2010 Balandžio 16

A. Sacharukas ir L. Karalius

Apkaltos komisijos sės rašyti išvadų

veidas.lt

Vadinamosios apkaltos komisijos penktadienį baigia liudytojų apklausas ir kitą savaitę pradės rašyti išvadas, pranešė abiejų komisijų pirmininkas konservatorius Kęstutis Masiulis.

“Procesas gana įtemptas, jis nervingas. Reikia įsivaizduoti, kiek įtampos mums tenka ir taip pat apklausos dalyviams. Gana rimtai žiūri proceso dalyviai, rankos dreba visiems ir kinkos dreba visiems, ir miegame sunkiai. Čia sunkus darbas”, – penktadienį žurnalistams sakė K.Masiulis.

Kita vertus, komisijos pirmininkas prisipažino jau turįs savo nuomonę, kokias išvadas rašyti ir dėl Lino Karaliaus, ir dėl Aleksandro Sacharuko apkaltos.

“Man vienprasmiškai absoliučiai aišku. Turiu labai aiškią nuomonę, ir ji man pradėjo formuotis pakankamai anksti. Man atrodo, turime pakankamai duomenų”, – kalbėjo K.Masiulis.

Penktadienį komisijoms liudijo Užsienio reikalų ministerijos atstovas ir buvo surengta pačių parlamentarų L.Karaliaus bei A.Sacharuko, kuriems inicijuojama apkalta, akistata.

Po akistatos A.Sacharukas žurnalistams tvirtino nesupratęs, kodėl tyrėjai jį dar kartą kvietė į apklausą. “Tie patys klausimai aštuntą kartą, nė vieno naujo nebuvo (…) Turbūt komisija neturi, ką daryti, reikia kažką daryti, dėl to ir pakvietė kartu. Gal kitą kartą su tėvais pakvies”, – ironizavo parlamentaras.

Krikščionių partijos frakcijos narys pranešė tyrėjams perdavęs informaciją apie anksčiau kitų Seimo narių padarytus tokius pat nusižengimus – atvejus, kai balsuota už kitą parlamentarą.

BNS žiniomis, tarp A.Sacharuko pateiktų duomenų yra dabartinių Liberalų sąjūdžio vadovų Eligijaus Masiulio ir Gintaro Steponavičiaus pavardės. 2001 metų rugsėjį E.Masiulis esą balsavo už G.Steponavičių, kai šis buvo išvykęs į komandiruotę užsienyje.

A.Sacharuko teigimu, balsavimas už kolegas parlamente paplitęs gana plačiai. Anot jo, tik 3 proc. tokių išaiškinama. “Ne visus pagauna. Atidaviau tuos faktus, kuriuos yra pagavę, kur vienas užsienyje, o kitas balsuoja”, – teigė jis.

Jam inicijuotą apkaltos procesą Krikščionių partijos frakcijos narys vadina politiniu susidorojimu. Apie tai jis sakė kalbėjęs ir komisijų nariams.

Pasak A.Sacharuko, vienas iš apkaltos iniciatorių jam yra pasakęs, jog ir prieš kitus parlamentarus, balsavusius svetima kortele, galima būtų pradėti apkaltas, bet esą dėl to niekas nesurinko reikalingų parašų. “Buvo pasakyta: “surinkite dėl kitų parašus, svarstysime kitus už tą patį”. (…) Dauguma susidoroja su mažuma. (…) Grynas politikavimas. Kai kurie komisijos nariai, kurie yra sąžiningi, tą mato ir su šypsena priima. Kiti politikuoja. Aišku viena – aš padariau statuto pažeidimą.”, – kalbėjo politikas.

Apkaltos komisijos iki gegužės 1-osios privalo Seimui pateikti išvadas, ar yra motyvuotas pagrindas pradėti mandatų atėmimo procedūrą iš Seimo Krikščionių partijos frakcijos narių A.Sacharuko ir L.Karaliaus.

Dėl parengtų išvadų balsuos Seimas. Jeigu dauguma parlamentarų nuspręs, kad toks pagrindas yra, bus parengtas kreipimasis į Konstitucinį Teismą. Šis spręs, ar parlamentarai savo elgesiu nenusižengė Konstitucijai ir nesulaužė priesaikos.

Galutinį sprendimą dėl mandatų atėmimo priima Seimas. Pagal Seimo statutą, nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip trys penktadaliai visų Seimo narių arba 85 parlamentarai.

Apkaltos tekste, kurį parėmė 50 Seimo narių, teigiama, jog yra pagrindo įtarti, kad Seimo narys “A.Sacharukas ir Seimo narys L.Karalius veikė bendrai ir iš anksto susitarę, siekdami pridengti Seimo nario L.Karaliaus nedalyvavimą Seimo posėdžiuose ir tokiu būdu neteisėtai pasisavinti valstybės biudžeto lėšas”.

Iš L.Karaliaus mandatą norima atimti už tai, kad jis atostogavo užuot dirbęs pratęstoje Seimo sesijoje, sakė netiesą, sudarė galimybę pasinaudoti jo mandatu. A.Sacharukas Seimo nario mandato gali netekti už tai, kad daug kartų neteisėtai balsavo L.Karaliaus kortele ir suklastojo dokumentus.

Be to, abu parlamentarai taip pat kaltinami, kad “veikė bendrai ir iš anksto susitarę siekdami pridengti L.Karaliaus nedalyvavimą Seimo posėdžiuose ir tokiu būdu neteisėtai pasisavinti valstybės biudžeto lėšas”.

L.Karalius praleido visus sausio viduryje vykusios pratęstos rudens sesijos plenarinius ir komitetų posėdžius. Jis tuo metu buvo išvykęs į Aziją atostogauti. Tuo metu A.Sacharukas pasinaudojo kolegos balsavimo kortele.

Opozicinė Seimo Krikščionių partijos frakcija turi 12 narių. Ją sudaro daugiausia nuo Tautos prisikėlimo partijos atskilę parlamentarai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...