2012 Lapkričio 16

Apie pusė visų naujagimių miršta dėl neišnešiotumo

veidas.lt

Šiandien į Vilnių iš visos Lietuvos suvažiavo apie 80 jau ūgtelėjusių neišnešiotų naujagimių su tėveliais.

Iš ryto jie Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Neonatologijos centro Neišnešiotų naujagimių skyriuje kartu su juos slaugiusiais bei gydžiusiais Neišnešiotų naujagimių intensyvios terapijos ir Neišnešiotų naujagimių skyrių gydytojais bei personalu atidengė grafikos dizainerės Vitalijos Kundrotaitės sukurtą skulptūrą “Gyvybės medis” ant kurios užrašė savo gimimo datą ir svorį. Vėliau po kunigo Sigito Grigo palaiminimo visi išskubėjo į pradedantį savo veiklą pirmąjį Lietuvoje “Žaislų muziejų”, kur pirmą kartą oficialiai paminėjo neišnešiotų naujagimių dieną (kuri kasmet pasaulyje minima lapkričio 17-ąją).

Vėliau neišnešiotukai su savo tėveliais ir juos slaugiusiais gydytojais paleido į dangų baltus ir purpurinius balionus, simbolizuojančius viltį – už tuos, kurie išgyveno ir palaikymą toms šeimoms, kurioms nepavyko išslaugyti savo neišnešioto naujagimio.

“Mes norime parodyti visuomenei, kad nors tokie vaikučiai gimsta labai maži ir labai silpni, bet, padedami Dievo, gydytojų, šiuolaikinės medicinos pažangos bei savo mamyčių ir tėvelių užauga tokie pat dideli, stiprūs ir sveiki, kaip ir kūdikiai, gimę laiku”, – pabrėžė Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacijos “Neišnešiotukas” pirmininkė Asta Radzevičienė.

“Mūsų neišnešiota pirmagimė Ramunė (gimusi 27 savaičių ir tesvėrusi tik 960 gramų) yra tikras pavyzdys, liudijantis, kad neišnešiotas naujagimis užauga tokiu pat sėkmingu žmogumi, kaip ir laiku gimęs naujagimis”, – pasakojo Mažeikių seniūnas Šarūnas Armonas su žmona Alina prieš 27-erius metus susilaukęs neišnešioto naujagimio.

Po mėnesio savo 28-ąjį gimtadienį švęsianti Ramunė Armonaitė šiandien yra viena garsiausių Lietuvoje stalo tenisininkių. Ji yra pirmoji ir kol kas vienintelė lietuvė, pakviesta žaisti į pasaulyje garsų Vokietijos sporto klubą “Bayer”.

Tiesa, Ramunė yra viena iš dvynių, jos jaunesnioji sesutė, svėrusi 740 gramų, neišgyveno.

Lietuvoje kasmet gimsta apie 2 tūkst. neišnešiotų naujagimių.

Tuo tarpu, kaip savo bendrame pranešime, skirtame Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai pastebi daugiau kaip 100 garsiausių pasaulio medicinos mokslo korifėjų, atstovaujančių 40-iai Jungtinių Tautų agentūrų, universitetų ir organizacijų, neišnešiotų naujagimių problema vis dar nepakankamai gerai ir giliai suvokiama. “Maždaug vienas iš dešimties arba 11,1 proc. naujagimių gimsta per anksti, tai yra neišnešioti, – sakoma pranešime. – Iš viso kasmet į pasaulį ateina 15 mln. neišnešiotų naujagimių. Daugiau kaip 1,1 mln. visų kasmet į pasaulį ateinančių neišnešiotų naujagimių miršta. Tačiau net 75 proc. visų šių per anksti gimusių naujagimių būtų galima išgelbėti ir tai kainuoja labai nedaug”.

Pasaulinės organizacijos “Gelbėkit vaikus” vienas vadovų, medicinos mokslų daktaras Joy Lawn priduria, kad: “Neišnešiotumas yra beveik pusės visų naujagimių ir kūdikių pagrindinė mirties priežastis. O, jei analizuotume naujagimių ir vaikų iki 5-erių metų amžiaus pagrindines mirties priežastis, tai pamatytume, kad neišnešiotumas yra antroji, po pneumonijos, vaikų mirties priežastis”.

Tiesa, nors apie 60 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta Afrikos ir Pietų Azijos skurdžiausiose valstybėse, vis dėlto tai nėra tik neturtingų valstybių bėda. Mat net 12 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta tokioje turtingoje šalyje kaip Jungtinės Amerikos Valstijos.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje gimė 29 028 naujagimiai, iš jų 1615 – neišnešioti.

Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.
Beje, Lietuva per pastaruosius dešimt metų pasiekė tokių pačių puikių neišnešiotų naujagimių slaugos ir išgyvenamumo rezultatų, kokiais giriasi ir Vakarų Europos valstybės. Ir tai yra viena retų sričių, kur Lietuva gali lygintis su išsivysčiusiu pasauliu. Šitai, be kita ko pabrėžiama, ir 100 pasaulio medicinos korifėjų naujausioje ataskaitoje. Esminis skirtumas, kuris skiria Lietuvą nuo Vakarų pasaulio – tik neišnešiotukų slaugos finansavimas.

Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 57 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000-1499 g), – nuo 48 proc. iki 94 proc.

 

Neišnešiotų naujagimių asociacija “Neišnešiotukas”
Registracijos kodas 302869488
Sąskaitos numeris: LT09 7300 0101 3324 6660
Banko kodas: 73000, Swedbank
SWIFT kodas: BIC-HabaLT22
Adresas Žygio g. 14A-10, LT08232 Vilnius

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...