2014 Lapkričio 18

Ar karas Ukrainoje gali tapti pasaulinis?

veidas.lt

Kol Ukrainoje rimtai rengiamasi naujam karui, Europa ir JAV tik žaidžia su Rusija galios demonstravimo žaidimus. Tačiau tai artėja prie pavojingos ribos.

Rima Janužytė

Rytų Ukrainos teritorijoje, netoli Donecko esančiame separatistų kontroliuojamame Makijivkos mieste, lapkričio 9 d. pastebėta Donecko kryptimi judanti jokia simbolika nepažymėtos karinės technikos vilkstinė. Diena anksčiau apie Rytų Ukrainoje matytą tankų ir karinių sunkvežimių judėjimą pranešė ESBO stebėtojai.

Jų ataskaitoje nurodoma, kad Rytų Ukrainoje pastebėta 19 sunkvežimių KAMAZ, kurių kiekvienas gabeno po vieną 122 mm kalibro haubicą ir grupę žmonių su uniformomis be skiriamųjų ženklų. Taip pat – 15 dengtų sunkvežimių KrAZ. O į pietvakarius nuo Donecko stebėtojai nurodo matę važiuojančius devynis tankus.

Taigi atrodo, kad su kaupu pasitvirtino Ukrainos kariškių pranešimai, jog lapkričio 7 d. Ukrainos sieną kirto ginkluota Rusijos vilkstinė. O kartu dar labiau sustiprėjo ir naujo Ukrainos karo nuojauta.

Žinoma, rugsėjo 5-osios paliaubas ir taip galima vadinti grynai formaliomis, nes bombardavimai ir apsišaudymai tęsiasi iki šiol. Tačiau Ukrainos keliais judantys ginklų prifarširuoti sunkvežimiai ir rusiški tankai per daug primena ankstyvą pavasarį prieš pat Krymo aneksiją.

Šveicarijos užsienio reikalų ministras ir ESBO vadovas Didier Burkhalteris čia mato neabejotiną paralelę ir perspėja, kad Rytų Ukrainoje vėl gali prasiveržti prievarta.

Siena visiškai kiaura

JAV oro pajėgų generolas ir vyriausiasis NATO pajėgų Europoje generolas Philipas Breedlove’as perspėja, kad tai jau šeštas kartas nuo rugpjūčio mėnesio, kai Ukrainos sieną kerta Rusijos vilkstinės. Ir nors Maskva tvirtina, esą tai humanitarinė pagalba, iš tiesų šimtai transporto priemonių niekieno netrukdomos gabena karius ir ginkluotę. Ukrainos siena su Rusija yra skylėta ir visiškai nepatikima. O tuo besinaudojanti Rusija, pasak P.Breedlove’o, visiems siunčia paprastą žinią: Rusijos kariai iš Ukrainos trauktis nesirengia. Tiesa, rusų kariai patys, ko gero, nekariaus, tačiau jie apmoko ir apginkluoja separatistus, ir mesti šio užsiėmimo kol kas neketina.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-44-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Pikasas Pikasas rašo:

  Europa pasimuistė, pramerkė vieną akį ir dar kartą įsitikino, kad miegota per ilgai. Pasaulio visuomenę sudrebino terorizmas net ir Paryžiuje. Bet kokios terorizmo formos turi būti naikinamos raunant jas su šaknimis. Yra ir kitas aspektas šioje situacijoje. LR Konstitucija skelbia, kad “Laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija” (iš konst. 25 str.) Akivaizdu, kad Rusijos imperijos galimų manevrų niekas iš anksto tiksliai neatspėjo. Tie pavieniai politikų ar politologų balsai, kurie bandydavo perspėti visuomenę, būdavo užgožiami “kremlininių tituškų” bei jų “30 sidabrinių klakerių” po užsienio šalis pasklidusios armijos, kuri kartais “penkta kolona” pavadinama. Vakarų Europos šalys išvengė “buldozerinio ateizmo” dešimtmečių. Bolševizmas leido tikėti tik “komunizmo pergale” ir tai buvo vienintelė sovietmečiu toleruojama “religija”. Visa kita buvo kontroliuojamas ideologinis priešas. Totalinė imperija jautė, kad tik išnaikinus vidinį dvasingumą, sietina su “Dekalogo” principais, galima užgniaužti bet kokią valią pasipriešinti režimui. Tas ir buvo daroma. Tad pasmerkiant terorizmą verta nepamiršti ir būtiną toleranciją visoms Pasaulio religijoms, kurios neturi ir nenaudoja ekstremistinių ir net teroristinių būdų siekti naudos vienai ar kitai religijai. To labiau, kad dar nelabai neaišku, kas religinį priešiškumą užsakinėja ir kursto. Galimai radikalusis islamas yra tik šlykštus ginklas teroro išpuolių vykdytojų rankose, o užsakymai gali ateiti iš tokių rėmėjų, kurie drąsiai vaikšto aukštuose valdžios rūmuose. Tokia “pokiliminė” veikla, kai žarstomos žarijos svetimomis rankomis, yra pati šlykščiausia. Nuo žarijų iki gaisro atstumas minimalus…

