2016 Vasario 02

Karas Afganistane

Afganistanas: įeiti greiti, o išeiti nepavyksta

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Šių metų pabaigoje planuota baigti ir taip užtrukusį karą Afganistane, tačiau Pentagono pareigūnai teigia, kad JAV pajėgos ir toliau ten liks kariauti, rašo “Foreign Policy”.

JAV gynybos sekretorius Ashas Carteris praėjusią savaitę pareiškė, kad Jungtinės Valstijos strigs Afganistane ne tik 2016-aisiais, bet ir 2017-aisiais ir t.t. Jis taip pat pridūrė, kad Afganistano kariuomenė ir policija vis dar kūrimo stadijoje. Leitenantas generolas Johnas Nicholsonas, kurį Barackas Obama pasirinko nauju karo Afganistane vadu, taip pat teigė, kad kai kuriose vietovėse prireiks ne vienerių metų, kol afganų policija ir kariškiai sugebės kontroliuoti padėtį, nors Vašingtonas jau išleido 60 mlrd. dolerių jų apmokymams ir ekipiruotei.

Šie komentarai nuskambėjo po metų, kai JAV ir NATO formaliai baigė savo misiją Afganistane, nors 14 tūkst. amerikiečių ir kitų aljanso šalių karių vis dar lieka ten. Maždaug 3 tūkst. iš jų yra specialiosios ir antiteroristinės pajėgos, turinčios įgaliojimus medžioti “Al Qaedos” ir Islamo valstybės (ISIS arba “Daesh”) kovotojus.

Be to, minėti komentarai rodo, kad didėja nerimas dėl situacijos Afganistane: Talibano judėjimas kontroliuoja didžiausią teritoriją nuo JAV invazijos 2001 m., koją į šią šalį įkėlė ISIS, o “Al Qaeda” atnaujino savo treniruočių stovyklų veiklą.

Po pasitraukimo iš Irako mes turėtume išmokti pamoką, kad karai nesibaigia, nes taip nori politikai.

Smurtas šalyje nemažėja. Jungtinių Tautų teigimų, per pirmą 2015-ųjų pusmetį žuvo apie 5 tūkst. afganų civilių. Taip pat pernai žuvo 20 amerikiečių karių. Dar daugiau neteko Afganistano vyriausybė – 16 tūkst. afganų karių ir policininkų žuvo arba buvo sužeisti pernai. Palyginimui – 2014-aisiais, šis skaičius siekė 12,5 tūkst. Didžiausi mūšiai vyksta rytinėje ir pietinėje Afganistano dalyse, kurias anksčiau amerikiečiai ir britai sugebėjo “išvalyti” nuo islamistų.

“Po pasitraukimo iš Irako mes turėtume išmokti pamoką, kad karai nesibaigia, nes taip nori politikai”, – teigė senatorius Johnas McCainas.

Lt. gen. J.Nicholsonas pritaria senatoriui, kad padėtis Afganistane labai pablogėjo per pastaruosius metus ir kartu įspėja: “Tai  Afganistanas, čia visada bus smurto.”

Visą originalų straipsnį skaitykite čia

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...