2011 Birželio 26

Žmogaus akis gali veikti kaip kompasas?

veidas.lt

manosveikata.lt

Mokslininkai nustatė, kad žmogaus tinklainėje esantį šviesai jautrų proteiną perkėlus į vaisinę muselę, šis įgauna gebėjimą aptikti magnetinius laukus.

Tyrėjai teigia: šie rezultatai leidžia manyti, kad žmogaus proteinas gali veikti kaip magnetinio lauko jutiklis, tačiau nežinoma, ar žmonės tuo naudojasi, ar ne, rašo LiveScience.com.

“Tai kelia klausimą: galbūt turėtume galvoti apie šeštąjį pojūtį. Manoma, kad tai labai svarbu migruojantiems paukščiams. Galbūt šis proteinas taip pat atlieka svarbią funkciją, žmonėms juntant magnetinius laukus”, – kalbėjo Stevenas Reppertas iš Masačusetso medicinos mokyklos.

Ankstesni tyrimai leido manyti, kad sugebėjimas aptikti magnetinius laukus ne tik padeda gyvūnams, pavyzdžiui, vėžliams ar migruojantiems paukščiams, naviguoti, bet ir įtakoja regimosios erdvės suvokimą.

“Tai gali prididėti prie to, kaip gyvūnai suvokia objektų buvimą laike ir erdvėje, apie ką anksčiau nesusimąstėme”, – kalbėjo neurobiologas S. Reppertas.

Manoma, kad gyvūnų magnetinį pojūtį lemia specialūs proteinai, vadinami kriptochromais, kurių randama ir žmogaus tinklainėje. Nors ankstesni elgesio tyrimai leido manyti, kad žmonės negali justi magnetinių laukų, egzistuoja įrodymų, kad Žemės magnetizmas veikia mūsų akių šviesos sistemą.

Norėdami nustatyti, ar žmonės turi tokį pojūtį, S. Reppertas ir jo kolegos eksperimentavo su vaisinėmis muselėmis. Vienoms jų kriptochromai buvo pakeisti žmogiškąja šio proteino atmaina.

Mokslininkai patalpino muses į T formos labirintą, o jo atšakose įrengė rites, kuriomis paleidus elektros srovę, jos įsimagnetina. Tyrėjai įmagnetindavo tai vieną, tai kitą labirinto atšaką ir naudojo įvairų magnetinio lauko stiprumą, kuris kai kuriais atvejais buvo 8 kartus didesnis nei Žemės magnetinis laukas.

Muselės su žmogiškaisiais kriptochromais reagavo į magnetinius laukus – jų vengė, kaip elgtųsi natūraliai, jei nebūtų pratusios prie magnetizmo, arba mieliau rinkosi įmagnetintą labirinto atšaką, jei buvo treniruojamos, skatinant saldėsiais, eiti magnetinio lauko link.

Žmogaus proteinas veikė tik mėlynos šviesos diapazone, nustatė tyrėjai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...