2010 Balandžio 30

Ginklai

A.Petrusevičius – kaltas, bet nekalės

veidas.lt

Buvęs parlamentaras, lietuviško ginklo kūrėjas Algirdas Petrusevičius pripažintas kaltu dėl neteisėto disponavimo ir prekybos šaunamaisiais ginklais, bet jam kalėti neteks.

Lietuvos apeliacinis teismas (AT) penktadienį paskelbė, kad A.Petrusevičius pripažintinas kaltu dėl minėtų nusikalstamų veikų, tačiau jam 2008-ųjų balandžio 23 dieną Kauno apygardos teismo skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė aiškiai prieštarautų teisingumo principui.

Todėl teismas, atsižvelgdamas į tai, kad kaltinamasis pripažino savo kaltę ir dėl jos gailėjosi, skyrė jam 5 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, į ją įskaičiuojant laiką, kurį A.Petrusevičius praleido suimtas ir anksčiau įkalintas.

Anot AT, įskaičiavus suėmimo ir buvusio kalinimo laiką, laikytina, kad kaltinamasis bausmę jau atliko.

AT konstatavo, kad įrodymai, surinkti tiriant A.Petrusevičiaus bylą, Kauno apygardos teismo buvo tinkamai įvertinti, o nusikaltimo veikos modelis, pagal kurį buvo nustatyta buvusio parlamentaro nusikalstama veika, buvo atliktas pagrįstai ir teisėtai.

Pasak teismo, A.Petrusevičiaus teiginiai, kad jis buvo išprovokuotas buvusio bendražygio Alberto Miceikos, kurį esą užverbavo Valstybės saugumo departamentas, yra nepagrįsti.

Advokato Egidijaus Bičkausko teismo posėdžiuose dėstytus argumentus, esą A.Petrusevičius kenčia nuo “okupacinio sindromo”, teismas taip pat atmetė. Pasak tuomet kalbėjusio E.Bičkausko, gyvenimiška patirtis nulėmė kaltinamojo neadekvatų elgesį, ir esą buvęs parlamentaras vis dar manė, kad visais, net ir neteisėtais būdais, reikia padėti Lietuvai.

Kartu su A.Petrusevičiumi teistam Vygirdui Dudučiui, pas kurį taip pat buvo rasta neteisėtai laikytų ginklų, teismas anksčiau skirtos 4 metų laisvės atėmimo bausmės nesumažino, tačiau skyrė lengvesnį įkalinimą – vietoj pataisos namų jam teks kalėti atvirojoje kolonijoje.

Šis nuosprendis gali būti kasacine tvarka skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Mmedicinos ekspertų komisijos pirmininkas Romas Raudys anksčiau teisme sakė, kad A.Petrusevičiaus sveikatos būklė dalinai atitinka kriterijus, dėl kurių nuteistasis bausmės galėtų neatlikti.

A.Petrusevičiaus teismų maratonas tęsiasi jau ne vienerius metus – pirmą kartą 4 metams nelaisvės A.Petrusevičius buvo nuteistas dar 2006 metų lapkritį, tačiau vėliau šį nuosprendį panaikino Aukščiausiasis Teismas, nusprendęs, kad bylą išnagrinėjo ir nuosprendį paskelbė neteisėta teisėjų kolegija.

A.Petrusevičius jau buvo pradėjęs atlikti laisvės atėmimo bausmę Vilniaus 1-uosiuose pataisos namuose, kur kali prasikaltę buvę valdžios atstovai. Panaikinus nuosprendį jis buvo paleistas į laisvę.

Buvęs parlamentaras buvo vienas iš kariuomenės kūrėjų savanorių, pokario Lietuvos laisvės kovų dalyvis, Vyčio kryžiaus kavalierius.

Prieš tapdamas parlamentaru, nuteistasis dirbo Krašto apsaugos departamento “Vytis” ginklų baro viršininku. Po Nepriklausomybės atkūrimo jis prisidėjo konstruojant ir gaminant pistoletus kulkosvaidžius ,”Vytis 1″, “,Vytis 2″ ir “Vytis 3″ bei įvairių modifikacijų granatas.

A.Petrusevičius ir dar du kauniečiai Valstybės saugumo departamento pareigūnų buvo sulaikyti 2006-ųjų pradžioje, kai per kratas jų namuose buvo rasti dideli kiekiai nelegaliai laikytų šaunamųjų ginklų, šovinių ir sprogmenų.

Bylos nagrinėjimo metu kaltinamieji savo kaltės neneigė. Už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais Baudžiamajame kodekse numatyta nuo 4 iki 8 metų nelaisvės.

1996-2000 metų kadencijos Seime A.Petrusevičius priklausė Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) frakcijai, buvo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys.

Šeštajame dešimtmetyje A.Petrusevičius buvo Kauno pogrindžio organizacijos “Geležinis vilkas” vado pavaduotojas. 1956 metais jis buvo suimtas ir kalėjo Mordovijos, Ozerlago, Vladimiro lageriuose. Į Lietuvą grįžo 1968 metais.

1996 metų gegužę A.Petrusevičius buvo išrinktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos pirmininku.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...