2012 Rugpjūčio 29

Agnė Bilotaitė: kas įžiebė naują konservatorių žvaigždę

veidas.lt


Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų rinkimų sąrašo reitingavimo lyderės fasadinė ir nefasadinė pusė kartais nesutampa.

Seimo narė Palangos J.Basanavičiaus gatvėje ieškojo vyro, tarėsi su praeiviais, ar vulgarūs drabužėliai padeda jį prisivilioti. Tokia „žinia“ bulvarinėje TV laidoje  apie save rinkėjams praėjusią savaitę priminė trisdešimtmetė parlamentarė Agnė Bilotaitė. Ta pati, kuri piktinasi kolegomis, dalyvaujančiais TV šou ir kuri reikalauja, kad įstatymais politikui ir valdininkui net laisvadienį šiukštu būtų draudžiama bet kokiu būdu duoti pagrindo menkinti savo reputaciją.
A.Bilotaitė – arši kovotoja už moralią politiką, prieš korupciją. Tačiau ji tikina iki išrinkimo Seimo nare nuoširdžiai triūsusi dviejų Seimo narių padėjėja-sekretore, nors jie patys arba jų tikrieji padėjėjai nemeluodami sako, kad ji niekada nedirbo šio darbo. Arba ją ištinka amnezija išgirdus klausimą, kokios pozicijos ji laikiusis dėl viešuosius ir privačius interesus supainiojusio partijos kolegos, tuomečio ūkio ministro Dainiaus Kreivio.
Ji neabejotinai darbšti. Tačiau ne tiek, kiek afišuojasi: sau prisiskiria ir kitų nuopelnus, o į žurnalistų mikrofonus kalba kur kas dažniau nei Seimo salėje svarstant įstatymus.
Kuri A.Bilotaitė tikroji?

Konservatorių reitingų lyderė
Kad Tėvynės sąjungos nariai, sudarydami Seimo rinkimų sąrašą, pirmuoju numeriu iškėlė jauną, vos pirmą kadenciją Seime baigiančią A.Bilotaitę, per praėjusius rinkimus teturėjusią 36-ą poziciją, buvo geroka sensacija. Ji nustūmė toliau ir savo politinį krikštatėvį Seimo konservatorių frakcijos seniūną Jurgį Razmą, kuris ją ir pakvietė etatiniam darbui į Tėvynės sąjungą, ir premjero Andriaus Kubiliaus dešiniąją ranką krašto apsaugos ministrę Rasą Juknevičienę. Tiesa, konservatoriai nereitingavo partijos pirmininko A.Kubiliaus ir Seimo pirmininkės Irenos Degutienės.
Taigi nauja politinė žvaigždė sužibo. Ar pelnytai? J.Razmos aplinkos konservatoriai giria jauną politikę. Švelniai vadindami Agnyte, pasakoja: „Ji labai darbšti, politiniam darbui aukoja net asmeninį gyvenimą. Ji dalyvauja visur, kur tik ją kviečia, pati sėda į automobilį ir važiuoja į Mažeikius, Plungę ar Klaipėdą. Jauna politikė pilna idėjų, kaip pasitelkti jaunimą, kitus žmones bendram darbui: organizuoja „smegenų šturmus“ su studentais, kviečiasi pasitarti politologus, specialistus, daug bendrauja su Vakarų regiono žmonėmis. Ji turi puikių organizacinių gebėjimų – puikiai paskirsto darbą, sugeba organizuoti įvairius renginius, konferencijas. Ji principinga, ne veltui partijos kolegos ją išrinko Priežiūros komiteto nare, be to, ji – partijos pirmininko pavaduotoja jaunimo reikalais, Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė.“
Jauna politikė neišeina iš televizorių ekranų kaip arši kovotoja su korupcija: ji – Seimo Antikorupcijos komisijos vicepirmininkė, Seimo Audito komiteto narė, ji siūlo nemažai antikorupcinių įstatymų pataisų.
Moteris ne tik garsėja darbštumu Seime, bet ir ką tik pelnė devintuką už magistro darbą „Politinių partijų finansavimas ir kontrolė Lietuvoje“. Tiesa, po politikos mokslų bakalauro studijų Klaipėdos universitete magistro studijos Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultete užsitęsė net šešerius metus, tačiau politikė aiškina tiesiog neturėjusi tam laiko.
A.Bilotaitė ir pati savimi daugiau nei patenkinta: viešai giriasi, kad pavyko nuveikti kur kas daugiau, nei buvo užsibrėžusi kandidatuodama į Seimą. O paklausta apie klaidas, įžvelgia vienintelę – kad kadencijos pradžioje tikėdavosi per greito rezultato.
A.Bilotaitės gerbėjų Seime žodžiais tariant, jei ko jaunai politikei trūksta, tai nebent gyvenimiškos ir politinės patirties, nes kartais prasimuša jaunatviškas naivumas, nesuvokimas, kad gražiai skambanti idėja praktiniame gyvenime naudos neduos.
Tačiau ne visi kolegos parlamentarai taip žavisi jaunąja kolege. „Ar kada girdėjote, kad jos nuomonė skirtųsi nuo J.Razmos? Argi ji turi savo asmeninę nuomonę – tik stengiasi įtikti partijos vadovybei, ji kaip kareivis. Arba nugirsta kokią idėją ir pateikia kaip savo. Dvejus metus reklamavo savo grožybę, o dabar jau dedasi rimta politike“, – kritikuoja kolegos. (…)

