2010 Liepos 22

Apsauga nuo saulės

Atostogų ekologija

veidas.lt

"Veido" archyvas

Mėgaujantis vasaros malonumais reikia nepamiršti saiko. Ir dar – rūpindamasi vasariška apsauga nuo saulės turėkite galvoje, kad pavojingi ne tik ultravioletiniai spinduliai, bet ir patys kremai nuo saulės. Cheminio kokteilio išvengsite atostogoms išsirinkusi ekologišką kosmetiką.

Žalingieji spinduliai

Ultravioletiniai saulės spinduliai būna trijų rūšių: UVA, UVB ir UVC. Jie skiriasi tiek savo poveikiu, tiek būdais nuo jų apsisaugoti.

UVC spinduliai odai didelės įtakos nedaro, nes juos sulaiko ozono sluoksnis.

UVA spinduliai prasiskverbia giliai į storiausią odos sluoksnį – dermą, ją matomai sendindami, sausindami ir skatindami ankstyvesnį raukšlių atsiradimą. Jie taip pat slopina imuninę sistemą, todėl ši menkiau apsaugo žmogų nuo rizikos susirgti odos vėžiu. Būtent jie skatina melanomos – odos piktybinio naviko – vystymąsi. Žalingųjų spindulių poveikis odoje kaupiasi, todėl kaskart deginantis saulėje rizika susirgti vis didėja. Nors melanoma dažniausiai atsiranda 40–60 metų amžiaus žmonėms, jos priežastis gali būti nesaikingos saulės vonios, kuriomis mėgavotės dar ankstyvoje jaunystėje.

UVB spinduliai – pagrindinė odos nudegimų priežastis. Jų poveikis odai matomas plika akimi: oda tampa raudona kaip vėžys. Didelis UVB spindulių kiekis taip pat gali sukelti DNR mutaciją.

Odą apsaugoti galite tik vartodama veiksmingas priemones nuo saulės. Jas rinkdamasi atkreipkite dėmesį, kad jos saugotų tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Tik taip galite tikėtis saugesnio įdegio.

Kaip išsirinkti priemonę nuo saulės?

Užrašas SPF su skaičiumi ant kosmetikos priemonės pakuotės rodo apsaugos nuo UVB spindulių laipsnį. Kuo didesnis skaičius, tuo daugiau spindulių sulaiko priemonė. O kuo šviesesnė oda, tuo stipresnės apsaugos jai reikia. Todėl lietuvaitėms patariama rinktis priemones bent su SPF 30 – silpnesnės gali ir neapsaugoti šviesios bei jautrios odos nuo nudegimų.

!Nepamirškite, kad priemone nuo saulės nepakanka pasitepti vieną kartą: nuolat atnaujinkite jos veikimą.
Nuo saulės sauganti kosmetika – tik dalis visos apsaugos nuo saulės sistemos. Būnant atviroje saulėje būtina dėvėti galvos apdangalus, jei įmanoma, ir mažiau kūno apnuoginančius drabužius. Karščiausiu dienos metu (11–15 val.) stenkitės būti pavėsyje.

Ekologiškas įdegis

Saulė sukelia vėžį, saulės kosmetika – taip pat. Naujausi tyrimai rodo, kad kremuose nuo saulės esantys sintetiniai priedai taip pat prisideda prie vėžio ląstelių vystymosi kaip ir pavojingieji saulės spinduliai. Tad deginantis mūsų odai gresia dvigubas pavojus: ultravioletinių spindulių žala ir nuo jų turinti apsaugoti kosmetika.

Todėl kremą nuo saulės rinkitės itin atidžiai. Ieškokite kosmetikos, pagamintos iš natūralių arba ekologiškų medžiagų, kad nors per atostogas oda pailsėtų nuo cheminių dirgiklių. Natūralios medžiagos ne tik saugo, bet ir veiksmingai drėkina odą, neleidžia jai išsausėti. Kaip tokias medžiagas atpažinti?

! Ieškokite ant pakuotės ekologiškos arba natūralios kosmetikos sertifikato ženkliuko, pavyzdžiui, “Ecocert”, BDIH ar “Soil Association”. Norėdami gauti sertifikatą, kosmetikos gamintojai turi atitikti itin griežtus reikalavimus, todėl jei produktas jį turi, galite būti tikra dėl jo kokybės.

Žaidimas kvapais

Po intensyvių saulės vonių oda neretai lieka sudirgusi ir įkaitusi, todėl jai norisi tik vieno – gaivumo. Šiuo metu didžiausią galią turi aromatas: vaiskus, suteikiantis energijos ar, priešingai, tyras, atpalaiduojantis ir nuteikiantis ramiam poilsiui. Įtraukusi aromaterapinę kosmetiką į savo atostogų programą, atgaivinsite ne tik odą, bet ir jausmus.

Aromaterapijos galia pagrįsta moksliškai. Kvapiosios medžiagos į žmogaus organizmą patenka per kvėpavimo takus ir odą. Netrukus jos pasiekia ir centrinę nervų sistemą. Smegenys reaguoja į kvapus, siųsdamos signalus daugeliui organizmo sistemų: endokrininei, kvėpavimo, medžiagų apykaitos, širdies. Todėl kvapo poveikis organizmui gali būti tikrai nemenkas. Aromatai gali suteikti energijos, padidinti darbingumą. Arba priešingai – nuraminti, padėti atsipalaiduoti ir lengviau užmigti.

Todėl kiekvienas paros metas turi savą kvapą. Ryte tiks ryškūs citrusinių vaisių, guaranos ar prieskonių aromatai. Maudynės su tokio kvapo dušo geliu gali atstoti rytinės puodelį kavos. Dieną – mėgstamiausio aromato kūno losjonas. Rinkitės nuotaiką keliančius ir darbingumą skatinančius kvapus: pipirmėčių, melisų, šalavijų. Vakarui rinkitės dušo gelį su aromatais, slopinančiais fiziologines organizmo funkcijas ir taip padedančiais atsipalaiduoti. Štai stiprus levandų aromatas gali net šiek tiek sulėtinti širdies ritmą, o ramunėlių dvelksmas nuteikia poilsiui.

Natūralumo paieškos

Rinkdamasi aromaterapinę kosmetiką įdėmiai perskaitykite jos sudėties sąrašą. Tai, kad kosmetika kvepia vaisiais, visai nereiškia, kad panaudoti šių vaisių ekstraktai. Didžioji dalis aromaterapinės kosmetikos – sintetiniais kvapikliais paskaninti produktai, kuriuose didelė koncentracija kvapiųjų medžiagų, paslėptų po žodeliais “parfum” arba “fragrance”. Kvapiosios medžiagos – patys populiariausi odos dirgikliai, jautresniems žmonėms sukeliantys bėrimus ir alergiją.

Todėl kiekvieną produktą kruopščiai patikrinkite. Gaminant natūralią ar ekologišką kosmetiką naudojami kvapai išgaunami iš augalų ekstraktų, todėl yra ne tik saugesni, bet ir veiksmingesni.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...