 2. Pikasas2 Pikasas2 rašo:

  Tam, kad suvokti tiesą, Rusijos visuomenei teks nueiti netrumpą kelio gabalą. Teigti, kad jis bus tiesus ir jame nebus kliūčių – būtų naivu. Sunku net patarti, kaip įveikti tą dezinformacijos srautą, kuris dusina piliečių mąstymą. Tiesos tam tikru praregėjimu gali tapti klaiki agresija prieš Ukrainą. Režultatai tos aferos vis labiau ryškėja. Dažnai naudojamą “separatistų” epitetą vertėtų patikslinti. Teigti, kad Rusijos kariai ar jos samdiniai yra separatistai, galima būtų tik tada, jei jie nebūtų ir kitos šalies atsiųstos karinės pajėgos su įvairia ginkluote. Vis labiau darosi akivaizdu, kad “Donecko ir Lugansko respublikų” valdžiukės yra ne tik nelegitymios, bet jų neremia netgi ten gyvenančių rusų dauguma. Tai greičiau nauja bolševikinė atmaina, kuri valdžią paėmė į savo rankas prievarta ir smurtu. Visi, kurie nukreipia ugnį prieš taikius gyventojus, autobusus ir net keleivinį lainerį yra tik teroristai, o tie Rusijos piliečiai, kurie kariauja jų gretose vadintini taip pat. Jei Rusija būtų tik tiekusi ginklus, tai ji būtų terorizmą remianti valstybė. Kai Rusijos režimas siunčia ir savo karius, kurių jau gal virš 5500 padėjo savo galvas dėl V.Putino klano tuščiagarbiškumo, tai tokie požymiai leidžia teigti, kad Rusija atlieka teroristinius veiksmus prieš Ukrainos gyventojus.

  Už visa tai teks atsakyti tiems, kurie visai šitai agresijai vadovauja bei ją vykdo. Reparacijos gali pasiekti tokius dydžius, kad Rusijos visuomenė už savo vadų vykdomą ekspansiją turės jas mokėti ilgą laikotarpį. Žinoma, tai ateities perspektyva, kuriai trukdo iki dantų masinio naikinimo ginklais apsikarsčiusi imperija. Pasaulio istorija rodo, kad net pačios galingiausios imperijos sulaukia savo kracho. Tai, galima sakyti, Pasaulio vystymosi aksioma ir joks režimas negali tikėtis ilgai tyčiotis iš Žemės gyventojų XXI -ame amžiuje. V.Putino laikmetis bus Rusijos visuomenės anksčiau ar vėliau prakeiktas. Geriau tai taptų greičiau, kol visokios netektys nepasiekė pasaulinio masto katastrofos.

 3. Audrius Audrius rašo:

  Dievas,kurdamas,žmones,neivardijo,čia UKRAINA,RUSIJA,EUROPA,JAV.DIEVAS,SUKURE,ŽMOGU,KAD MYLETU,VIEŠPATI,BET ŽMOGUS,NUSISUKE NUO JO,IR Pradejo,vesti,savo,istatymus,ar tai,UKRAINA,AR RUSIJA,AR EUROPA,VISI TURI ATSIKVOŠETI,IR PASAKYTI,BAIKIM,JUODINTI,VIENUS,IR KYTUS,MES NE,DIEVAI,JUK RAŠTAS,ROMIEČIU,LAIŠKE,PAULIUS,RAŠO,KAD MES VISI NUSIDEJE,IR KAD VIENAS,VIEŠPATS,BUS,TEISUS,KAIP TEIS,VISAS TAUTAS.IZRAELIS,SMARKIAI,PAJUTO TA SKAUSMA,IR JIE MELDŽIASI,UŽ VISU TAUTU,RAMYBE,IR TAIKA,BUKIM,IR MES,TOKIE,LIETUVIAI,KAIP IZRAELIS,SKATYKIM,BIBILIJA,IR DIEVAS,PARODYS,KUR KOKIA,TAUTA,KLYSTA,


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...