2010 Gegužės 18

Santuoka

80 proc. žmonių Lietuvoje pradeda gyventi nesusituokę

veidas.lt

80 proc. pastaraisiais metais Lietuvoje kartu pradedančių gyventi porų bendro gyvenimo pradžioje nesituokia, o gyvena kohabitacijoje – būna sugyventiniai, rodo tyrimas.

Tokį skaičių Lietuvos socialinių tyrimų centro atstovė Aušra Maslauskaitė antradienį spaudos konferencijoje įvardijo pristatydama tyrimo “Kartų ir lyčių tyrimas” rezultatus.

Pasak jos, tyrimo rezultatai leidžia daryti išvadą, kad pastaraisiais dešimtmečiais šeimos kūrimo modelis Lietuvoje pasikeitė.

“Nuo 1970 metų gimusios kartos vis dažniau partnerystę pradeda kohabitacija. (…) Šiuo metu 80 proc. visų kiekvienais metais sudaromų pirmų partnerysčių yra kuriamos ne santuokos, bet kohabitacijos arba sugyvenimo pagrindu. Lūžio taškas įvyko apie 1998-2000 metus, kai kiekvienais metais sudaromų partnerysčių, kuriamų santuoka ir kohabitacija sudarė po 50 proc. Tėvų kartoje šie rodikliai buvo apie 15 proc., o senelių kartoje apie 5-8 proc.”, – sakė sociologė.

Šie pokyčiai pasak jo, negali būti siejami tik su praėjusių 20 metų veiksniais.

“Jei žiūrėsime per visą laikotarpį iki 1990 metų, kohabitacijos procesas kaip pirmų partnerysčių procesas plito lėtai, bet plito nuosaikiai. Tai reiškia, kad mes į nepriklausomybę atėjome su jau pradėjusiu kisti šeimos modeliu. Labai dažnai mėgstama tai nurašyti kažkokioms Vakarų įtakoms, vis tik dažniau reikėtų pasižiūrėti į situaciją, kurią mes turime ir paveldėjome”, – sakė A.Maslauskaitė.

Šis tyrimas Lietuvoje buvo atliktas 2006 metais, jo metu apklausti 10 tūkst. 18-79 metų respondentų, gimusių 1927-1988 metais. Tyrimą, kurio respondentams reikėjo užpildyti 60 puslapių anketą, rėmė Mokslo ir studijų fondas, inicijavo Jungtinės Tautos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. K.Stro K.Stro rašo:

    Pagal mano mamą – tai paleistuvavimas. Katalikų bažnyčia tokio gyvenimo (prisimatavimo) nepalaiko. Taip ir vaikai dažnai lieka be tėvo. Jei tik atsiranda tų vaikų – juk gyvena tokie sugyventiniai tik dėl pasikrušimo


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...