2016 Gegužės 02

TAIP ir NE

Ar pritariate, kad rudenį kartu su Seimo rinkimais būtų rengiamas referendumas dėl dvigubos pilietybės?

veidas.lt

BFL/A.Ufarto nuotr.

“Veido” diskusija: Ar pritariate, kad rudenį kartu su Seimo rinkimais būtų rengiamas referendumas dėl dvigubos pilietybės?

TAIP

Loreta Graužinienė, Seimo pirmininkė

Mano nuomone, tokiais svarbiais klausimais kaip šis būtina atsiklausti žmonių nuomonės. Kita vertus, Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad norint iš esmės išplėsti dvigubos pilietybės galimybę būtina keisti Konstituciją ir ši pataisa gali būti priimta tik referendumu.

Seime dar vyksta diskusijos dėl šio referendumo surengimo. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas turi pateikti išvadą dėl šios iniciatyvos, ir jeigu išvada bus teigiama, Seimas privalės dėl referendumo balsuoti liepos mėnesį. Tam reikės arba pratęsti Seimo pavasario sesiją, arba sušaukti neeilinę sesiją.

Asmeniškai pati pritariu šio referendumo idėjai: gyvenimas labai sparčiai keičiasi, todėl turime prisitaikyti prie pasikeitusio žmonių gyvenimo būdo. Juk lietuviu, Lietuvos Respublikos piliečiu gali būti nepriklausomai nuo to, kurioje pasaulio vietoje esi šiandien. Negalima skirstyti žmonių į daugiau ir mažiau savo tėvynę mylinčius. Net ir būdamas toli nuo jos gali mylėti savo šalį, jaustis lietuviu ir imtis iniciatyvų jos labui.

Svarbu išlaikyti emigrantų ryšį su tėvyne. Glaudus ryšys su tėvyne, pilietinis ryšys – tai ir viltis sugrįžti, ir visavertiškumo jausmas gimtinėje, ir suvokimas, kad esi reikalingas, taip pat galimybė dalyvauti ir Lietuvos politiniame gyvenime.

Juk lietuviu, Lietuvos Respublikos piliečiu gali būti nepriklausomai nuo to, kurioje pasaulio vietoje esi šiandien.

Lietuvos Respublikos piliečiai iš tėvynės išvyksta dėl ekonominių, šeiminių ar kitų aplinkybių. Dalis jų atsisako Lietuvos pilietybės, bet nemaža dalis nenori jos atsisakyti, o mes juos verčiame taip daryti, neleisdami turėti dvigubos pilietybės.

Taip pat labai svarbus akcentas yra tas, kad jeigu Seimo nariai pritars tokio referendumo organizavimui kartu su rudenį vyksiančiais Seimo rinkimais, lemiamą balsą turės Lietuvos žmonės.

Sprendimas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ (Konstitucijos 1–17 straipsniai) bei XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatų pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

 

NE

Dalia Henke, Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė

Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) nepritaria referendumo dėl dvigubos pilietybės planams: dabartinėmis sąlygomis pasiekti palankių referendumo rezultatų tiesiog neįmanoma.

Planuojamo referendumo sėkmė mažai tikėtina, nes iki 2016 m. spalio 9 d. nebus įvestas elektroninis balsavimas (užsienio lietuvių galimybė balsuoti internetu padidintų referendumo sėkmę), o referendumo įstatymo nuostata, pagal kurią dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo turėtų pritarti daugiau nei pusė visų balso teisę turinčių ir į rinkėjų sąrašus įtrauktų rinkėjų, yra pernelyg griežta ir stipriai sumažina galimybę surinkti reikalingą kiekį balsų. Tai rodo ir buvusių referendumų rezultatai.

Šis klausimas ypač svarbus tiems lietuviams, kurie, priėmę kitos šalies pilietybę, neturi galimybės išsaugoti Lietuvos pilietybės ir neturės teisės pareikšti savo pozicijos.

PLB ragintų keisti planuojamo referendumo sąlygas: sudaryti galimybę už referendumo nuostatas balsuoti užsienio lietuviams internetu. Taip pat Seimas turėtų suskubti pakeisti Referendumo įstatymą, sudarydamas sąlygas Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimui referendume priimti įprasta referendumo nuostatų priėmimo tvarka, t.y. pritarus daugiau kaip pusei piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau nei 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Taip pat reikėtų, kad pagrindinės šalies partijos sutartų dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo, pripažįstant referendumo būtinybę kaip valstybės nacionalinių interesų svarbą, ir užtikrintų šios iniciatyvos palaikymą referendumo agitacijos metu.

Planuojamo referendumo sėkmė mažai tikėtina, nes iki 2016 m. spalio 9 d. nebus įvestas elektroninis balsavimas.

Jei norima mažinti emigraciją, sugrąžinti lietuvius į Lietuvą, būtina suteikti galimybę išsaugoti pilietybę ir skatinti ne Lietuvoje gyvenančius lietuvius būti visaverčiais savo šalies, Lietuvos, piliečiais, o ne versti juos nukirsti lietuviškas šaknis. Kiekvienais metais Lietuvos valstybė praranda apie 800 tūkst. savo piliečių. Esame maža valstybė ir viena nedaloma tauta, nesvarbu, kur gyvename ir kokią pilietybę turime.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. migrantė migrantė rašo:

  …o balsuoti išvykusieji iki šiol negali internetu:-))) gal nuo to ponai pradėkite?

 2. ... ... rašo:

  Prisiekę svetimai šaliai nenusipelno Tautos pagarbos.

 3. zuikis zuikis rašo:

  Jo ,geriau atimti ,pavogti arba laukti kol valdzia prades rupinti savais pilieciais.
  Nemaisykit turto su pilietybe.Uzsidirbti gali kiekvienas.Jai Lietuvoi neduoda Tai kitur.
  Pilietybe turi atstayti seimas,nes jis ir atima.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...