2011 Rugsėjo 30

Dalia Štraupaitė

Ar situacija Visagine rami?

veidas.lt

VEIDAS: Ar dėl skandalų Ignalinos AE Visagine kilusi įtampa rimsta?
D.Š.: Atvirkščiai, po truputį didėja. AE – tylus chaosas. Niekas niekam nepaaiškina, kodėl AE atleidžiamas vienas ar kitas vadovas, su senaisiais darbuotojais nesiskaitoma, neaišku, kodėl tokie dideli senų ir naujų darbuotojų atlyginimų skirtumai. Suprantu, energetikoje ne visa informacija viešai skelbtina, tačiau reikia turėti išminties ir padorumo situaciją paaiškinti tiek, kiek tai nėra slapta. Žmonės dirba drebančiomis rankomis, bijo kalbėti. Ne tik AE, bet ir visame Visagine  kone kasdien didėja nerimas dėl jėgainės ir miesto gyventojų saugumo, nes šiuo metu neužtikrinamos branduoliniam objektui būtinos veiklos sąlygos – stabilumas, aiškaus valdymo modelis ir motyvuotų bei aiškių sprendimų priėmimo mechanizmas. Visų 28,6 tūkst. visaginiečių gyvenimas yra susijęs su jėgaine, todėl viskas, kas vyksta AE, priimama labai jautriai. O juk netrukus turėtų prasidėti naujos AE statyba, antradienį į Visaginą atvyksta Japonijos ambasados delegacija. Visiems rūpi, ar bus užtikrintas saugumas.
VEIDAS: Ko prašote Prezidentės, Premjero ir Seimo pirmininkės savo kreipimesi?
D.Š.: Prašau, priimant sprendimus, nesivadovauti vien trumpalaikiais interesais, o išgirsti ir nagrinėti Ignalinos AE susiklosčiusią situaciją atsižvelgiant į šių dienų realijas – būtinybę užtikrinti vienintelio Lietuvoje nacionalinio branduolinio energetikos objekto saugų tolesnį eksploatacijos nutraukimą, užtikrinti adekvatų finansavimą ateityje, nes jo trūkumas gali kelti socialinę įtampą ir neramumus regione. Tikiuosi, bus padaryta viskas, kad į miestą ir AE grįžtų stabilumas, o žmonės patikėtų, kad jie kai kam rūpi ir yra vertinami pagal gebėjimus.
VEIDAS: Kokia dabar socialinė ignaliniečių situacija?
D.Š.: Uždarant AE, matyt, buvo tikimasi, kad Visaginas, kaip kadaise Didžiasalis, susidės lagaminus ir išvažiuos. Gyventojų sumažėjo beveik 1,5 tūkst., o likę čia patyrė socialinį šoką: nedarbas 10,8 proc., socialines išmokas gaunančių asmenų 2010 m., palyginti su 2006 m., padaugėjo 1,7 karto, 11 proc. visų savivaldybės gyventojų gauna socialinę pašalpą, išlaidos socialinei paramai išaugo nuo 0,8 mln. Lt iki 5,4 mln. Lt. Neaišku ir dėl namų šiltinimo programos – prašome 85 proc. kompensuoti išlaidas, nes Visaginas – AE statytos neekonomiškos katilinės įkaitai: nors tarifai Visagine vieni mažiausių, mokame dvigubai brangiau nei už analogiškus butus vilniečiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...