2013 Rugsėjo 09

Gintaras Sarafinas

Ar iš tiesų siekiama gerinti kompromitavimosi rekordus

veidas.lt


Tiek skandalų ir nonsensų, kiek dabartinis Seimas sukėlė per nepilnus metus, ankstesnių kadencijų parlamentarai priskaldydavo gal tik per trejus.

Vakarų pasaulyje nauja valdžia ir politikai paprastai stengiasi pranokti pirmtakus savo kompetencija, erudicija, priimamų sprendimų ir įstatymų kokybe. O Lietuvoje viskas vyksta lygiai atvirkščiai: naujieji valdantieji senuosius stengiasi pranokti nekompetencija, skandalais ir įtartinais sprendimais. Kartais susidaro įspūdis, kad netgi siekiama pagerinti kopromitavimosi rekordus. Ir tenka pripažinti, kad mūsų politikams tai labai sekasi: tiek skandalų ir nonsensų, kiek dabartinis Seimas sukėlė per nepilnus metus, ankstesnių kadencijų parlamentarai priskaldydavo gal tik per trejus, ir tai sunkiai. O dabar visi skandalai ateina ir praeina, regis, be didelių pastangų. Tai tapę kone norma.
Šis Seimas išrinktas praėjusių metų spalį, taigi pabandykime suskaičiuoti viščiukus, tai yra jau prisidirbusius Seimo narius. Vienas “viščiukas” – Seimo narė Neringa Venckienė apskritai dingusi ir paskelbta tarptautinė jos paieška. Dėl trijų parlamentarų Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį: Viktoras Uspaskichas pripažintas kaltu ir nuteistas ketverių metų laisvės atėmimo bausme, Vitalija Vonžutaitė taip pat pripažinta kalta ir nuteista trejų metų laisvės atėmimo bausme, o Vytautui Gapšiui, irgi pripažintam kaltu, skirta 35,7 tūkst. Lt bauda. Pastarasis, matyt, nusprendė, kad iki visiško susikompromitavimo jam dar šiek tiek stinga, ir praėjusią savaitę įstojo į aukščiausiąją cinikų lygą, pareikšdamas, esą po teismo sprendimo jam pats metas siekti Seimo pirmininko posto.
Valdančiosios koalicijos partneriai į šiuos veikėjus žvelgia ypač abejingai, taip parodydami, kad jiems visos aukštosios vertybės ir principai tėra tušti žodžiai.
Ką Seime veikia nuo kamščio niekaip nenulipantis Egidijus Vareikis, nesupranta ne tik rinkėjai, bet jau ir kolegos iš Tėvynės sąjungos-LKD partijos. Tikriausiai visi sutiks, kad šiam Seimui daug garbės neprideda ir dabartinis Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, kurio pirmoji santuoka nutrūko neatlaikiusi neištikimybės išbandymo. Kad Lietuvos Seimas nevirtų tik savo sultyse ir savo skandalais išeitų į plačią tarptautinę erdvę, pasistengia parlamentaras Petras Gražulis. Jam iš širdies talkina podažniai nusišnekantis ir žibalo į ugnį vis šliūkštelintis kolega Valdemaras Tomaševskis. Jei pridėsime dar ir tuos parlamentarus, už kurių galvų kyšo “Gazpromo” ar kitų stambių interesų grupuočių ausys, tai turėsime visą puokštę valdžios atstovų, kuriems puikiai sekasi griauti Seimo reputaciją.
Kadaise, tiesą sakant, netgi nelabai seniai – praėjusią kadenciją, Seimo nariai ir Seimo vadovybė, konkrečiai Seimo pirmininkė Irena Degutienė, dar reguliariai pakalbėdavo, kad būtina gerinti Seimo įvaizdį ir didinti pasitikėjimą šia institucija. Tačiau dabar apie tai net nebešnekama, nes ir šnekėti gėda, ir prasmės nebėra, kai Seimo nariai išsiskirti bando ne darbais, o skandalais. Juolab kad ir pasitikėjimas Seimu šiandien nesiekia net devynių procentų, o štai nepasitikinčiųjų šia institucija – 58 proc. Bent taip liudija naujausi “Vilmorus” sociologinių apklausų duomenys.
Jei mūsų parlamentarai ir toliau taip “sėkmingai” darbuosis, tikėtina, kad po dvejų trejų metų pasitikinčiųjų Seimu nebus nė 3 proc., o į rinkimus balsuoti ateis dar mažiau šalies gyventojų. Bet gal to ir siekiama?

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. O bet tačiau O bet tačiau rašo:

    Tomaševskis juk nėra Seimo narys, jis europarlamentaras


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...