2011 Rugsėjo 08

Vokietijos Konstitucinis teismas teisėtomis pripažino priemones stabilizuojant eurą

veidas.lt

Vokietijos Federalinis konstitucinis teismas vakar Karslrue mieste pripažino pagrįstomis Federalinės vyriausybės veiksmus teikiant finansinę paramą nuo krizės kenčiančiai Graikijai ir teigiamai įvertino bendro Europos stabilizavimo fondo (European Financial Stability Facility, EFSF) įsteigimą. Apie tai praneša „Focus“.

Tačiau kartu teismas priėmė keletą išlygų, kurių viena svarbiausių ta, kad ateityje šios šalies Bundestagas kaip didžiausias euro donoras turėtų didesnes galias sprendžiant apie asignacijų skyrimą nuo krizės kenčiančioms šalims palaikant euro stabilumą, parama gali būti neskiriama ir į gilią duobį įkritusioms labiausiai prasiskolinusioms euro zonos šalimis.

Savo nutartyje konstitucinis teismas taip pat pabrėžė, kad skiriant finansinę paramą negali būti jokio niveliavimo ir automatizmo, kurie pažeistų Vokietijos Bundestago narių teises, bet kokios paramos skyrimas turi būti svarstomas parlamento biudžeto komitete.

Bundestago vaidmuo šiuo atveju turi būti ne paviršutiniškas slydimas ledu ir neturi būti įsprausats į rėmus, Vienvaldiškai sprendima jau priėmė bundeskanclerės aparatas. Kita vertus, nors iš esmės sprendimą apie finansinę paramą pagal konstituciją iš esmės gali priimti Angelos Merkel vyriausybė ir tik apie tai pranešti Bundestago biudžeto kabinetui. Konstitucinio teismo nuomone, priimant labai svarbius sprendimus bent jau apie tai turi būti informuoti Bundestago nariai ir turi būti gautas jų pritarimą.

Savo sprendimu Konstitucinis teismas atmetė grupės deputatų skundą, kuriuo buvo Graikijai suteikta solidi finansinė paramą, Oponentai kartu reikalavo pripažinti  neteisėtais Vokietijos finansines injekcijas į europinius finansinio stabilizavimo fondus. Šiuo atskaitymus Krikščionių demokratų Sąjungos atstovas Peteris Gauweileris, laikęsis nuomonės, kad finansinė parama Graikijai buvo didžiulė klaida ir kad Vokietijos injekcijos į europinius stabilizavimo fondus yra neteisėtos.

Kaip praneša agentūra AFP, ES valdžia su pasitenkinimu sutiko Kalrsrue mieste priimtus Konstitucinio teismo sprendimus.

Verta priminti, kad dar rugpiūčio pabaigoje Vokietijos Federalinė valdžia priėmė sprendimą dėl modernaus finansinio europinio stabilizavimo fondo (European Financial Stability Facility, EFSF) modernizavimo. Iš viso fonde žadama sukaupti 780 mln eurų, o Vokietijos dalį nuo dabartinių 213 mln. žadama padidinti iki 211 mln. eurų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...