Biografijos skylės
Iš pirmo žvilgsnio A.Bilotaitė – tiesiog idealas. Protinga, išsilavinusi, kukli, atvira, principinga ir darbe, ir po jo. Pavyzdžiui, Seime ji priklauso Maldos, „Už piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijos”, „Už tradicinę šeimą”, „Už vaiko teises” parlamentinėms grupėms, o tarp jos laisvalaikio pomėgių – sveika gyvensena.
Savo biografijoje A.Bilotaitė nurodo, kad gimė vairuotojo ir kirpėjos – paprastų žmonių šeimoje, tad teko matyti ir šilto, ir šalto. Ji pabrėžia, kaip tėvai išugdė pagarbą šeimai, nors nenurodo, kad ne asmeniniu pavyzdžiu, mat jie išsiskyrę. Politikė biografijoje mini turėtą šeimos verslą: 2003 m. įsteigta personalinė A.Bilotaitės įmonė, užsiimanti krovinių vežimu vidaus keliais, kurią ji spėdavo administruoti šalia studijų ir darbo Tėvynės sąjungos aparate. Jai tapus Seimo nare, verslą perėmė tėtis.
Jauna politikė biografijoje išsamiai motyvuoja, kaip pasirinko konservatorių partiją: „Ypatingai domėjausi moralios politikos problema: ar politika ir moralė – suderinami dalykai? Atsakymą į šį klausimą radau Tėvynės Sąjungos nuostatose: „Politika ir moralė privalo derėti!“ 24-erių ji tapo Tėvynės sąjungos nare, tais pačiais metais pakviesta dirbti etatine partijos darbuotoja – Tėvynės sąjungos Vakarų regiono vadybininke, o 26-erių, nors pralaimėjusi rinkimus vienmandatėje apygardoje, su konservatorių sąrašu pateko į Seimą ir tapo jauniausia parlamentare. (…)

