2010 Balandžio 06

Susitikimas Prahoje

A.Kubilius į Prahą deleguotas atsižvelgiant į tai, kad dauguma susitikimo dalyvių – premjerai

veidas.lt

Jungtinių Valstijų prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) kvietimą į Prahoje rengiamą susitikimą prezidentė Dalia Grybauskaitė vertina kaip kvietimą Lietuvai, o premjeras deleguotas atsižvelgiant į tai, kad susitikime valstybėms daugiausia atstovaus būtent ministrai pirmininkai, antradienį sakė prezidentės patarėjas.

Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys sakė, kad premjero Andriaus Kubiliaus delegavimas yra “visiškai natūralus ir normalus”.

“Dauguma ten dalyvaujančių regiono lyderių yra premjerai. Iš vienuolikos aštuoni yra premjerai. Tai yra visiškai natūralu, kad ir iš Lietuvos važiuoja dalyvauti premjeras”, – žurnalistams antradienį sakė prezidentės atstovas.

L.Balsys pabrėžė, kad pagal Konstituciją Lietuvoje užsienio politiką vykdo prezidentė kartu su Vyriausybė.

“Delegavimas premjero atstovauti prezidentei ir Lietuvai šiame susitikime yra visiškai natūralus, normalus ir turbūt tos spekuliacijos ir kalbos, kurios pastaruoju metu sklinda, jos neturi jokio pamato”, – sakė L.Balsys.

Jis nekomentavo sąsajų tarp prezidentės nevykimo į Prahą ir planuojamo jos vizito į Jungtines Valstijas.

“Ne, tokių sąsajų aš negalėčiau įžvelgti, tai nėra atsisakymas vykti. Aš dar kartą kartoju, kad yra gautas kvietimas Lietuvai, premjeras visiškai gali atstovauti Lietuvai šiame susitikime, kuriame dauguma kitų dalyvių yra premjerai”, – kalbėjo prezidentės atstovas.

Klausiamas, kam konkrečiai buvo adresuotas Baltųjų rūmų kvietimas, L.Balsys sakė, esą natūralu, jog kvietimas Lietuvai patenka pas prezidentę.

“Aš negaliu komentuoti teksto, nes tai nėra viešas spaudai skirtas kvietimas. Laiškas, be abejo, kadangi prezidentė yra Lietuvos vadovė, laiškas, adresuotas Lietuvai, patenka pas prezidentę. Tai irgi yra labai natūralu. Prezidentė tai traktuoja kaip kvietimą Lietuvai”, – sakė L.Balsys.

Šią savaitę Čekijos sostinėje Prahoje JAV prezidentas B.Obama susitiks su Lietuvos ministru pirmininku A.Kubiliumi ir dar dešimties regiono valstybių vadovais.

JAV prezidentas Rytų europiečius į neformalų susitikimą pakvietė balandžio 8-ąją – tą pačią dieną, kai Čekijos sostinėje su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu ketina pasirašyti susitarimą dėl strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo.

Oficialiai patvirtinta, kad į susitikimą su B.Obama atvyks Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai. Susitikime taip pat dalyvaus ministrai pirmininkai iš Bulgarijos, Kroatijos, Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Slovėnijos. Čekijai turėtų atstovauti ir prezidentas, ir premjeras.

JAV pareigūnų teigimu, B.Obama su Vidurio ir Rytų Europos valstybių vadovais neformaliame susitikime aptars regionui svarbius saugumo klausimus.

Lietuvoje prieštaringų vertinimų sulaukė prezidentės D.Grybauskaitės sprendimas pačiai nevykti į Prahą, o deleguoti premjerą. Neoficialiomis žiniomis, be jos, iš prezidentų buvo kviesti Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai, ir visi jie ketina atvykti į Čekijos sostinę. Likusiose regiono valstybėse kvietimus gavo premjerai.

B.Obama ir D.Medvedevas balandžio 8 dieną Prahoje ketina pasirašyti sutartį dėl branduolinių ginklų arsenalo mažinimo.

Naujoji sutartis pakeis istorinę 1991 metų Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START), kuri nustojo galiojusi praeitų metų gruodžio 5 dieną, o jos atnaujinimas yra vienas iš svarbiausių B.Obamos administracijos uždavinių.

Pagal naująją sutartį, abi pusės sumažins kovinių galvučių kiekį beveik trečdaliu – iki 1550 vienetų, o jų nešėjų skaičių – iki 700.

JAV nurodo turinčios apie 2200 branduolinių kovinių galvučių, o Rusija, kaip manoma, apie 3000.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...