2010 Lapkričio 01

Pilvo negalavimai

Pilvelyje susiraitė skausmas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Burnytėje dar per mažai žodžių skausmui nusakyti…

Kuriam mažyliui nėra nors kartą skaudėję pilvo. Žiūrėk, suskausta tai vienur, tai kitur… Pasirodo, vaiko pilvo skausmai labai skiriasi nuo suaugusiųjų.

Pilvo skausmas – ne šiaip sau mažylio kaprizas. Tai žarnyno ar pilvo ertmės, o neretai ir gretimų ar tolėliau esančių organų pažeidimo požymis. Nors dažniausiai skausmą sukelia virškinimo sistemos sutrikimas (jį išprovokuoja netoleruojamas maistas, alergija įvairiems produktams, bakterijos bei virusai, kirmėlės, emocinis stresas ir kt.), mažyliui pilvo skausmą gali sukelti ir daugelis endokrininių ligų (pvz., cukrinis diabetas), nervų sistemos ligos (pvz., epilepsija), infekcinės ligos (inkstų, plaučių, ausų, tonzilių uždegimas). Šiuo atveju pilvo skausmas – ne pats pagrindinis simptomas. Pilvo skausmo priežastis gali būti ir chirurginės žarnų ligos, nors kūdikiams jos nėra dažnos – tai greičiau jau ūgtelėjusių vaikučių bėdos. Šios ligos  grėsmingos savo komplikacijomis, todėl jas būtina kuo anksčiau diagnozuoti.

Kur skauda – neaišku

Pilvo skausmas būna ūminis, staiga užeinantis, ir lėtinis, pasikartojantis atsiradus tam tikroms aplinkybėms. Nors suaugusiesiems nustatant ligą labai svarbi pilvo skausmo vieta, su mažaisiais ligoniukais viskas šiek tiek kitaip. Vaiko pilvo skausmas ir kiti su juo susiję simptomai yra labai neapibrėžti, t.y. dažniau skauda visą pilvą, o ne konkrečią jo vietą. Mažyliai iki trejų metų nesugeba pasakyti, kur jiems skauda, ir beveik visuomet duria pirštu į bambą. 4–8 metų vaikai irgi ne visuomet tiksliai nurodo skausmo vietą. Taip yra ne tik todėl, kad mažas vaikas nesugeba tiksliai įvardyti, kur jam skauda, bet ir dėl to, jog jo nebrandi bei dažnai jautresnė nervų sistema. Be to, kuo mažesnis vaikas, tuo intensyviau jis verkia, rėkia, blaškosi.

Sunkiau mažyliui nusakyti ir skausmo intensyvumą, o kūdikiui – ir visai neįmanoma. Kad skausmas stiprus, įrodo ir tai, jog paėmus mažylį ant rankų ar bandant nukreipti dėmesį jis net trumpam nenurimsta. Kita vertus, iš skausmo intensyvumo negalima spręsti apie ligos sunkumą – net ir menkas maudimas gali būti sunkios ligos požymis. Taigi jei mažyliui skauda pilvą, labai svarbus ne tik pats skausmas, bet ir kiti simptomai (temperatūra, katariniai reiškiniai, čiuopiami dariniai, vėmimas, viduriavimas ir kt.). Ligoniuką būtina ištirti pasitelkus papildomus tyrimo metodus,  pvz., ultragarsinį, rentgenologinį tyrimą, dažnai reikalinga ir chirurgo konsultacija bei kraujo, šlapimo ir išmatų tyrimai.

Skausmo skalės viršus

Nors kūdikiui ar mažam vaikui sunku nusakyti, kaip smarkiai jam skauda, dažniausiai tėvai tiesiog mato ir jaučia, kad skausmas – labai stiprus. Kas mažyliui gali būti?

  • Pilvo diegliukai mažyliams iki 6 mėn. Diegliai – tai staiga užeinantys periodiški intensyvūs pilvo skausmai, sukeliantys nenumaldomą naujagimių (kūdikių), kurie šiaip yra sveiki, verksmą. Tokiais atvejais skausmą veiksmingai šalina veiklioji medžiaga simetikonas (jos yra, pvz., “Espumisan L” lašiukuose). Simetikonas sumažina dujų burbuliukų paviršiaus plėvelės įtampą, todėl tie burbuliukai greičiau sprogsta ir dujos lengviau išgaruoja iš žarnyno.
  • Žarnyno anomalijos dažniausiai pasireiškia kūdikiams iki 2 mėn. Pagrindinis simptomas – vėmimas ar atpylinėjimas, tuštinimosi sutrikimas, menkas svorio prieaugis ir bloga vaiko būklė.
  • Apendicitas – tai klastinga liga, ypač mažiems vaikams. Pilvo skausmas šiuo atveju būna pastovus ir intensyvėjantis, nepraeinantis. Iš pradžių skauda visą pilvą,  po to skausmas tarsi randa savo vietą dešinėje klubinėje srityje arba po dešiniuoju šonkaulių lanku.
  • Plaučių uždegimas ar pleuritas. Pilvuką mažyliui skauda viršutinėje jo dalyje.
  • Inkstų uždegimas. Pilvo gali visai neskaudėti arba jį skaudėti visame plote. Jeigu mažyliui dar prisideda ir šlapimo pūslės uždegimas, tuomet skausmas lokalizuojasi pilvo apačioje.
  • Žarnų invaginacija (žarna įsimauna viena į kitą). Pilvo skausmas priepuolinio pobūdžio, intensyvus ir banguojantis. Čiuopiant pilvą kartais pavyksta apčiuopti standų darinį. Mažylis gali pasituštinti su krauju.
  • Įstrigusi išvarža. Pilvuką dažniausiai skauda išvaržos įstrigimo vietoje, nors skausmas gali būti ir menkai lokalizuotas. Įstrigusią išvaržą kartais galima užčiuopti. Jei tai standus darinys kirkšnyje – tuomet tai kirkšnies išvarža, jeigu čiuopiamas bambos srityje – bambos išvarža.
  • Įvairios kilmės virškinimo sistemos sutrikimai (pvz., gastroenteritas). Mažyliui dažniausiai skauda visą pilvą, be to, jis dar vemia ar / ir viduriuoja.
  • Angina ir kiti viršutinių kvėpavimo takų katarai. Ligos pradžioje dažnai skauda pilvą dėl padidėjusių žarnyno limfmazgių (jų  galima užčiuopti ir po apatiniu žandikauliu ar kakle). Skauda  visą pilvą, o skausmas gali būti įvairaus intensyvumo.

