2015 Rugsėjo 22

Parengta bendradarbiaujant su partneriais

Alytaus siekis – skaidri savivaldybė, patraukli investuotojams

veidas.lt

Pastaraisiais metais Alytus keitė savo veidą – šiandien čia akį traukia atnaujintos poilsio zonos ir plėtojama infrastruktūra. ,,Kurdami ir atnaujindami traukos centrus bei tinkamai įgyvendindami projektus, skirtus miesto problemoms spręsti, į Alytų tikimės pritraukti daugiau verslo investicijų ir lankytojų iš aplinkinių regionų‘‘, – sako Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius.

 

Justina KARINIAUSKAITĖ

 

Dzūkijos sostine tituluojamo Alytaus tikslas – tapti Pietų Lietuvos verslo centru, kuriame sudarytos sąlygos tobulėti, kurti, jauku bei saugu investuoti ir gyventi. Prioritetiniu uždaviniu miesto administracija laiko investicijų pritraukimą ir naujų pramonės centrų kūrimąsi. Ieškoma naujų investuotojų, ypač iš Vakarų, kurie paskatintų konkurenciją verslo sektoriuje. Savivaldybė siekia tapti ir skaidrumo pavyzdžiu Lietuvoje – korupcijos mažinimo ir prevencijos patirties semsis iš norvegų.

„Viena didelė įmonė žada perkelti savo gamybą iš Vilniaus į Alytų. Jeigu šie planai bus įgyvendinti, žadama pastatyti netgi tris gamyklas. Taip pat rengiame susitikimus su verslininkais iš Vakarų, o vienas garbės konsulas iš Jungtinių Amerikos Valstijų  turi minčių suburti regiono, kuriame jis gyvena, verslininkus, atvežti juos į Alytų ir čia organizuoti verslo susitikimus. Galbūt jie pagalvos apie verslo kūrimą Alytuje – tai dar vienas būdas pritraukti investicijų“, – pramonės stiprinimo planus atskleidžia V.Grigaravičius.

Tikimasi, kad padidėjus konkurencijai ne tik atsiras naujų darbo vietų, bet ir kils darbuotojų atlyginimai. Tikimybės, kad Alytuje pritrūks kvalifikuotų darbuotojų, meras nebijo – mieste sėkmingai veikia Alytaus profesinio rengimo centras ir Alytaus kolegija, kuriuose rengiami įvairių sričių specialistai.

V.Grigaravičius tikisi, kad miesto patrauklumą investuotojams didins ir savivaldybės atvirumas bei skaidri veikla. Alytaus miesto savivaldybė tapo partnere bendrame su Norvegija projekte, perteikiant žinias ir gerąją patirtį korupcijos mažinimo ir prevencijos srityje. Tarp kitų projekto partnerių – ir Policijos departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos bei Specialiųjų tyrimų tarnyba. „Mūsų siekis – tapti skaidriausia savivaldybe šalyje“, – sako miesto meras, buvęs Lietuvos generalinis komisaras. Pasak jo, apklausoms rodant, kad savivaldybės laikomos itin korumpuotomis, tai svarbus rodiklis tiek gyventojams, tiek kuriamam ar jau veikiančiam verslui.

Naujai išrinkto mero planuose išnaudoti Alytaus potencialą tapti sporto miestu. „Užsiimti sportine veikla Alytuje sąlygos labai geros, čia plėtojamos 27 įvairios sporto šakos, išvystyta sporto bazė“, – džiaugiasi meras. Jo nuomone, tinkamai organizuojant masinius kultūros, sporto, laisvalaikio renginius, į miestą galima pritraukti daugiau lankytojų.

Nors dideliems sporto renginiams ir sporto stovykloms rengti sąlygos yra, Alytuje trūksta viešbučių. Meras tikisi, kad pavyks padrąsinti verslininkus imtis svečių apgyvendinimo verslo. Šiuo metu miesto svečius patogu apgyvendinti netoli Alytaus esančiuose kurortuose Birštone ir Druskininkuose. Sportininkams kurortai – taip pat tinkama vieta atsigauti po varžybų ar intensyvių treniruočių.

