2011 Rugpjūčio 16

Laura Gvozdaitė

Alternatyvos be laimingos pabaigos

veidas.lt

Andrių Kubilių, kaip politiką, tiesiog persekioja bloga lemtis – jo Vyriausybėms vis tenka blogosios ekonomikos fazės valdymas, kuriam neišvengiamai pasibaigus gerėjančių rezultatų ir pilnėjančio iždo vaisių ateina valdyti kiti.

Tikėkimės, kaip praktikuojantis katalikas, jis supranta, kad didžiausia našta tenka tam, kuris sugeba panešti, o kaip ambicingas politikas, geba įvertinti, kad sunkios užduoties vaisiai saldesni nei tie, kuri patys krinta į rankas.
Tačiau dabar jo vėl nuoširdžiai gaila. Rodos, praėjus juodžiausios krizės laikotarpiui ir jau po truputį gerėjant makroekonominiams rodikliams, visai čia pat buvo laikas, kai gerėjantį gyvenimą pradės justi ir žmonės, – vėl stiprės jų pasitikėjimas ateitimi ir savo šalimi, šviesės rinkėjų nuotaika ir didės (na, bent jau nenyks) simpatijos tiems, kurie valdė ir nenuvaldė į griovį per giliausio sunkmečio metus.
Bet kur tau – ėmė ir pradėjo pildytis blogiausios prognozės dėl skolose iki ausų pasiskandinusios Europos ir JAV. Tiesą sakant, vargu ar kažkoks kitoks scenarijus buvo įmanomas. Anąkart bankų skolas perėmė valstybės, kurios dabar jau pačios priėjusios liepto galą ir pinigų spausdinimo mašinos jungiamos visame pasaulyje, – nes iš esmės tiek JAV pasirinkta pinigų spausdinimo procedūra, tiek Europos centrinio banko sprendimas supirkti nebeišsikapanojančių Pietų Europos valstybių obligacijas reiškia tą patį, kas anos krizės aušroje Volstrite buvo pakrikštyta cash for trash (grynieji už šiukšles) terminu. Kitaip sakant, problemos šaknis neišrauta ir ją vėl mėginama pudruoti trumpalaikėmis ir nežinia į kokią ateitį vedančiomis priemonėmis.
Ką tai reiškia Lietuvai? Vėl brangstančias paskolas (verslui ir žmonėms) ir vėl blogėjančias skolinimosi sąlygas užsienio rinkose (valstybei). O skolintis ir dar šiemet, ir kitais metais teks neišvengiamai – prognozuojamas viešųjų finansų deficitas 2012 m. sieks mažiausiai 3 proc. BVP, o tai yra papildomi 3 mlrd. litų skolos. Nepamirškime – ir tai yra vis dar optimistinis, šiomis savaitėmis vėl prasidėjusių finansų rinkų neramumų nevertinantis kitų metų scenarijus!
Tokiomis aplinkybėmis joks išmintingas šeimininkas nedrįstų dar labiau didinti savo išlaidų, priešingai, žiūrėtų, kur čia sutaupius, kad skolintis tektų mažiau. Tačiau ar tokiu išminčiumi, galvojančiu apie ilgalaikę valstybės ateitį, šiais priešrinkiminiais metais sugebės tapti A.Kubilius – mažai tikėtina. Kaip jam ir pensijas į pažadėtą prieškrizinį lygį grąžinti, ir į skolas dar labiau neįlįsti? Tai tiesiog neįmanoma, nors nė vienas pasirinkimas laimingos pabaigos nežada.
Telieka susidomėjus laukti naujojo politinio sezono ir stebėti, kas nusvers šį kartą: noras laimėti ar noras gelbėti valstybę.

Ar sugebės A.Kubilius tapti išminčiumi, galvojančiu apie ilgalaikę valstybės ateitį šiais priešrinkiminiais metais?

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Laura Gvozdaitė:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. Kelmas Kelmas rašo:

  Nesupratau,ką norėjo pasakyti autorė šiuo straipsniu.Galėčiau autorei ir kitiems priminti,kad prieš Kubilių valdžioje buvo Kirkilo-Kubiliaus tandemas.Taigi visi LAURAI 2K.Galėčiau priminti,kad Kubilius pasiskolinęs po 9-10 procentų,bei SUMOKĖJĘS LEO 700 milijonų,padarė ŽALOS Lietuvai iki 3 milijardų.Islandijoje už tokius NUOPELNUS vyriausybė bus teisiama.

 2. HA HA rašo:

  tEISTI REIKIA, O NE GUOSTI! KIRKILO KLONAS!

 3. Jovita Jovita rašo:

  Taip, nebus lengva, nes politinio ryzto ka nors daryti pries rinkimus lieka vis maziau. Pasiklaunama didesniu augimu, kuris gali netiketai suleteti, o aktyviu priemoniu nesiimama. Sodros reali reforma nevyksta, viesieji pirkimai nesikeicia, atlyginimai valdininkams vel bus keliami.. o mokesciu kelti ar ivedineti nesiruosiama.. nepavydziu musu finansu ministrei, nepaisant jos geru noru ir situacijos supratimo, politiniu sprendimu nera. Kubilius nemazai padare, bet galejo padaryti ir daugiau, tuomet pries rinkimus ir antra krize nebebutu baisi, o dabar?…

 4. geriau jis eitų kuo toliau geriau jis eitų kuo toliau rašo:

  gal eilėraščių rašyti… tik ne valstybei vadovauti


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...