2015 Gruodžio 31

Prognozės

Kelionė į 2016-uosius: 27 įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

veidas.lt

 

"Scanpix" nuotr.
Žvelgiame į ateitį: Kokie įvykiai mūsų laukia 2016-aisiais? “Veidas” pateikia 27 kitų metų Lietuvos ir pasaulio įvykius:

SAUSIS

1 d. įsigalios laisvosios prekybos zona tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos. Dvišalis laisvosios prekybos režimas turėjo įsigalioti jau 2015 m., bet ES pasidavė Rusijos spaudimui ir susitarimo įsigaliojimo datą atidėjo.

7 d. Lietuvoje prasidės 2016 m. šaukimas į nuolatinę privalomąją karo tarnybą. Kaip ir 2015 m., devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliks 3 tūkst. jaunuolių.

27 d. Vilniaus apygardos teismas pradės nagrinėti 1991 m. sausio įvykių bylą, kurią sudaro 702 tomai dokumentų, o kaltinimai dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų pareikšti 66 asmenimis.

 

Sausį į Lietuvą turėtų atvykti pirmieji Lietuvai teksiantys pabėgėliai. Lietuva per dvejus metus turės priimti 325 žmones – 240 pabėgėlių iš Eritrėjos ir Sirijos, kurie šiuo metu glaudžiasi Italijoje ir Graikijoje, taip pat 85 migrantus iš trečiųjų šalių.

VASARIS

12–22 d. Lilehameryje (Norvegija) vyks 2-osios jaunimo žiemos olimpinės žaidynės, kuriose pirmą kartą dalyvaus snieglentininkas iš Lietuvos – šešiolikmetis Aras Arlauskas. Lietuvai jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse atstovaus apie 10 sportininkų. Jau žinoma, kad žaidynėse dalyvaus šokėjai ant ledo Guostė Damulevičiūtė ir Deividas Kizala bei ledo ritulininkas Dino Mukovozas. Po atrankų turėtų paaiškėti biatlono, slidininkų ir kalnų slidininkų pavardės.

25–28 d. vyks Vilniaus knygų mugė, kurioje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, o per keturias dienas mugę aplanko per 60 tūkst. lankytojų.

 

 

 

KOVAS

1 d. Lietuvoje didės alkoholio ir rūkalų akcizai. Rūkalų akcizų tarifai kitąmet didės 5–9 proc., alkoholio (priklausomai nuo stiprumo) – 2,5–8 proc. Planuojama, kad dėl to valstybės biudžetas 2016 m. turėtų gauti apie 18 mln. eurų papildomų pajamų.

20 d. Australijoje prasidės 67-asis „Formulės 1“ sezonas, truksiantis iki lapkričio 27 d. ir pasibaigsiantis Abu Dabyje. 2016-aisiais varžybose dalyvaus nauja ekipa iš JAV „Haas F1 Team“. Tai bus pirmoji JAV „Formulės 1“ komanda nuo 1986 m., o jai vadovaus buvęs „Jaguar“ ir „Red Bull“ ekipų technikos direktorius Güntheris Steineris. Be to, į varžybas sugrąžinama Vokietijos „Grand Prix“ bei Europos „Grand Prix“ Azerbaidžane.

28 d.–balandžio 3 d. Bostone (JAV) vyks pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas. Jame dalyvaus ir pora iš Lietuvos – porinio čiuožimo atstovai Goda Butkutė ir Nikita Jermolajevas.

31 d. Baigsis Graikijos paskolos sutartis su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF). Kol kas Graikija nesiekia, kad sutartis būtų pratęsta, tačiau, analitikų vertinimu, iki galo atsiskaityti su TVF iki minėtos datos šaliai gali nepavykti.

BALANDIS

Vėliausiai balandį turėtų būti atidarytas reguliarus geležinkelio maršrutas nauja „Rail Baltica“ vėže, sujungsiančia Kauną su Balstoge (Lenkija).

18 d. bus paskelbtos ilgokai atidėlioto tyrimo apie Irako karą išvados, kurios turėtų atskleisti nemažai skandalingų faktų apie JAV ir sąjungininkių veiksmus Irake.

23 d. Lietuvoje vyks akcija „Darom“, kasmet suburianti per 250 tūkst. Lietuvos gyventojų ir tapusi masiškiausiu šalies renginiu po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. 2016 m. akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į oro taršą.

 

 

GEGUŽĖ

Gegužę paaiškės, ar Lietuva bus pakviesta pradėti oficialias derybas dėl narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje. Vilnius šio tikslo siekia nuo 2002 m.

