2010 Rugpjūčio 26

Permainos

VSD prasidėjo permainos į gerąją pusę

veidas.lt

"Veido" archyvas

Prezidentė D.Grybauskaitė iš G.Grinos tikėjosi VSD permainų ir jų sulaukė

Pusmetis, praėjęs nuo naujojo VSD vadovo Gedimino Grinos darbo pradžios, parodė, kad nors ir ne taip greitai, kaip norėtume, bet svarbiausioje valstybės slaptojoje tarnyboje prasidėjo permainos į gerąją pusę.

Šiandien prie Prezidentūros ir vėl rinksis Piliečių santalkos bei M.K.Čiurlionio kultūros ir paveldo fondo sukviesti žmonės, siekiantys priminti valstybės vadovams, kad Lietuvos teisėtvarka per ketverius metus dar neištyrė visų VSD pulkininko a.a. Vytauto Pociūno žūties aplinkybių. Priminsime, kad vienas aukščiausių VSD pareigūnų, buvęs Ekonominio saugumo valdybos viršininkas mįslingomis aplinkybėmis iškrito pro viešbučio langą Baltarusijoje, į kurią faktiškai buvo ištremtas dėl to, kad jo atliekami tyrimai ėmė trukdyti Rusijos dujų tiekimo tarpininkams ir su jais susijusiems aukštiems Lietuvos pareigūnams bei politikams.

Susirinkusieji pirmą kartą per ketverius metus galės pranešti, kad visuomenės pastangos neleisti numarinti a.a. V.Pociūno bylos ir iki galo ištirti, kas tais laikais dėjosi valstybėje ir VSD, kad vienas geriausiai dirbančių karininkų atsidūrė galią bei įtaką turėjusiųjų nemalonėje, nenuėjo veltui. Pasikeitus Prezidentūros šeimininkams ir po to pernai rudenį ėmus keistis VSD bei Generalinės prokuratūros vadovams, pajudėjo tiek a.a. V.Pociūno žūties aplinkybių tyrimas, tiek permainos pačiose saugumo strukūrose.

Saugumiečiai įvykdė Seimo reikalavimą

Simboliška, kad ketvirtųjų V.Pociūno žūties metinių išvakarėse balandžio mėnesį pareigas pradėjęs eiti VSD generalinis direktorius G.Grina atliko labai svarbų darbą: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pagaliau perdavė dvylika analitinių pažymų, kurių parlamentarai ketverius metus be rezultatų reikalavo iš ankstesnių VSD vadovų. Šiose pažymose kalbama apie Rusijos interesus siekiant “Mažeikių naftos” akcijų, apie “Lietuvos geležinkelių” veiklos liberalizavimą, apie naujos valdančiosios koalicijos formavimo po Algirdo Brazausko Vyriausybės atsistatydinimo užkulisius, apie “Dujotekanos” ir “Gazpromo” akcininkų konfliktą Kauno termofikacinėje elektrinėje, kurį sprendžiant aktyviai dalyvavo tie pareigūnai ir verslininkai, kurie prieš tai pasiekė, jog V.Pociūnas būtų išsiųstas į Baltarusiją, apie žiniasklaidą, kuri, paveikta verslo grupių, po žūties dergė VSD karininko atminimą.

Tiesa, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas “Veidą” tikino, esą iš G.Grinos primygtinai reikalauta pateikti Seimui pažymas būtinai iki rugpjūčio 23-iosios tam, kad tai nebūtų siejama su V.Pociūno žūties metinėmis. Tačiau tai skamba lygiai taip pat neįtikinamai, kaip ir prieš pusantros savaitės pasigirdęs Generalinės prokuratūros pareiškimas, jog buvusio VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko, de facto buvusio tikruoju VSD vadovu, išbraukimas iš VSD rezervo sąrašų ir atšaukimas iš darbo Lietuvos ambasadoje Kijeve niekaip nesusijęs su prokurorų tiriamu saugumiečių piktnaudžiavimu įrengiant Antaviliuose objektą, pramintą slaptu CŽV kalėjimu.

Tuo tarpu, “Veido” žiniomis, šio tyrimo metu jau nustatyta, kad tų VSD ir kitų valstybės institucijų pareigūnų, kurie bendradarbiavo su amerikiečiais įrengiant objektą Antaviliuose ar vykdant vadinamąją Baltarusijos demokratizavimo programą, tikrosios išlaidos dešimteriopai viršijo jų oficialias pajamas.

Priminsime, kad jau kuris laikas sklando versija, jog V.Pociūnas, netgi ištremtas į Baltarusiją dirbti konsulato Gardine apsaugos karininku, savo iniciatyva vykdė operatyvinį darbą ir domėjosi, kieno kišenėse nusėda tie pinigai, kuriuos JAV Kongresas skiria demokratinei Baltarusijos opozicijai remti. Kokios tai buvo pinigų sumos, galima spręsti iš neseniai “WikiLeaks” viešai pateiktos JAV Kongreso tyrimų tarnybos 2008 m. ataskaitos apie Amerikos politiką Baltarusijos atžvilgiu. Raporte nurodoma, kad 2008 m. demokratinėms baltarusių organizacijoms ir opozicinei spaudai buvo skirta 10,2 mln. JAV dolerių, tokia pati suma užprašyta ir 2009-aisiais. Žinant, jog šiais metais JAV jau išgyveno krizę ir ėmė taupyti, galima daryti prielaidą, kad ankstesniais metais amerikiečių  baltarusiams skirta finansinė parama, kurią panaudojant tiesiogiai dalyvavo Lietuvos pareigūnai, buvo ne ką mažesnė.

