2011 Spalio 18

Audrius Bačiulis

Ar seksas Lietuvoje gali tapti politinio šantažo įrankiu

veidas.lt

Turėjo prabėgti daugiau nei dvidešimt metų, kad ir į Lietuvos politinį gyvenimą ateitų kažkas panašaus į sekso skandalą, kurių šiaip jau apstu demokratinių valstybių parlamentuose. Žinia, griežtai imant, Seimo nario Sauliaus Stomos pabendravimas su televizijos prodiuserio pakišta profesionalia žaliaake psichologe neišsirutuliojo ne tik iki lovos, bet netgi iki bučinio, tačiau vis tiek yra apie ką kalbėti.
Pirmiausia apie tai, kad S.Stomos atvejis nė iš tolo nepanašus į tas tikras, nesuvaidintas aistras, kurios per šiuos du dešimtmečius virė Seimo kabinetuose, koridoriuose ir dar intymesnėse vietose. Bet kuris Seimo senbuvis ar senbuvė, ypač iš parlamentarus aptarnaujančio personalo, nesunkiai papasakos ne vieną istoriją – ar apie dabar jau itin aukštas pareigas užimančią blondinę, kadaise laksčiusią Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo koridoriais su ant kelių nudrengtomis pėdkelnėmis, ar apie keistas dėmes ant minkštasuolių Seimo pusvadžių kabinetuose, ar apie vienos negausios, bet laisvos partijos parlamentarų ūžavimus su savomis ir svetimomis padėjėjomis Seimo restorane dar tais laikais, kai ten būdavo galima vartoti alkoholį. Seime dirba žmonės, ne bejausmiai kiborgai, o kur žmonės – ten ir jausmai bei meilės romanai. Kaip ir bet kurioje didesnėje darbovietėje.
Žavias merginas savo padėjėjomis Seimo nariai įdarbina irgi ne nuo vakar. Regis, dar 1996–2000 m. kadencijos Seime dabartinis Kauno vicemeras Stanislovas Buškevičius savo padėjėja buvo įdarbinęs tikrą grožio konkursų dalyvę, kurią išvydę kiti Seimo vyrai sprogo iš pavydo ir nulėkė skųstis žurnalistams: žiūrėkit, ką Stasys sau leidžia! Tačiau jokio skandalo nekilo, nes, kaip pabrėžė vienas išmintingas Seimo vadovybės narys, teisėtų pretenzijų dėl įdarbintos padėjėjos išvaizdos gali turėti nebent S.Buškevičiaus žmona. Visa kita – Seimo nario rinkėjų reikalas, o šie kuo ramiausiai perrinko jaunalietuvių vadą dar vienai kadencijai, nes akivaizdžiai domėjosi ne padėjėjos išvaizda, o Seimo nario gebėjimu atstovauti jų interesams.
Dar buvo kelių spaudos leidinių bandymai kelti sekso skandalus, rašant, kad tikros ar tariamos prostitutės yra aptarnavusios Seimo narius, nurodant į šiuos ar užuominomis, ar tiesiogiai vardijant pavardes, bet viskas baigėsi šnipštu. Visuomenė ir rinkėjai liko tam kurti ir, vaizdžiai sakant, seksas politiniu kompromatu Lietuvoje netapo. Istorija su ilgakoje šokėja, tvarkiusia Viktoro Uspaskicho namus, o vėliau dirbusia jo vadovaujamoje Ūkio ministerijoje, ne tik nepakenkė Darbo partijos lyderio karjerai, bet veikiausiai dar ir pridėjo jam populiarumo.
Žinodami, kad ligi šiol tikri ar tariami politikų meilės nuotykiai niekaip netapdavo rimto, jų karjerai gresiančio skandalo priežastimi, į didžiulį triukšmą dėl S.Stomos pabendravimo su žaliaake viliotoja turime žiūrėti gerokai įdėmiau. Mat kyla pagrįstas įtarimas, kad šioje istorijoje S.Stomai tenka toli gražu ne svarbiausias vaidmuo. S.Stoma panašesnis į vienkartinio naudojimo instrumentą, kurį pasitelkus kuriama ilgalaikio politinio šantažo sistema.
Prodiuserio Sauliaus Bartkaus kuriamos laidos žurnalistai žaliaakę viliotoją kišo ne vienam S.Stomai, o pusšimčiui Seimo vyrų. Tarp jų atsirado ne vienas S.Stoma, kuris su mergina ne tik susirašinėjo, bet ir buvo asmeniškai susitikęs (trijų, iš tiesų įtakingų, parlamentarų pavardės jau atvirai vardijamos Seimo koridoriuose), tačiau skandalas buvo sukeltas tik dėl S.Stomos, kitas pavardes kažkodėl laikant paslaptimi.
Atsižvelgiant į tai kyla pagrįstas įtarimas, kad šiuo atveju reikalą turime ne su bulvarinės žurnalistikos tyrimu, bet su plataus masto Seimo narius galbūt kompromituojančios medžiagos rinkimu. Ar toji S.Bartkaus surinkta medžiaga taps aukso vertės politinio šantažo instrumentu, ar tyliai keliaus į šiukšlių dėžę, priklausys nuo S.Stomos istorijos baigties. Jeigu skandalas bus išpūstas iki apkaltos ir priverstinio atstatydinimo iš Seimo (link ko dabar viskas lenkiama) ar bent jau išvijimo iš valdančiosios partijos frakcijos, tuomet „Stomos precedentas“ taps tuo svertu, kuriuo bus galima paspausti ne vieną ir ne du parlamentarus, net jeigu šie su žaliaake viliotoja tik kartelį arbatos pagėrė. „Aha, ir šitam žilė galvon – velnias uodegon, – sušuks tikrų ir apsimestinių Seimo moralisčių choras. – Apkaltą, jam, apkaltą, kaip Stomai!“
Juoba nėra jokių garantijų, kad seksualinį kompromatą prieš Seimo narius rinko vienintelis S.Bartkus ir kad tai buvo daroma tik šią vasarą, o ne nuo gerokai anksčiau. Atsiradus „Stomos precedentui“, prieš bet kurį rimtesnį balsavimą – dėl biudžeto milijardų, dėl atominės energetikos, dėl alkoholio akcizų ar dėl kitų šimtamilijoninius pelnus liečiančių dalykų – ne vienam parlamentarui gali būti paskambinta ir priminta apie susitikimą su žaliaake Rūta arba apie atostogas Kipre su blondine Jurgita. Ir balsavimo rezultatas iš karto taps kitoks.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...