2010 Liepos 25

Ekologiška produkcija

Žalioji mada – kokybiški ir natūralūs drabužiai

veidas.lt

Taip malonu, kai prie kūno liečiasi lengvas šilkinis drabužis, aplink kojas plaikstosi plono lino suknutė ar nuo karščio saugo medvilniniai marškinėliai. Tik natūralios medžiagos yra gyvos, jos leidžia kūnui kvėpuoti, todėl visai kitaip jaučiamės vilkėdamos tokius drabužius ar naudodamos higieninius įklotus.

Drabužiai, kurių reikia atsikratyti

Daugelio mūsų spintose karaliauja iš sintetinių audinių pasiūti drabužiai. Jie pigūs, beveik nesiglamžo, ilgai nesusidėvi, juos lengva skalbti. Bet ar gerai su jais jaučiamės, ypač kai karšta? Iš naftos produktų pagaminti sintetiniai audiniai – poliamidas, akrilas, poliesteris, nailonas ir kiti sukelia ne vieną nemalonų pojūtį.

 • Išprovokuoja alergines reakcijas. Sintetiniai audiniai jautriems žmonėms gali sukelti alerginį, kontaktinį dermatitą, ypač karštomis dienomis. Dažniausiai oda parausta pažastyse, kirkšnyse. Tas vietas niežti, atsiranda raudonų dėmių. Nuo dažno kasymosi gali atsirasti pūslelių ar pūlinukų.
 • Stipriai prakaituojama. Sintetiniai audiniai labai gerai praleidžia šilumą. Tad jei karštą dieną dėvėsite kaproninius ar nailoninius drabužius, gausiai prakaituosite. Dėl to lengva perkaisti, o staiga atšalus – susirgti peršalimo ligomis.
 • Teršia aplinką. Jeigu norite prisidėti prie aplinkos tausojimo, taip pat dėvėkite tik iš natūralių medžiagų pasiūtus drabužius. Gaminant sintetinį pluoštą į aplinką išskiriamos pavojingos cheminės medžiagos, spartinančios pasaulinį atšilimą. O atsidūręs sąvartyne toks drabužis visiškai suyra tik per 30–40 metų.

Kas slepiasi už ryškių spalvų

Mums ir aplinkai kenkia ne tik sintetiniai audiniai, bet ir dažai, kuriais jie būna nudažyti. Natūralios medžiagos (medvilnė, linas) taip pat gali būti nubalintos ar išmargintos sveikatai pavojingais cheminiais balikliais ir sintetiniais dažais.

 • Kenkia nervų sistemai. Apdorojant sintetinius audinius naudojami cheminiai junginiai, kurie gamtoje neskyla, todėl kaupiasi žmogaus organizme. Šios medžiagos sutrikdo hormonų pusiausvyrą, neigiamai veikia nervų sistemą. Gali sulėtėti vaiko vystymasis.
 • Gali sukelti astmos priepuolį. Ruošiant drabužius pardavimui dažnai naudojamas formaldehidas. Jis padeda audiniui ilgai išlaikyti ryškią spalvą. Dėl jo drabužiai nesilamdo ir nesusitraukia. Tačiau manoma, kad formaldehidas sukelia astmos priepuolius.
 • Nesiglamžančių drabužių trūkumai. Jeigu etiketėje parašyta, kad audinys nesiglamžo, yra atsparus liepsnai, jo nereikia ar negalima lyginti, geriau tokio drabužio nepirkite. Mat tokių audinių gamyboje naudojami ypač stiprūs chemikalai, sukeliantys alergines reakcijas.
 • Atsargiai – tamsios spalvos. Juoduose, mėlynuose ir ruduose dažuose yra cheminės medžiagos, kuri gali sukelti alergiją ir net vėžines ligas. Prakaituojant dažai pradeda tirpti ir per odą patenka į organizmą.

TAI vietelei – dar daugiau švelnumo

Per menstruacijas daugelis moterų patiria ne pačius maloniausius pojūčius. O jeigu dar į kelnaites prikišta nenatūralių, negyvų, oro nepraleidžiančių medžiagų, tai nenuostabu, kad tomis dienomis vaikštote kaip žemes pardavusi.