Principingumas su išimtimis
Jaunos politikės deklaruojamas principingumas – taip pat su išimtimis. J.Razmos komandos nariai tikina, kad ji niekada nedirbo jo padėjėja, bet pripažįsta, jog etatas buvo paskolintas Klaipėdos skyriui. S.Pečeliūnas, paklaustas, kokia buvo A.Bilotaitė, kai dirbo jo padėjėja, nemelavo – pripažino, kad etatą buvo atidavęs partijos aparatui. Tačiau jaunoji politikė dievažijasi organizavusi šių parlamentarų vizitus ir susitikimus Klaipėdoje, nors jie patys apie tai nežino.
Garsėjanti kaip bekompromisių moralės normų įteisinimo įstatymais siūlytoja, ji niekaip neatsimena, kokios buvusi nuomonės dėl partijos kolegos D.Kreivio, kai dirbo konservatorių darbo grupėje, sudarytoje paaiškėjus, kad jis paskyrė ES paramą savo motinos įmonei. „Teisiškai žiūrint, tas dalykas akivaizdus – buvo parašas. Bet reikia pabrėžti, kad buvo įtarimų, jog kažkas norėjo šį ministrą pašalinti iš posto“, – filosofuoja teisininkės išsilavinimą turinti politikė.
A.Bilotaitė didžiuojasi parengusi daug antikorupcinių įstatymų projektų, tačiau ir čia neapsieita be skandalų. Politikė viešais pareiškimais neigia įtarimus, kad už mokesčių mokėtojų pinigus išleidusi savo darbų ataskaitą-kalendorių prisiėmė svetimus, net prezidentės nuopelnus, pavyzdžiui, dėl bausmių už korupcinius nusikaltimus griežtinimo, o kai kurie siūlymai, kuriais ji gyrėsi, buvo įgyvendinti dar iki jai tampant Seimo nare. Bet A.Bilotaitė aiškina, kad dažnai projektų idėjos iš dalies sutapdavusios, be to, ji supratusi, kad ne taip lengva vienai Seime prastumti projektą, reikia bendraminčių. A.Bilotaitės skaičiavimais, ji asmeniškai arba kartu su jos įkurtos parlamentarų grupės „Už piliečių talką, kuriant Lietuvą be korupcijos“ nariais įregistravo 61 antikorupcinę teisės aktų pataisą.
„Kokie ten projektai – „pokazucha“, – kritikuoja jauną kolegę vienas Seimo senbuvis. – „Prisišniūrijo“ prie Arvydo Anušausko, prisirašo sau kitų darbus, trimituoja apie kiekvieną savo krustelėjimą – daugiau triukšmo nei rezultato.“
Kai kurie politikės siūlymai – iš tiesų absoliutus populizmas, pavyzdžiui, ji kovoja, kad įstatymu būtų įteisinta, jog ir laisvalaikiu viešojo sektoriaus darbuotojai demonstruotų krištolinį moralumą, o jei ne – būtų atleidžiami iš darbo. Iš siūlymo šaipytasi, kad tokiu atveju beveik 400 tūkst. valstybės piliečių – mokytojų, medikų, valdininkų turėtų būti sekami, ar nepasirodė viešoje vietoje su taure šampano, nes tai jau gali gadinti jų reputaciją. (…)

Persistengia su savireklama
Jauna politikė garsėja kaip savireklamos mėgėja. Į klausimą, kodėl dažniau jos mintis galima sužinoti ne iš Seimo tribūnos, o per televiziją ar virtualioje erdvėje, ji atsako: „Nemanau, kad kalbėjimas Seimo tribūnoje, kaip dauguma kalba – tik kad kalbėtų, kai būna TV kamerų, duoda rezultatą. Aš – už realius darbus. O jei manęs žurnalistai paklausia, atsakau.“
Jauna išvaizdi politikė žino, kuo patraukti dėmesį: ji imasi rezonansinių antikorupcijos, sveikatos apsaugos temų, kadencijai einant į pabaigą ėmė dirbti ne tik Antikorupcijos, bet ir nuolat TV kamerų apgultoje Atominės energetikos komisijoje. Politikė moka save demonstruoti ne tik tiesioginiame darbe. Kaip kokia didelė įžymybė ji turi A.Bilotaitės vardo krepšinio turnyrą Gargžduose.
Politikė nevengia net bulvarinės žiniasklaidos. Nors dievažijosi, kad išaugo iš to amžiaus, kai dalyvavo konkurse „Mis Klaipėda“, kuklia besidedanti parlamentarė bulvarinėje TV laidoje  moteris prieš kameras apsitempusi sportiniu kostiumu mankštinosi, paskui sėmėsi patirties, kaip suvystyti vyrą, o laidos vedėjai kikeno, kad suvilios Palangoje kokį ir galės jį įdarbinti savo padėjėju Seime.
„Pati nesiveržiu į tokio pobūdžio laidas, bet stengiuosi laviruoti, kaip įmanoma mandagiau bendrauti su visomis žiniasklaidos priemonėmis, kiek leidžia mano įsitikinimai, nes manau, kad politikas taip turi elgtis. Pati atvirai nepasakoju apie savo asmeninį gyvenimą, nedarau iš jo šou“, – tikina A.Bilotaitė, ką tik vienam dienraščiui sakiusi, kad jau pagaliau tuoj bus jos žadėtos vestuvės.
ų dar naudingesnė valstybės piliečiams, jei būtų sau savikritiškesnė, jei nemėtytų mokesčių mokėtojų pinigų ir jų apmokamo jos darbo laiko populizmui. (…)

