2016 Rugpjūčio 04

TRYS KLAUSIMAI

VMI nelaiko nusikaltėliu ar pažeidėju nė vieno mokesčių mokėtojo, kuris turi NT už­sienyje

veidas.lt

D.Bradauskas / BFL/A.Ufarto nuotr.

Trys klausimai Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkui Dainorui Bradauskui

– Šiuo metu VMI atlieka tyrimą dėl Lietuvos piliečių nekilnojamojo turto (NT) ir pajamų užsienyje. Kokius asmenis tai liečia, kiek jų yra?

– Pirmiausia mes įvertinome apie 100 asmenų, dėl kurių vienoje ar kitoje šalyje įsigyto NT esame gavę informacijos iš ES šalių. Tiriami keturi atvejai dėl NT įsigijimo Bulgarijoje. Bet noriu atkreipti dėmesį, kad VMI nelaiko nusikaltėliu ar pažeidėju nė vieno mokesčių mokėtojo, kuris turi NT už­sienyje. Informacija apie mūsų piliečių užsienyje įsigytą turtą yra viena iš sudedamųjų dalių vertinant jų riziką. Taigi sunerimti turėtų tik tie, kurie turtą įsigijo iš nelegaliai gautų ar neapmokestintų pajamų.

– O kaip galima kontroliuoti lietuvių turtą ir pajamas vadinamuosiuose „mokesčių rojuose“?

– Pagal Bendrąjį informavimo standartą dėl keitimosi informacija apie finansines užsienio rezidentų sąskaitas mokesčių tikslais nuo 2017 m. iš įvairių šalių gausime informaciją apie mūsų piliečių turimas sąskaitas užsienio bankuose bei jų apyvartas nuo pirmo cento.

Dar viena naujovė, kad šiuo metu deramės su kai kuriomis ne ES šalimis dėl informacijos apie mūsų piliečių nekilnojamąjį turtą. Norėčiau išskirti Turkiją. Mano žiniomis, būtent šioje šalyje Lietuvos piliečiai yra įsigiję labai nemažai, galbūt net kelis šimtus, NT objektų. Šiuo metu deramės su Turkijos mokesčių administratoriumi dėl šios informacijos.

Prie Bendrojo informavimo standarto keliais etapais prisijungia įvairios šalys. Pavyzdžiui, nuo 2018-ųjų apie gyventojų nekilnojamąjį turtą ir bankuose laikomas lėšas informaciją teiks net Šveicarija. O 2018–2019 m. informaciją pradės teikti ir neapmokestinamos, vadinamosios ofšorinių zonų, šalys, pavyzdžiui, Mergelių salos, Bahamai ir kitos. Prie Bendrojo informavimo standarto yra prisijungęs ir Liuksemburgas, Lichtenšteinas, taigi tik laiko klausimas, kada informaciją gausime ir iš jų. Galima sakyti, kad pasaulis labai griežtai atsisuko į šią problemą, kai įvairiais būdais slepiamos pajamos ir nesumokami mokesčiai.

– Kaip įvertinti, ar turto ir pajamų užsienyje gyventojai nedeklaruoja sąmoningai, siekdami išvengti mokesčių, ar dėl aplaidumo, pavyzdžiui, kaip Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius, kuris deklaracijas esą pildydavo ne pats?

– Labai sunku vertinti, kiekvienu atveju reikia išsiaiškinti visas aplinkybes, kad galėtume pasakyti, ar tai netyčinė klaida, ar sąmoningas turto ir pajamų slėpimas. Tam mes atliekame mokestinius tyrimus. Kaip minėjau, šiuo metu renkama informacija apie kai kuriuos gyventojus.  Kai kurie jų – gerai žinomi visuomenei ir turintys prievolę deklaruoti turtą. Matome, kad yra neatitikimų tarp deklaruotų duomenų, tačiau tik po tyrimo galėsime pasakyti, ar tai buvo tik neapsižiūrėjimo klaida, ar sąmoningas mėginimas nuslėpti pajamas.

Visą savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...