Juda V.Pociūno bylos tyrimas

Teigiami poslinkiai vyksta ir Generalinės prokuratūros pernai atnaujintoje V.Pociūno žūties byloje. Kaip “Veidui” sakė žuvusiojo našlė Liudvika Pociūnienė, atlikta daug papildomų apklausų, o surinkta bylos medžiaga įgyja aiškią struktūrą. “Anksčiau skaitant bylą atrodė, kad joje surinkta medžiaga tarsi specialiai sudėliota chaotiškai, – sakė L.Pociūnienė. – Tuo tarpu dabar ją tiriantis prokuroras viską labai susistemina, susieja vienus dalykus su kitais”.

Kada bus baigtas tyrimas ir koks bus galutinis rezultatas, L.Pociūnienė kol kas negali pasakyti, bet tikisi, kad bylą bent jau pavyks perkvalifikuoti iš nelaimingo atsitikimo į nužudymo, nes dabar tiriama ir tokia versija.

Oficialiu Generalinės prokuratūros teigimu, nuo pernai birželio, kai buvo atnaujintas V.Pociūno bylos tyrimas, papildomai apklausta per šimtą liudytojų, į įvairiais institucijas ir organizacijas buvo kreiptasi trisdešimt kartų su prašymu pateikti tyrimą dominančios informacijos, papildomai apžiūrėta įvykio vieta, joje atliktas tardymo eksperimentas, lyginamajam tyrimui paimti pavyzdžiai. Pasak prokurorų, buvo atlikti vaizdo, trasologinis, pluoštinių medžiagų bei informacinių technologijų tyrimas. Šiuo metu laukiama atsakymo į teisinės pagalbos prašymą.

V.Pociūno žūties bylą jau metus tiriantis prokuroras Artūras Urbelis su “Veidu” nepanoro kalbėti nei apie galimai naujas aplinkybes, nei apie tai, kokią stadiją dabar pasiekęs tyrimas ir kada jį ketinama baigti. Tačiau iš jo paties žurnalistams užduoti ketinamų klausimų galima daryti išvadą, kad Generalinė prokuratūra neapsiriboja įvykiais Baltarusijoje. Ją domina ir V.Pociūno išsiuntimo iš Lietuvos aplinkybės, ir po jo žūties įvairių pareigūnų dėtos pastangos paveikti politikus užgniaužti skandalą ir sutrukdyti parlamentiniam VSD veiklos tyrimui.

Pradėta sisteminė kadrų kaita

Pagaliau ėmė duoti rezultatų ir Seimo komisijos, po V.Pociūno žūties tyrusios padėtį VSD, išvados. Šalia kadrų valymo (atleisti buvę VSD vadovai Arvydas Pocius ir Povilas Malakauskas, jų pavaduotojai D.Dabašinskas ir Darius Jurgelevičius prarado darbą tiek saugume, tiek Užsienio reikalų ministerijoje ir šiuo metu faktiškai vienas slapstosi Ukrainoje, kitas – Gruzijoje, buvęs prezidento patarėjas Mindaugas Ladiga, atleistas iš VSD, perėjo dirbti vidaus reikalų viceministru) prasidėjo ir struktūrinė kadrų kaita.

“Keičiasi užduočių VSD formulavimo tvarka, – “Veidui” sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Anušauskas. – Ligi šiol saugumas iš esmės pats sau iškeldavo užduotis ir jas vykdydavo. Bet kai pats žinai, ką gali, tai ir užduotis sau keli tokias, kokias gali įvykdyti ir gerai atsiskaityti. Dabar taip nėra, užduotys nuleidžiamos iš viršaus, atsižvelgiant į valstybei kylančias grėsmes ir prioritetus. Iš karto ėmė aiškėti, kas ką sugeba – dalis tų VSD pareigūnų, kurių veikla anksčiau buvo vertinama labai gerai, dabar tokio įvertinimo nebesulaukia”.

"Veido" archyvas

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Anušauskas pagaliau sulaukė skandalingųjų VSD pažymų

Neatmestina ir galimybė, kad po to, kai Seimo komitetas susipažins su VSD jam perduotomis analitinėmis pažymomis, gali būti atnaujinti kai kurie tyrimai. Pasak A.Anušausko, nors VSD pažymos yra su slaptumo grifu ir nėra viešintinos, Seimo komitetas, atsižvelgdamas į dokumentų svarbą visuomenei, turi teisę kreiptis į saugumą su prašymu dalį jų išslaptinti. Be to, galima prašyti, kad VSD pateiktų pažymas papildančios informacijos.

Numanant, kas gali būti parašyta pažymoje “Apie verslo grupių įtaką žiniasklaidai” (iš jau išslaptintos parlamentinio VSD tyrimo medžiagos žinoma, kad “Dujotekanos” vadovas skundėsi, jog po V.Pociūno žūties kilus skandalui įtakingiausio dienraščio redaktorius, nuolat reikalaudamas pinigų, baigė jam “kelnes numauti”), galima tikėtis, jog prokurorams pagaliau atsiras pagrindas pradėti tyrimą dėl šmeižto.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Tyto alba Tyto alba rašo:

    Aišku,kad geros permainos.Seniai sakiau,kad valdžią ten turėtų perimti kariškiai iš”antruko”.Ačiū Dievui,taip ir įvyko.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...