 

Jaukus ir saugus miestas

 

„Alytus įsikūręs dėkingame geografiniame regione. Iš trijų pusių miestą supa Nemunas, miškai ir parkai. Geras susisiekimas su Vilniumi, Kaunu, Druskininkais. Šalia – Lenkija, Baltarusija. Abi miesto dalys, kurias skiria Nemunas, yra savitos ir tarsi papildo viena kitą“, – miesto privalumus vardija V.Grigaravičius.

Meras taip pat džiaugiasi, kad Alytus nuo seno garsėja kaip viena saugiausių zonų Lietuvoje.

Dar vienas miesto privalumas – čia palankios sąlygos kurtis ir gyventi jaunai šeimai, auginti vaikus. „Matome tam tikrų gerų simptomų, jaunos šeimos sugrįžta iš užsienio ir kuriasi Alytuje, perka čia butus, statosi namus. Šiais metais darželiuose padaugėjo vaikų, bet jaunoms šeimoms nereikia rūpintis dėl vietų darželiuose, Alytuje jų yra pakankamai“, – teigia miesto vadovas.

Būsto ir sklypų kainos čia keletą kartų mažesnės nei didmiesčiuose, o galimybė dirbti yra tiek Alytuje, tiek šalia esančiuose miestuose, Vilniuje ir Kaune. Alytus – kompaktiškas miestas, čia lėtesnis gyvenimo tempas, todėl daugiau laiko lieka šeimai ar laisvalaikio pramogoms.

 

Nauji miesto plėtros projektai

 

Stengdamasi užtikrinti miestiečių gyvenimo kokybę ir skatinti verslą savivaldybė žada tęsti poilsio zonų tvarkymo ir infrastruktūros gerinimo projektus. „Netrukus bus atidarytas pėsčiųjų ir dviračių tiltas per Nemuną, planuojame atstatyti Dainų slėnį, jame sukurti jaukią zoną įvairiems renginiams, turime minčių mieste įkurti japonišką sodą – visa tai sudarytų papildomą trauką, aplinkui kurtųsi nauji verslai“, – naujus projektus vardija V.Grigaravičius.

Alytus turi nemažai dviračių takų, kurie, kaip teigia meras, bus toliau plėtojami. Spalio pabaigoje bus atidarytas pėsčiųjų ir dviračių tiltas, o antras šio projekto etapas – sutvarkyti tolimesnę Piliakalnio gatvę ir dviračių takus, kurie sujungtų visą miestą. Planuojama sutvarkyti Alytaus Pramonės rajone esančius dviračių takus, taip skatinant dviratį naudoti kaip transporto priemonę ir saugiai vykti į darbą. Meras taip pat tikisi, jog dviračių takų infrastruktūrą pavyks išplėtoti taip, kad iš Alytaus dviračiu bus galima pasiekti Varėną ir Druskininkus.

Šį rudenį planuojama baigti tvarkyti miesto centre esančią Dailidės ežero teritoriją. „Dailidės teritorijoje mėginame sudaryti sąlygas ateiti privačiam verslui. Šalia Dailidės jau įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė su keturiais tinklais, toje teritorijoje ir toliau planuojama tvarkyti aplinką, nes ten labai geras traukos centras“, – teigia miesto vadovas.

Vis dėlto turbūt opiausia problema alytiškiams – apleista buvusi Alytaus autobusų stotis, esanti pačiame miesto centre. Meras ėmėsi iniciatyvos kuo greičiau šį klausimą pajudinti iš mirties taško. „Senoji autobusų stotis priklauso „Vilniaus prekybos grupei“, jiems esame parašę raštą. Atsakymo kol kas negauname, tačiau kalbėjome su vienu iš savininkų telefonu. Jis informavo, kad dėl šio objekto pirkimo vyksta derybos su verslininku iš Alytaus. Tas pats verslininkas į mus kreipėsi, pradėjo pokalbius, pasidalijo pamąstymais. Džiugu, kad šis žmogus žadėjo tartis su miesto gyventojais, kas galėtų atsirasti senosios stoties teritorijoje, kad jam tai būtų naudinga kaip verslininkui, tačiau kartu atitiktų ir miesto gyventojų interesus“, – viltimi puoselėti Alytaus miesto centrą dalijasi meras.

