2011 Birželio 06

Ar Jemeno opozicija jau gali švęsti?

veidas.lt

AFP

Penktadienio vakarą ginkluoti sukilėliai atakavo prezidento rūmus Sanoje. Per incidentą nukentėjo ir pats šalies vadovas A. A. Salehas. Skelbiama, kad ši naujiena itin pradžiugino opoziciją, kuri jau švenčia pergalę.

„Vilniaus diena“ praneša, kad „Jemeno sostinėje jauni protestuotojai vakar džiūgavo, kad žlugo režimas.

„Šiandien Jemenas gimė iš naujo. Pagaliau tai įvyko – režimas žlugo!” – dešimtys jaunuolių  skandavo Sanos universiteto aikštėje, pramintoje „Permainų aikšte“, kurioje nuo sausio vyko protestai prieš A. A. Saleho režimą.

O Jemeno prezidentūra tik patvirtino, jog A. A. Salehas išvyko iš šalies, ir patikino, kad prezidentas grįš. Pagal konstituciją jį laikinai pavaduos viceprezidentas Abdelas Rabbo Mansuras Hadi.

Opozicija pasiryžusi neleisti šalies vadovui grįžti. Opozicijos atstovas Mahammedas Qahtanas pareiškė: „Dėsime visas pastangas, kad jis negrįžtų. Mes čia įžvelgiame tironiško ir korumpuoto režimo pabaigos pradžią.“

„Lietuvos žinios“ svarsto, kad „Jei A. A. Salehas visam laikui paliko Jemeną, ten kils naujas mūšis dėl valdžios. Jos gviešis viceprezidentas, A. A. Saleho vyriausiasis sūnus, genčių vadai ir liaudies protesto judėjimas. Kol kas protestuotojai lieja savo džiaugsmą atsikratę prezidento. Tačiau tuo pat metu mieste buvo girdėti ir sprogimai bei šaudymai. Reporteriai pranešė, kad atsinaujino kova tarp Jemeno kariškių ir prezidento A. A. Saleho priešo šeicho Sadeqo al Ahmaro genties.”

REUTERS

„Ar protestų krečiamo Jemeno vadovas Ali Abdullah Salehas dar grįš į tėvynę? Kokie pokyčiai laukia šalies? Tokios diskusijos užvirė tarp apžvalgininkų ir gyventojų, išgirdusių apie prezidento išvykimą”, – teigia „Lietuvos rytas“.

„Vilniaus diena“ rašo, kad apie save priminė „Al Qaeda“. Dienraštis skelbia, kad „pasak analitikų, tolesni A. A. Saleho žingsniai priklausys nuo Saudo Arabijos – įtakingiausios arabų pasaulio valstybės, kuri teikia Jemenui finansinę, karinę ir kitokią pagalbą. Anksčiau Rijadas ragino Jemeno prezidentą pasitraukti ir su kitomis šalimis siūlė kompromisinį valdžios perdavimo planą.

JAV analitinio centro „Stratfor“ ekspertai pastebėjo, kad ataka prieš Jemeno prezidentą buvo tiksli ir profesionaliai suplanuota. Be to, sužinoti, kada A. A. Salehas bus mečetėje, sukilėliai galėjo tik iš prezidento aplinkos.“

„Respublika“ primena, kad „A. A. Salehas iki šiol nesutinka atsisakyti posto, kuris jam priklauso jau beveik 33 metus, nors to jau kone pusmetį reikalauja tūkstančiai maištininkų, kurios akcijos tampa smurtiniu protestu arba jie patys nukenčia nuo prezidentui lojalių pajėgų.“

„Vilniaus diena“ teigia, kad Jemenui gresia ekonominė katastrofa. Dienraštyje rašoma: „Kad ir kaip klostysis įvykiai po to, kai išvyko Jemeno prezidentas, pilietinio karo alinamai valstybei reikia skubiai ieškoti sprendimo. Ne tik tam, kad liautųsi smurtas, bet ir tam, kad vienos skurdžiausių arabų valstybių neištiktų visiškas ekonominis krachas.

Ekonominės krizės požymių matyti visur. Dauguma Sanos restoranų uždaryti. Nedirba ir dauguma verslo įmonių, o likusios skundžiasi, kad bankai neduoda paskolų, ir jau keletą mėnesių nemoka mokesčių valstybei.“

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...