Į „Veido“ klausimus atsako konservatorė Agnė Bilotaitė
VEIDAS: Kas, jūsų pačios manymu, lėmė, kad sudarant konservatorių rinkimų sąrašą atsidūrėte aukščiausioje įmanomoje vietoje (A.Kubilius ir I.Degutienė nebuvo reitinguoti)?
A.B.: Toks pasitikėjimas man buvo netikėtas. Kitos partijos kalba apie kvotas jauniems žmonėms, kvotas moterims, o aš sakau – sudarykite sąlygas jaunam žmogui augti, tobulėti, atsiskleisti, dirbti, parodyti tam tikras savo savybes, užsitarnauti pagarbą, ir nereikės kvotų. Tačiau jaunam politikui reikia nemiegoti, kol kažkas tau kažką suteiks, duos. Visų pirma reikia daug dirbti.
VEIDAS: Kuriuos savo darbus, nuveiktus Seime, manote esant svarbiausius Lietuvos žmonėms?
A.B.: Naudodamasi parlamentinės kontrolės teise kėliau visuomenei aktualius klausimus, rengiau įstatymų projektus. Tikiuosi, dar šią kadenciją pavyks priimti Tarnautojų elgesio kodeksą, nors moralinių dalykų, antikorupcinių teisės aktų projektai ypač sunkiai skinasi kelią Seime. Tarp kitų svarbiausių – Liudininkų apsaugos įstatymo projektas, Baudžiamojo kodekso pataisos, sugriežtinančios atsakomybę už korupcinius nusikaltimus, Viešųjų pirkimų, Politinių partijų finansavimo ir kontrolės, Valstybės tarnybos ir kitų įstatymų pataisos.
VEIDAS: Tačiau dalies šių įstatymų projektų autorystė – ne jūsų ar bent jau ne vien jūsų.
A.B.: Politika nėra individualus darbas. Ateidama į Seimą tikėjausi, kad jei turi visuomenei reikalingą idėją, parengi įstatymo projektą, ir jis priimamas. Tačiau tam turi rasti palaikančių kolegų. Kai kurių projektų idėja ta pati, tad jie sujungiami. O kai kurie mano pasiūlytieji atmesti, tačiau panašų parengus Prezidentūrai, jis priimamas. Bet svarbiausia, kad pasiekiamas rezultatas.
VEIDAS: Kokių darbų planuojate nuveikti kitą kadenciją?
A.B.: Pirmiausia reikia būti išrinktai. Jei taip bus, sieksiu sutvarkyti antikorupcijos komisijų reglamentavimą savivaldybėse, užlopyti lobistinės veiklos, teisėtvarkos, teisėsaugos spragas, pavyzdžiui, įtvirtinti prisiekusiųjų ar tarėjų atsiradimą teismuose. (…)

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” Nr. 35, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-35-2) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...