2015 Gruodžio 27

Prognozės

10 neįtikėtinų „Saxo Bank“ prognozių 2016-iems

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

„Neįtikėtinos prognozės“ ateinantiems metams – tai 10 įvykių, kurie, nors mažai tikėtini, vis dėlto veikiausiai turėtų sulaukti didesnio dėmesio. Jie gali turėti reikšmingų pasekmių finansiniam 2016 metų peizažui.

„Politinio atsako į finansų krizę paradigma dar paralyžiuota, bet šis laikotarpis jau eina į pabaigą. Kiekybiniu skatinimu ir kitomis gelbėjimo priemonėmis nepasiekta norimo tikslo. O Kinija keičia savo ekonominį modelį. Geopolitinė situacija yra ypač sudėtinga. Kyla ribinė lėšų kaina, kartu ir rinka tampa ypač kintama bei neapibrėžta. Būtent tokiame kontekste šiemet pateikiame savo prognozes“, – teigia vyriausiasis Danijos investicinio banko „Saxo Bank“ ekonomistas Steenas Jakobsenas.

Pateikiame „Saxo Bank“ „Neįtikėtinas prognozes 2016 metams“:

1. Euro ir JAV dolerio kurso kryptis? 1.23…

Milžiniškas Europos einamosios sąskaitos perteklius ir žemesnė infliacija, vadovaujantis makroekonomine teorija, skatins stipresnės, o ne silpnesnės valiutos įsigalėjimą. Pasibaigus visam konkurencingumo varžybų ciklui, dėl JAV palūkanų normų politikos grįšime prie silpnesnio JAV dolerio.

Iki 2016 metų pabaigos Rusijos rublio kursas paaugs apie 20 proc., palyginti su JAV dolerio ir euro krepšeliu.

2. Per 2016 metus Rusijos rublis pabrangsta 20 proc.

Šoktelėjus naftos paklausai ir JAV Federalinei rezervų sistemai pernelyg lėtai keliant palūkanų normas, iki 2016 metų pabaigos Rusijos rublio kursas paaugs apie 20 proc., palyginti su JAV dolerio ir euro krepšeliu.

3. Silicio slėnio „vienaragiai“ grįžta į realybę

2016 metai Silicio slėnyje primins 2000-uosius: atsiras vis daugiau pradedančiųjų įmonių, kurios, siekdamos kritinės masės, atidės paslaugų apmokestinimo bei realaus verslo modelio planus mainais į naujų vartotojų pritraukimą.

4. Olimpinės žaidynės padeda besivystančioms rinkoms atsigauti. Tai rodo Brazilijos pavyzdys

Stabilizacija. Gavus Olimpinėms žaidynėms reikalingų investicijų ir ėmusis nuosaikių reformų, atgims lūkesčiai, kad Brazilijos ūkis atsigaus. Be to, pigesnės vietinės valiutos skatins eksportuoti besivystančias šalis. Dėl to, besivystančių rinkų akcijoms aplenkiant obligacijas bei kitų regionų akcijas, numatomi puikūs metai.

Demokratai pasieks triuškinančią pergalę, skatindami aktyviai balsuoti tūkstantmečio kartą.

5. JAV demokratų partija išlaiko prezidento postą ir 2016 metais susigrąžina stiprią daugumą Kongrese

Nerimstant vidinėms kovoms dėl ateities vizijos, dramatiškai susilpnės Respublikonų partijos pozicija. Demokratai pasieks triuškinančią pergalę, skatindami aktyviai balsuoti tūkstantmečio kartą, pasipiktinusią dėl pastaruosius aštuonerius metus besitęsiančios politinės aklavietes bei skurdžių darbo rinkos perspektyvų.

6. Dėl sumaišties naftą eksportuojančių šalių organizacijoje (OPEC) naftos kainos laikinai grįžta į 100 JAV dolerių už barelį lygį

OPEC žaliavinės naftos krepšelio kainai nukritus iki 2009 metų lygio, pasitikėjimas valdymo, pasitelkiant pasiūlą, strategija šlubuos: mažiau pasitikės tiek silpnesni, tiek turtingesni OPEC kartelio nariai. Vis dėlto, pasirodžius ilgai lauktiems ženklams, kad OPEC nepriklausančių naftos gamintojų pajėgumai mažės, padrąsintas kartelis užklups nepasiruošusią rinką, taip pat sumažindamas pasiūlą. Naftos kaina ims sparčiai kilti, paskatindama grįžtančius investuotojus pirkti žaliavą ir atgaivindama perspektyvas, kad naftos kainos gali siekti 100 JAV dolerių už barelį.

7. Sidabras išsilaisvina iš aukso pančių ir pabrangsta 33 proc.

2016 metais stebėsime, kaip atgaunamas pasitikėjimas sidabru. Politinė valia išmesti kuo mažiau anglies dvideginio į aplinką, remiant atsinaujinančius energijos šaltinius, padidins sidabro paklausą, kadangi šis metalas naudojamas saulės energijos elementams. Dėl to sidabro kaina šoktels trečdaliu – jis pabrangs labiau nei kiti metalai.

Stambių investuotojų gretose įsivyraus panika, skatinanti masinius išpardavimus.

8. Dėl agresyvių JAV Federalinės rezervų sistemos veiksmų griūva pasaulinė įmonių obligacijų rinka

2016 metų pabaigoje griežtajai Janet Yellen – JAV Federalinės rezervų sistemos vadovei – agresyviai keliant palūkanų normas, žmonės pradės išpardavinėti obligacijas visose pagrindinėse rinkose. Šių instrumentų pajamingumas augs. Bankų ir finansų maklerių balansuose nebenumatant galimybės prekiauti šiais instrumentais ir rinkai palaikyti, išnyks vienas kertinių obligacijų rinkų gyvybingumą palaikančių elementų. Pavėluotai suvokus realią situaciją, kuomet pažangūs rizikos vertinimo modeliai vienu metu ims signalizuoti apie išaugusią riziką, stambių investuotojų gretose įsivyraus panika, skatinanti masinius išpardavimus.

9.„El Niño“ sužadina infliacijos bangą

Kitų metų „El Niño“ efektas bus stipriausias nuo stebėjimų pradžios. Dėl jo ims trūkti drėgmės daugelyje Pietryčių Azijos teritorijų ir išplis sausros Australijoje. Mažesnis visų žemės ūkio žaliavų derlius apribos pasiūlą, o paklausa, augant pasauliniam ūkiui, ir toliau didės. Dėl to indeksas „Bloomberg Agriculture Spot Index“ šoktels 40 proc., išpūsdamas išsiilgtąją infliaciją.

Socialiai lygesnėje visuomenėje prabanga bus vertinama mažiau už kitas vertybes.

10. Pragyvenimo nelygybė viršija prabangą

Augant nelygybei ir nedarbui sudarant 10 proc., Europoje bus svarstoma, kaip užtikrinti bazines minimalias pajamas kiekvienam piliečiui, kurios leistų patenkinti pagrindinius poreikius. Socialiai lygesnėje visuomenėje prabanga bus vertinama mažiau už kitas vertybes. Dėl to smuks prabangos prekių paklausa, o atitinkamas pramonės sektorius žlugs.

Visą leidinį „Neįtikėtinos prognozės 2016 metams“ galite rasti čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...