 

Problemas spręs kartu su miesto gyventojais

 

Dar vienas Alytaus miesto savivaldybės tikslas – skatinti gyventojus įsitraukti į miesto valdymą. Šiam tikslui įgyvendinti sukurta Visuomeninė konsultacinė taryba.  Nuspręsta, kad tarybą sudarys iki 30 narių. „Patys žmonės nuspręs, koks Alytus turtėtų būti“, – įsitikinęs V.Grigaravičius.

Prisidėti prie konsultacinės tarybos viešai buvo pakviesti visi Alytaus miesto gyventojai. „Jau turime visą tarybos sąstatą – savanorišku darbu prisidėti pasisiūlė įvairaus amžiaus ir išsilavinimo alytiškiai, mylintys miestą ir norintys jam padėti. Šios tarybos tikslas – ne konkuruoti su veikiančia taryba, bet pagelbėti, patarti merui ir tarybai. Miestui svarbiausi probleminiai klausimai, kurie nagrinėjami Alytaus miesto savivaldybės taryboje, bus nagrinėjami ir Visuomeninėje konsultacinėje taryboje. Tikimės, kad šios tarybos nariai teiks savo siūlymus, kaip spręsti miesto gyvenimo klausimus“, – apie Visuomeninės konsultacinės tarybos idėją pasakoja V.Grigaravičius.

Į miesto problemų sprendimą meras planuoja įtraukti ir didesnę Alytaus visuomenės dalį. Susitikimus su gyventojais planuojama rengti įvairiose miesto vietose, siekiant išsiaiškinti gyventojų poreikius, lūkesčius ir pasiūlymus. „Keletas tokių susitikimų jau įvyko. Vienas pavyzdys – susitikimas su gyventojais senosios autobusų stoties teritorijoje. Jo metu žmonės netgi pasiūlė „susimesti“ ir atpirkti objektą iš VP. Buvome susitikę ir su jaunimu, kalbėjomės apie tai, kokių atrakcijų jiems reikėtų. Kiti susitikimai su Alytaus miesto jaunimu planuojami rugsėjo pabaigoje ir spalį, su moksleiviais kalbėsime apie jų perspektyvas, profesijos pasirinkimą, sugrįžimą į miestą‘‘, – planus vardija Alytaus meras.

 

Projektus įgyvendina bendradarbiaudami su kitais miestais

 

Įgyvendindama projektus Alytaus miesto savivaldybė bendradarbiauja ir su kitais miestais. Šiuo metu bendradarbiaujama su 20 miestų, penki iš jų yra Lenkijoje. Su Lenkija planuojama įgyvendinti projektą, leisiantį atnaujinti Dainų slėnį.

„Turime gerų kontaktų, perleistų ankstesnės valdžios. Miestai partneriai iš Lenkijos  labai aktyvūs, labai gerai rengia projektus ir pritraukia investicijų savo reikmėms. Spręsdami miestų problemas lenkai stengiasi dėl miesto visumos ir verslo. Tikimės panaudoti jų sėkmės pavyzdžius Alytuje. Gražindama miestą savivaldybė turi sudaryti ir sąlygas verslui plėtoti‘‘, – teigia Alytaus miesto vadovas.

Meras prasitarė, kad šiuo metu miestų partnerių ieškoma Estijoje. Jo manymu, Alytui naudingas skandinaviško tipo problemų sprendimas ir ten vyraujantis pragmatiškumas. „Mes mėginame dirbti kempinės princu: tai, kas gera, sugerti, prisitraukti ir panaudoti“, – apibendrina V.Grigaravičius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...