2011 Gegužės 25

VSD turi išmokėti kompensaciją už V. Pociūną

veidas.lt

BFL

Prieš beveik penkerius metus Breste žuvęs Vytautas Pociūnas buvo Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnas, kuris po Užsienio reikalų ministerijos (URM) priedanga Baltarusijoje vykdė užduotis, todėl VSD turi išmokėti kompensaciją jo našlei, trečiadienį teismo posėdyje sakė V. Pociūno našlės advokatas.

“Mes įrodinėjome, kad jis formaliai buvo URM darbuotojas, bet tuo pačiu ir VSD darbuotojas, vykdantis atskiras VSD užduotis Baltarusijos Respublikoje”, – Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) teismo posėdyje sakė Liudvikos Pociūnienės advokatas Jonas Butkus.

VAAT nagrinėjo našlės skundą, kuriuo ši prašo, kad jai VSD išmokėtų vidutinį V. Pociūno atlyginimą už 10 metų. Moteris tvirtino nežinanti, kokia tai suma būtų, bet naujienų portalas delfi.lt paskaičiavimais, tai gali sudaryti apie pusę milijono litų.

L. Pociūnienė žurnalistams sakė, kad pinigai jai nėra svarbūs, o tiesiog norėtų, kad būtų sutvarkyta įstatyminė bazė dėl panašių įvykių

“Iš tikrųjų tai dėl kompensacijos nebūčiau pasiryžusi bylinėtis, jeigu tai būtų tik pinigų klausimas (…) O kaip tie vyrai, kurie šiandien dirba tą pavojingą darbą. Aš labai norėčiau, kad tie vyrai, kurie šiandien dirba rizikuodami, turėtų bent tokį užtikrintumą, kad jei jau teks padėti galvą, tai jų šeimomis valstybė pasirūpins ir nereikės varstyti teismų durų”, – tvirtino našlė.

L. Pociūnienei URM jau yra išmokėjusi 2,5 metų paskutinio tarnybinio atlyginimo dydžio kompensaciją. Bet, kaip posėdyje teigė advokatas, įstatymai leidžia L. Pociūnienei pasirinkti kompensaciją ir ją gavusi iš VSD, ministerijos skirtus pinigus moteris grąžintų.

Tuo tarpu VSD atstovas Ramūnas Ramanauskas posėdyje tvirtino, kad duomenų, jog žūties metu V. Pociūnas vykdė kokias nors VSD užduotis, nėra.

Pasak L. Pociūnienės advokato, tai, kad žuvusysis buvo VSD darbuotojas, patvirtina atleidimo dokumentų nebuvimas, aplinkybė, kad nors iš jo ginklas ir buvo paimtas, praėjimo kortelė iš jo nebuvo paimta. Advokatas sakė, kad tapimas advokatu neužbaigė jo tarnybos VSD.

“VSD dabar laikosi tokios pozicijos, kad kol ikiteisminis tyrimas dėl žūties nebaigtas, jie negali išmokėti kompensacijos šeimai. Mūsų nuostata yra priešinga: jei pareigūnas dirbo po URM priedanga, dirba VSD priskirtus darbus (…) VSD turėtų būti principingas ir (…) išmokėti 10 metų vidutinio darbo užmokesčio kompensaciją”, – tikino advokatas.

L. Pociūnienė žurnalistams sakė, kad jai sunku patikėti, kad jos velionis vyras, vykdamas į Baltarusiją, negaudavo jokių nurodymų iš VSD. Pasak J. Butkaus, tuometinis VSD vadovas Arvydas Pocius parašė tuometiniam UR ministrui Antanui Valioniui raštą dėl V. Pociūno perkėlimo į diplomatinę tarnybą, bet tvirtino pats to rašto nematęs, jo nėra ir ikiteisminio tyrimo medžiagoje, esą yra tik užuominų apie tokio rašto egzistavimą.

Tuo tarpu VSD atstovas tvirtino, kad sprendimą, ar mokėti išmoką, VSD teisiškai gali priimti tik kai bus turimos Generalinės prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo išvados. Prokurorai V. Pociūno žūtį Baltarusijoje tiria kaip nužudymą.

Tada esą tik išaiškės, ar dėl savo pareigų VSD jis žuvo. VSD atstovo teigimu, duomenų, kad Breste jis atliko kokią VSD užduotį, nėra.

“V. Pociūnas nebuvo atleistas iš VSD ir to daryti nebuvo pagrindo ir būtinumo. Jis buvo atleistas tik iš pareigų, ir kai jis buvo atleistas iš pareigų, jis tapo rezervo saugumo pareigūnu”, – teigė departamento atstovas.

Jis tvirtino, kad įrašymas į rezervą reiškia tai, kad baigęs konkrečiu terminu apibrėžtą diplomatinę tarnybą minsiterijoje, jis būtų grąžintas dirbti į departamentą.

“Siekiant pradėti spręsti klausimą dėl kompensacijos mokėjimo, reikia spręsti, ar žūtis susijusi su tarnyba VSD, su kažkokiomis pareigomis”, – tikino R. Ramanauskas.

“Vykdamas į Brestą, kur V. Pociūnas ir žuvo, jis jokių VSD užduočių nevykdė, nes, kaip žinia, jis pavadavo tuo metu atostogavusią generalinę konsulę”, – žurnalistams sakė departamento atstovas. Į klausimą, ar dirbdamas Baltarusijoje, V.Pociūnas vykdė kokias nors departamento užduotis, VSD atstovas teigė negalintis atsakyti, nes jam tie duomenys esą nėra žinomi.

VAAT savo verdiktą skelbs birželio 6 dieną.

V. Pociūnas mirė 2006-ųjų rugpjūčio 23-iosios naktį, iškritęs iš devintojo aukšto viešbutyje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...