 

 

 

BIRŽELIS

10 d. Prancūzijoje prasidės mėnesį truksiantis Europos futbolo čempionatas. Pirmą kartą nuo 1996 m. pirmenybėse žais ne 16, o 24 komandos, kurios bus suskirstytos į šešias grupes.

Stambule birželį (tiksli data nėra žinoma) bus surengtas Panortodoksinis sinodas, kurio nebuvo jau tūkstantį metų ir kuris pretenduoja tapti aštuntuoju Stačiatikių bažnyčių visuotiniu susirinkimu. Panortodoksinis sinodas – visų 15 autokefalinių Bažnyčių vadovų ir juos lydinčių vyskupų susitikimas.

LIEPA

1 d. prasidės Baltarusijos rublio denominacija, truksianti iki metų pabaigos. Kitaip tariant, vyks pinigų reforma, kurios metu bus sumažintas valiutos nominalas. Denominuojamos valiutos santykis – 10000:1. Oficialiai skelbiama, kad numatyta rublio denominacija neturės įtakos prekių ir paslaugų kainoms, tačiau tikėtina, kad Baltarusijos piniginio vieneto denominacija bus lydima Baltarusijos rublio nuvertėjimo.

8–9 d. Varšuvoje vyks NATO viršūnių susitikimas. Praėjusiame NATO viršūnių susitikime Velse Aljansas patvirtino plataus masto planus stiprinti gynybą Rytų Europoje, siekiant užtikrinti savo sąjungininkes, nerimaujančias dėl Rusijos intervencijos Ukrainoje, kad NATO apsaugos jas nuo bet kokio puolimo.

Iki liepos mėnesio prekybos tinklas „Lidl“ Lietuvoje atidarys kelias parduotuves. Startui Lietuvoje besirengiantis mažmeninės prekybos tinklas Valstybiniam patentų biurui jau yra pateikęs paraiškas registruoti keletą prekių ženklų.

Nuo metų vidurio ES panaikins vizų režimą Gruzijai ir Ukrainai. Ukrainos ir Gruzijos piliečiai kas pusmetį tris mėnesius galės lankytis ES, bet tai nereikš leidimo dirbti.

RUGPJŪTIS

5–21 d. Rio de Žaneire (Brazilija) vyks 2016 m. vasaros olimpinės žaidynės. Šios vasaros olimpinės žaidynės bus pirmos Pietų Amerikos žemyne, antros – Lotynų Amerikoje (po Meksiko žaidynių), trečios – Pietų pusrutulyje bei pirmos portugališkai kalbančioje valstybėje.

31 d.–rugsėjo 4 d. Vilniuje vyks Europos archeologų kongresas, kuriame dalyvaus apie 2 tūkst. dalyvių iš daugiau nei 60 šalių. 2015 m. kongresas vyko Didžiojoje Britanijoje, 2017 m. vyks Nyderlanduose, 2018 m. – Ispanijoje.

RUGSĖJIS

4–5 d. Kinijos Hangdžou mieste (Džedziango provincijoje) vyks 11-asis istorijoje ir pirmasis Kinijoje Didžiojo dvidešimtuko G-20 susitikimas.

18 d. numatomi Rusijos Dūmos rinkimai, kurie anksčiau buvo planuoti 2016 m. gruodžio 4 d. Opozicijos atstovų teigimu, paankstinęs rinkimus Vladimiras Putinas siekia sustiprinti sau palankių partijų pozicijas ir susilp­ninti Kremliaus oponentus, mat rinkimai vyks po vangios kampanijos, vyksiančios vasarą, kai daugelis Rusijos gyventojų atostogauja.

SPALIS

9 d. vyks Lietuvos Seimo rinkimai.

LAPKRITIS

8 d. JAV vyks prezidento rinkimai. Daugelyje apklausų kaip Demokratų partijos favoritė pirmauja Hillary Clinton, o Respublikonų partijos laimėtojas – sunkiau nuspėjamas. Juo gali tapti Jebas Bushas, Benas Carsonas, Marcas Rubio, Randas Paulas ar milijardierius Donaldas Trumpas, ką tik padidinęs savo populiarumą pažadais nebeįsileisti į JAV musulmonų.

 

 

 

GRUODIS

7 d. Lietuvoje bus minimos Prezidento Kazio Griniaus 150-osios gimimo metinės. Šios sukakties proga Seimas 2016-uosius paskelbė K.Griniaus metais.

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...