2017 Vasario 01

Ar ilgainiui įvyks LVŽS pasidalijimas?

veidas.lt


3 klausimai apie „valstiečių“ skandalą ir reitingus politologei, MRU Politikos mokslų instituto lektorei Rimai Urbonaitei

– Per savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją Seime paliko du nariai: dėl skandalo mandato atsisakiusi jos pirmininko pavaduoja Greta Kildišienė ir Bronislovas Matelis. Ar gali būti, kad „valstiečiai“ neteks daugiau narių?

– Tai priklausys nuo pirmininko Ramūno Karbauskio elgesio, kokią taktiką jis pasirinks – ar sudėlios visus taškus ir užbaigs istoriją, sukėlusią skandalą, ar rodys, kad yra teisus, o jo veiksmai nekvestionuojami. Juk dar liko neatsakytų klausimų. Pavyzdžiui, dar neišgirdome atsakymo, ar R.Karbauskis situaciją dėl automobilio nuomos laiko etiškai teisinga, kaip suprantu, jo dar nėra ir partijos viduje.

Kol kas matyti, kad problemų esama tiek frakcijos viduje, tiek visuomenėje, kurią priešina susiklosčiusi situacija. Paradoksalu, žurnalistai neva yra kalti dėl G.Kildišienės atsistatydinimo, bet ne jie atvedė G.Kildišienės mamą už rankos į Agrokoncerną pasirašyti sutarties.

Taigi norėtųsi ramaus taškų ant „i“ sudėliojimo, šios istorijos pabaigos ir rimtų darbų. Tad elgiantis klaidingai frakciją galima ir toliau truputį skaidyti, bet elgiantis išmintingai galima pasiekti priešingą rezultatą, kuris būtų naudingas ir efektyvus, kad įsivyrautų stabilumas ir susikaupimas darbui.

– „Valstiečių“ reitingai smuktelėjo dar iki skandalo pradžios. Kas tai galėjo lemti?

– Ir pagal visuomenės apklausas, ir pagal bendras vyraujančias tendencijas galima pastebėti, kad rinkėjai kol kas mato aiškią skirtį tarp Seimo ir LVŽS frakcijos bei tarp Vyriausybės, kuriai vadovauja Saulius Skvernelis, ir vadinamojo nepartinių žmonių kabineto. Nuomonės apklausa prasidėjo dar kelios dienos iki skandalo, o paskui jau buvo pats skandalo pikas, kai emocijos buvo įkaitusios iki maksimumo, todėl, natūralu, žmonių reakcija atsispindėjo reitinge. Dalis žmonių pamatė, kad ne viskas yra taip, kaip žadėta. Be to, dalies rinkėjų, kurie yra kritiški, negalėjo nepaveikti faktas, kad kai kurie LVŽS, atėjusios padėti būtent skurstantiems, nariai demonstruoja visai kitą, 80 proc. gyventojų nepasiekiamą gyvenimo būdą ir dar nelabai gali paaiškinti, iš kur jam gauna pinigų.

Taigi natūralu, kad buvo „valstiečių“ krytis, bet buvo ir „medaus mėnuo“, jiems buvo suteiktas labai didelis pasitikėjimo kreditas, kuris ir pakėlė LVŽS reitingus į Lietuvoje neregėtas aukštumas. Reitingas galėjo kristi natūraliai, galėjo prisidėti ir skandalas, todėl reikia palaukti, kol atslūgs emocijos.

– Smunkant LVŽS ir jos lyderio R.Karbauskio reitingams pasitikėjimas premjeru S.Skverneliu kilo. Ar galima prognozuoti, kad ilgainiui įvyks LVŽS pasidalijimas?

– Daug kas tarsi mato potencialų konfliktą tarp R.Karbauskio ir S.Skvernelio, tačiau kol tandemo bendrystė naudinga abiem, konflikto nebus. Kitaip tariant, jei vienas iš jų turėtų konkretų planą, kad kitas jam nebereikalingas, dirva konfliktui atsirastų. Dabar akivaizdu, jog situacija buvo paranki S.Skverneliui, kuris, per skandalą ne kartą pasakęs, kad reikia atskleisti duomenis, kalbėdamas apie perteklines R.Karbauskio emocijas, suspindėjo kaip neutralus arbitras.

Tačiau S.Skvernelis taip pat naudojasi dideliu pasitikėjimo kreditu, kurio ištaškyti nepavyko, nes nebuvo ir realių sprendimų. Manau, kad lakmuso popierėlis bus tai, ką Vyriausybė artimiausiu metu padarys dėl vaikų apsaugos. Kai visuomenė yra pasipiktinusi, S.Skvernelio Vyriausybė turi neblogą šansą priimti sprendimus ir pasakyti, kad gali duoti labai konkrečių rezultatų. Kitose srityse taip pat: jei bus realių judesių su aiškia žinute, reitingas gali laikytis toliau, jei nebus – laukimas baigsis ir visi pradės dairytis, kur gi tie darbai.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...