2011 Liepos 01

AE mitas Ragainėje įgauna kontūrus

veidas.lt

Scanpix
Ilgokai guodėmės politiniu mitu, kad Kaliningrado srityje rusai tik vaizduoja statantys atominę elektrinę. Rugpjūtį jie jau ketina lieti betoną būsimo reaktoriaus aikštelėje. Tokie veiksmai Lietuvos pasienio ruože sukelia dvejopų jausmų,

Baigėsi laikas, kai buvo patogiau manyti, kad kaimynai pučia miglą į akis. Lietuvos tikinimai, kad potencialūs investuotojai į Visagino AE (VAE) vis tiek bus surasti, rusams galbūt irgi neatrodė labai realūs. Tačiau du galimi strateginiai investuotojai – konsorciumas “Toshiba-Westinghouse” ir konsorciumas “GE Hitachi Nuclear Energy” jau pradėjo vizitus, o Rusijos valstybinė korporacija “Rosatom” paskelbė, kad Baltijos atominės elektrinės pirmasis blokas bus baigtas 2016 m. vasarą (antrojo bloko pabaigtuvės turėtų būti 2018 m.). Tiesa, lankydamasis Vilniuje “Westinghouse” prezidentas Europai, Vidurio Rytų bei Afrikos regionui Andersas Jacksonas viešai suabejojo šiuo projektu, nors savo argumentų nepateikė.
Informacija apie VAE investuotojų ketinimus kol kas irgi labiau nei šykšti. O štai Rusijos valstybinės korporacijos “Rosatom” atstovai ėmė kalbėti daug ir noriai. Buvusio Valstybinės atominės saugos inspekcijos (VATESI) vadovo Sauliaus Kuto nuomone, “neadekvačiai vertiname ir savo, ir rusų galimybes, todėl esame daug pražiopsoję nuo to momento, kai pasigirdo žinia, kad greta Lietuvos bus statomos atominės elektrinės. Kalbos, kad rusai tik gąsdina galimomis statybomis, buvo didelė klaida”.
Beje, tą patį galima pasakyti ir apie Astravo jėgainės projektą. Buvęs energetikos ministras Leonas Ašmantas teigia, kad vos tik Lietuva paskelbė apie Ignalinos elektrinės uždarymą, tapo aišku, jog Baltarusija irgi statys savo elektrinę. Aikštelė galimam projektui įgyvendinti buvo renkama seniai, kai kaimynai tebeturėjo stiprų Branduolinės energetikos institutą.

Giliau apie tai -kitos savaitės “Veide”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...