskutinį kartą paleisti kitus du erdvėlaivius: “Endeavour” turėtų startuoti balandžio 19 dieną, o “Atlantis” – birželio 28 dieną.

“Endeavour” įgulos vadas bus S.Kelly identiškas dvynys Markas. Jis yra demokratės Atstovų Rūmų narės Gabrielle Giffords (Geibriel Gifords), sveikstančios po pasikėsinimo, per kurį jai buvo peršauta galva, vyras.

Užbaigus programą “Space Shuttle”, JAV kosminėje programoje atsivers didelė spraga, kurios nepavyks užpildyti diržų veržimo ir lėšų įšaldymo laikotarpiu. Dėl šios priežasties žmonės į TKS ir iš jos galės būti skraidinami tik Rusijos kosminiais laivais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...