Skauda, bet nestipriai

Jei mažylis kartais guodžiasi dėl pilvuko, tačiau neilgai trukus skausmą tarsi pamiršta, jį gali kamuoti kitokios ligos.

  • Esant dispepsijai (dėl blogo virškinimo pasireiškiantys įvairūs nemalonūs pojūčiai viršutinėje pilvo dalyje) pilvo skausmas būna vidutinio stiprumo, nepastovus, kartu kartkartėmis mažasis gali vemti ar atpilti, atsirasti tuštinimosi sutrikimų.
  • Parazitinės vaikų ligos (lambliozė, helmintozės). Skausmingas visas pilvo plotas, mažylį kamuoja blogas apetitas, sutrinka virškinimas ir kt.
  • Lėtinis apendicitas. Mažyliui skauda dešinę apatinę pilvo dalį, skausmas nepastovus ir  banguojantis.
  • Vidurių užkietėjimas. Nors skauda visą pilvelį, tačiau skausmas labiau susimeta į apatinę kairę pilvo dalyje, kur susikaupia išmatos.
  • Gastroezofaginis refliuksas ir gastritas – mažyliui labiau skauda ties apatiniu krūtinkaulio kraštu, didesnį skausmą jaus po valgio.

Bambos diegliai

Skausmo apie bambą priepuoliai taip ir vadinami – bambos diegliais. Dažnai jie būna tokie stiprūs, kad vaikas susiriečia, pablykšta, jį išpila šaltas prakaitas, pykina, kartais vemia ir viduriuoja. Skausmo trukmė – nuo 15 min. iki kelių valandų. Bambos dieglių priežastys gali būti:

  • dėl ligų, tokių kaip gastritas, opinė liga, kirmėlės, vidurių užkietėjimas, lėtinis apendicitas, paslanki akloji žarna, inkstų akmenligė, hipoglikeminė ketonemija (sergant diabetu atsirandanti dėl sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje), kūdikių diegliai;
  • dėl teigiamų ir neigiamų emocijų pertekliaus (džiaugsmas, pyktis, baimė, didelis psichinis ir fizinis krūvis mokykloje ar už jos ribų). Dažnai mamytės tokius jautrius mažylius apibūdina žodžiais “vos tik susijaudina, jam iš karto pradeda skaudėti pilvuką”. Šiuo atveju reikia gydyti stresą, vaiką raminti. Jei to padaryti nepavyksta tėvams, kreipkitės pagalbos į specialistus – neurologus, psichologus.

Tėveliai turi atkreipti dėmesį

  • Kada prasidėjo skausmas – prieš valgį ar po jo (kiek maždaug laiko praėjus).
  • Kaip dažnai kartojasi spazmai  – nuolat ar su pertraukomis.
  • Vyresnių vaikų išsiklausinėkite, koks tas skausmas – bukas, spaudžiantis, duriantis, aštrus ar priepuoliais; kur skauda – duobutę po krūtinkauliu, apie bambą, po dešiniuoju šonkaulių lanku ar dešiniame šone apačioje.
  • Kokia bendra mažylio būklė: ar jis nori valgyti, ar užsimiršęs žaidžia, o gal guli. Jeigu guli, tai itin svarbi jo padėtis – ar jis susirietęs į kamuoliuką ir pritraukęs kojas.
  • Nukreipę mažylių dėmesį, tėveliai galėtų patys bandyti čiuopti pilvuką. Labai svarbu, ar vaikas duos tai daryti, ar neleis net prisiliesti. Be to, būtina išsiaiškinti, ar mažylio pilvas minkštas, ar įtemptas.
  • Jeigu vaikas vėmė, kaip dažnai tai vyko ir ką konkrečiai jis išvėmė.
  • Kaip dažnai vaikas tuštinosi ir kokios konsistencijos išmatos.
  • Ar mažylis dažnai atsirūgsta.
  • Ar mažyliui nepasireiškė kitų ligų požymių: nepakilo temperatūra, neprasidėjo kosulys, gerklės skausmas.

Būtina skubėti pas gydytoją

  • Jei pilvuko skausmas nepraeina daugiau nei dvi valandas, net jei nėra kitų simptomų, vykite pas gydytoją.
  • Pilvo spazmus lydi nuolatinis vėmimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, kūdikis nebesišlapina.
  • Kūdikis be perstojo verkia arba pasikeitė verkimo pobūdis.
  • Bet kurio amžiaus vaikas negali atsikelti, guli, dejuoja iš skausmo ar verkia.
  • Vaikas susimušė pilvą, pradėjo skųstis skausmu, vemti.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...