2012 Gegužės 14

Žemaičių organizacijų atstovų nutarimas

veidas.lt

Palangoje įvyko Pasaulio Žemaičių sueiga. Aptarta, kad Lietuvos Respublikos santvarkoje valstybės vadovai visiškai neorganizuoja nei Lietuvių, nei Žemaičių tikrosios istorijos išsiaiškinimo ir paskelbimo.

Pasak kalbotyrininkų seniausia Europoje pripažinta mūsų kalba. Tačiau respublikos valstybės vadovai neužtikrina jos išsaugojimo ir apgynimo nuo tarptautinių svetimybių, išsaugojimo kaip raktinės pasaulio kultūrų senovės kalbos, padedančios ir kitoms tautoms bei mokslui suvokti pasaulio vystymosi raidą, o tai atitiktų UNESCO organizacijos pasaulio kultūros paveldo tikslus, todėl Žemaičiai netekę kantrybės ir suprasdami, kad respublikos santvarka savo galimybėmis nebepajėgi veikti savo žmonių esminių tikslų naudai „Būkime vieningi“ pakvietimu susirinko į sueigą.

Aptarta, kad Lietuvos valstybės politikai skiria daugybę pinigų svaigimų, pramogų, sporto ir žaidimų, dainavimų, šokimų, jaunimo mainų ir paruošimo emigracijai, ruošimo imigrantų invazijai, o vietinės reikšmės neesminių dalykų, Lietuvos vardo garsinimui šalyse, iš kurių gali plūstelti emigrantai, tačiau įstatymais neužkerta galimybių užsienio kalbų plėtimu naikinti vietinių senbuvių kalbas. Nepanaudoja galimybės senbuvių kalbą išsaugoti įregistruojant ją UNESKO organizacijoje, kad išsaugotų kaip pasaulio kultūros paveldą saugomą tarptautinėmis konvencijomis. Suvokiama, kad kokiais žodžiais kalbama, tokiais žodžiais ir galvojama. Kai įdiegiami sunkiai suvokiamos prasmės tarptautiniai žodžiai ir užsieniniai beprasmiai pavadinimai jų pagrindu kuriami ir sunkiai suvokiamos prasmės sumanymai.

Tarptautinės darbininkijos susikalbėjimo tikslams anglų kalbos neišraiškingumo kokybė aiškiai per prasta suprantantiems žemaitiškai ir lietuviškai. Siekiant, kad politikai, valstybės tarnautojai ir kiti žmonės galvotų protingiau, būtina atstatyti ir ateičiai išsaugoti žynių sukurtas lietuvių ir žemaičių kalbas, susijusias su vietinių žmonių prigimtinėmis savybėmis, visatos ir gamtos veiksmų pavadinimais ir ypatingai išraiškingas.

Aptarta, kad visose šalyse vietinių tautų senbuviai ir jų palikuonys geriausiai prisitaikę gyventi tomis gamtinėmis aplinkybėmis. Jie geriausiai suvokia toje vietoje veikiančias gamtines sąlygas, supranta vietinius gyvūnus, žino augalų savybes, geriausiai pajėgūs globoti naujuosius atėjūnus arba juos atgrasyti nuo toje vietovėje apsigyvenimo ir išnykimo. Dėl skirtingų savybių, skirtingų įsitikinimų ir skirtingų tikslų tautų sugretinimas didina tarpusavio pavojus. Istoriškai akivaizdu, kad tikslinga išvengti galimybių ateityje kam nors ir vėl sukurstyti skirtingų  tautų tarpusavio nesutarimus, rungimąsi ir kovas, o gal ir vėl tarpusavio žudynes – tai liudija atėjūnų tautų šimtai masinių kapaviečių – vokiečių, švedų, prancūzų, rusų, žydų ir kitų. Todėl būtina išsaugoti senbuvių kultūrą  ir žmones kaip vietinio patyrimo, aplinkos suvokimo bei tūkstantmečiais sukaupto paveldo išsaugotojus.

NUTARTA – kadangi esamoje respublikos santvarkoje trūksta įstaigos pakankamai pajėgios įgyvendinti aptartus tikslus, be to, dvasininkija veikia nesusijusiais su valstybės  tikslais, tikslinga pagerinti valstybės valdymą galingesniu politiniu, teisiniu ir dvasiniu instrumentu negu prezidentai, seimas ir vyriausybė. Todėl tikslinga teisėtai neprievartiniu būdu savanoriškai su aktyviausiai valstybės labui veikiančių žmonių pagalba, atstatyti Lietuvos Karalystę su šiuolaikiškai patobulinta Karaliaus įstaiga bei Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę – kaip panašių tikslų šalių sandraugą dėl Žemaičių ir kitų senbuvių tautų tikslų įgyvendinimo užtikrinimo platesne kaimynine apimtimi.

Sueigoje dalyvavo žemaičiai iš užsienio šalių atstovai ir vietinių organizacijų: „Žemaičių kultūros draugija“ ir jos skyriai iš Panevėžio, Skuodo, Kauno, Mažeikių, Kėdainių, „Kauno Žemaičių bendrija“, „Žemaitijos partija“, „Visuomeninė organizacija Žemaičių sąjunga“, „Klaipėdos romuva“, „Žemaičių krašto draugija“, „Kauno Žemaičių bendrija“, „Pagyvenusių žmonių bendrija“, VŠĮ “Žemaičių paveldas“, „Žemaičių partija“, „Palangos Žemaičių kultūros draugija“, „Žemaičių alka“, „Aisčiai“, , Palangos miesto vicemeras Saulius Simė, Klaipėdos miesto tarybos narys Vytautas Lupeika, rašytoja- istorikė Inga Baranauskienė, bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – Karalystės Atkuriamosios Tarybos veiklos atnaujinimo pradininkai Milvydas Juškauskas, Vaidas Lekstutis, Violeta Sirvydytė, Vaidas Želvys ir kt. valstybės veiklai neabejingi žmonės.