 • Dauginasi bakterijos. Dažna moteriškų lyties organų peršėjimo, niežėjimo, deginimo ar net skausmo priežastis – nenatūralios moteriškos higienos priemonės. Jose daug plastiko, viskozės, kvapiklių, superabsorbentų ir kitų naftos chemijos produktų. Tad naudojant tokius įklotus susidaro dirginimui, grybeliui ir bakterijoms daugintis palanki šilumos bei drėgmės terpė, nes moters slaptoji vietelė yra labai jautri.
 • Išmestas įklotas suyra per šimtą metų. Nemedvilniniai higieniniai įklotai yra gaminami iš plastiko, kuris žemėje irsta daugiau kaip šimtą metų. O kiekvienais metais pasaulyje išmetama daugiau kaip 45 milijardai higieninių įklotų. Jeigu juos sudėtume išilgai vieną prie kito, gautume juostą, kurios ilgis būtų lygus atstumui iki saulės.

Natūralūs įklotai – saugu ir malonu

Jeigu norite jaustis patogiai, laisvai ir maloniai, įsigykite iš natūralių medžiagų pagamintų, neturinčių pesticidų apatinių drabužių, tamponų ar įklotų. Ieškokite tokių gaminių, kuriuose nebūtų parabenų, natrio benzoato, SHG (serino, histidino, glicino), fenoksietanolio arba formaldehidų.

 • Nėra toksinių medžiagų. Natūralių medžiagų įklotai, tamponai ir kitos higienos priemonės gaminami naudojant tik gryną medvilnę, o ne biologiškai nesuyrančią viskozę ar jos mišinius su medvilne. Naudojama chloru nebalinta ir ekologiškai išauginta medvilnė, todėl joje nelieka balinimo metu susidarančio toksiško dioksino bei pesticidų, kuriais purškiama įprastiniu būdu auginama medvilnė.
 • Nedirgina jautrios odos. Iš natūralių medžiagų pagamintose higienos priemonėse nėra rišiklių, paviršiaus įtempimą reguliuojančių ar aromatinių medžiagų, latekso. Taip pat plastiko ar poliakrilinių medžiagų, kurios, prisilietusios prie odos, galėtų ją sudirginti.

Komplimentai natūralioms medžiagoms

Geriausiomis higieninėmis savybėmis pasižymi audiniai iš natūralios medvilnės ir iš plonos vilnos. Taip pat labai patogu ir malonu dėvėti lininius bei šilkinius drabužius.

 • Šilkas – švelniausias audinys. Kai šalta, jis šildo (net penkis kartus šiltesnis už medvilnę), o karštą dieną vėsina. Šilkas toks švelnus, kad neerzina net jautriausios odos. Be to, sugeria 37–39 proc. drėgmės, t.y. net du kartus daugiau nei medvilnė. Net ir sugėręs tokį kiekį drėgmės, liečiant pluoštas ar gaminys atrodo visai sausas.
 • Vilna apsaugo ir nuo šalčio, ir nuo karščio. Tokia yra merinosų vilna. Ji minkšta, puri, lengva ir šilta, pralaidi orui ir gerai sauganti nuo temperatūrų kaitos. Be to, puikiai išlaiko šilumą net ir suprakaitavus. Taip pat užkerta kelią bakterijų dauginimuisi, neutralizuoja odos išskyras. Dar viena unikali vilnos savybė – ji pati išsivalo. Drabužį reikia tik išvėdinti, ir prakaito ar kitoks kvapas išnyksta.
 • Verta įsigyti bambukinį drabužėlį. Drabužiai iš bambukų pluošto prisitaiko prie kūno temperatūros: šiltu oru vėsina, kai šalta, palaiko kūno šilumą. Be to, tai vienas ekologiškiausių audinių. Bambukai gerai auga net skurdžioje dirvoje ir yra atsparūs kenkėjams, jų nebūtina tręšti ir purkšti nuo vabzdžių.
 • Natūralios medvilnės privalumai. Medvilnė gerai sugeria drėgmę, leidžia kūnui kvėpuoti, yra tvirtas audinys. Natūrali medvilnė labai glamžosi.
 • Linas vėsina kūną ir puošia. Linas labai tvirtas (2–3 kartus tvirtesnis už medvilnę), puikiai sugeria drėgmę, vėsina kūną. Nors linas labai glamžus, bet ir lengvai lyginamas.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...