Sueigos dalyviai Palangoje, Basanavičiaus g. nuolatinai iškėlė didžiulę Žemaitijos vėliavą, kaip ženklą, kad  Lietuvos nelaimėse nepaliks, valdymo santvarką pagerinti padės.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (11)

 1. žkd žkd rašo:

  Žemaičių kultūros draugijos atstovai dalyvavo sueigoje, bet po jokiomis “Karalių įstaigomis” nepasirašė (neklaidinkim visuomenės):)

 2. Kestas Kestas rašo:

  As asmeniskai galvoju reiktu Zemaitijai atsiskirti nuo likusios Lietuveles, ir po keliu metu pati lietuvele prasysis prijungiama… uostas nesa beprotiska nauda Lietuvai, jei jo nebeturetu tai ir tie like zmogeliai issibegiotu, nes su kubiliaus ateities matymu tai jokios ateities ir nesimato :)

 3. Senukas (aukštaitis) Senukas (aukštaitis) rašo:

  Jūs ten žemaičiai baikite tas nesąmones kalbėti ir daryti. Nepilkite Lietuvos priešams vandens ant jų malūno. Suskaldyti Lietuvą galima labai greitai, o sulipdyti bus sunku, kaip kad buvo sunku Mindaugui. Ar per mažai Mindaugas jūsų galvų nukapojo, kad paikos mintys jūsų galvose tebesiveisia ? Vis norite būti pirmi. Nebūsite. Lietuvoje ruošiama dirva Karalystės atkūrimui, bet nereikia bėgti įvykiams už akių ir sugadinti reikalą. Ateis laikas ir bus vaikas, kaip kad Juršėnas mėgsta sakyti.Todėl baikite su tomis žemaičių karalystėmis, bus Lietuvos karalystė – vieninga valstybė. Ir jokių kalbų. O jei daug galvas kelsit kur nereikia, tai teks apkapoti, kaip Mindaugas darė. Išmeskite iš savo tarpo KGB-istus, kurie jums drumščia smegenines ir provokuoja visokioms nesąmonėms. Rimtumo žemaičiai, rimtumo.Negadinkite savo vardo nesąmonėmis. Ir nepasiduokite puikybei, nes teks žemai kristi. Va tep.

 4. Juozas Juozas rašo:

  Aš esu ŽKD narys, ten buvau ir nebalsavau prieš, tie kas pasirašynėja ŽKD vardu aukščiau yra apsišaukeliai provokotoriai ir melagiai :D Tai gal visokie tokie ir kiršina Žemaitiją , kad nori nuo Lietuvos atsiskirti?

 5. Petras Petras rašo:

  Šaunuoliai :D Tai čia kalba pie LDK visos Lietuvos ir ne tik karalystę. Męs Dzūkai palaikome tokį sprendimą. ŽKD eikite šokti dainuoti ir daryti tai kas Jūms ir priklauso…

 6. Kęstas Kęstas rašo:

  Na, neturiu teisės kalbėt visų sūduvių vardu, bet asmeniškai palaikau karaliaus kaip dvasinio- moralinio visus vienijančio autoriteto idėją :)

 7. Zemaitis Zemaitis rašo:

  As taip pat buvau toje sueigoje,visiems iskeltiems tikslams buvo pritarta balsavimu.Galejo balsuoti tik uzsiregistrave asmenys. Kiek maciau vyrai turi ir filmuota ir audio medziaga nuo pat sueigos pradzios.TEP KAD ISLINDA VESI VEIKIEJE ZKD KAP ONT MUSA ZEMAITEJES, PININGELIUS PLAUN ZKD PER TELSIUM VYSKUPYJA. I VESI VEIKIEJE YR ZINUOMI. MALACE ORGANIZATUORE!!!

 8. ėdis ėdis rašo:

  iduome kas per burundoks tū žemielapi ikėša,nu kada Šiaule nebe Žemaitėjė. Tokėms veikiejems rektom klizma pastatyt, ka nebkėltom nuors fantazoutė

 9. Mikas Mikas rašo:

  Įdomu, katras užsienis apmoka jų durnavojimus tas kuris tik su balta višta, ar tas kur vėl sojūzo nori?

 10. Kauno žemaitių draugija Kauno žemaitių draugija rašo:

  Dalyvavome ir pritarėme rezoliucijai rankos pakėlimu . Šaunuoliai palangiškiai.

 11. To Senukas (aukštaitis) To Senukas (aukštaitis) rašo:

  Tu paaiskink, kam rikalinga Klaipedai bei Zemaityjai ta LIETUVA? Skaldyti? Ka Lietuva? Jusu Lietuva,o ne Zemaiciu ir butent ne Klaipedos. Mums LIETUVA is viso NERIKALINGA!!! Jeigu ne Klaipeda ir Zemaityja, BRANGI TEVYNE MUSU taip apie Lietuva jus butumet senai prazuve! As UZ JOG KLAIPEDA ATSISKIRTU NUO LIETUVOS NES KLAIPEDAI IR ZEMAITYJAI IS VISO LIETUVA NERIKALINGA!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...